Böbrek Tümörleri ( Böbrek Kanserleri )

Böbrek Tümörü Nedir?

Böbrekte solid ( kistik olmayan ) kitle varlığı aksi ispatlanıncaya kadar kanser olarak değerlendirilmelidir. Böbrekte çoğu kez tesadüfen saptanırlar. Boyutları birkaç cm’den 20-30 cm’ e kadar çıkabilir.

Ameliyatla alınan böbrekte üst kutupta sarı renkli tümör kitlesi ( radikal nefrektomi )

Böbrek Tümörünün Belirtileri Nedir?

Eskiden bu tümörlere internist yani dahiliyeci tümörü denirdi. Çünkü tanıları bu hekimler tarafından konurdu. Ultrasonografi rutin uygulamada olmadığından ele gelen kitle, yan ağrısı, idrarda kanama gibi yakınmalarla fark edilirdi. Günümüzde ise çoğu kez ultrasonografinin yaygın kullanılması ile fark edilir olmuştur ve daha küçük boyutlarda yakalanmaktadır.

Sol tarafta normal böbrek dokusu, sağ tarafta ise böbrek üst kısmında kanser gelişmiş

Böbrek Tümörünün Nedenleri Nedir?

Genetik Faktörler

Beslenme Alışkanlıkları

Sigara

Böbrek Tümörünün Risk Faktörleri Nedir?

Ailesel geçiş gösteren böbrek tümörlerinde yüksek risk vardır. Bir böbreği kanser nedeni ile alınan hastalarda diğer böbrekte kanser gelişme olasılığı % 10’dur.

Böbrek Tümörü Tedavi Edilmez İse Ne Olur?

Erken teşhis edilmezse tedavisi yoktur. Palyatif tedaviler yapılır. Erken teşhis edilen yani henüz organı taşmamış böbrek tümörlerinde kesine yakın tedavi mümkündür.

Böbrek Tümöründe Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Varsa yapılmış olan tetkik ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte gelinmelidir.

Böbrek Tümörünün Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Ultrasonografi en sık yapılan ve en zararsız yöntemdir. % 70-90 oranında tanı koydurtur. Tomografi ve MR ile hastalığın yaygınlığı tespit edilir. Akciğer filmi yada tomografisi, gerekli olgularda kemik sintigrafisi yapılarak hastalığın evresi tespit edilir. Hastalık kabaca 4 evrede değerlendirilir. Evre I ve II en iyi tedavi edilen tiplerdir.

Böbrek tümörlerinin evreleri Evre I ve II tümörler resimde görüldüğü gibi böbreğe sınırlı, Evre III ve IV tümörlerde komşu yapılara yayılım vardır.

Böbrek Tümörünün Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Radikal Nefrektomi : Böbreğin etrafındaki yağ tabakası ile birlikte komple alınmasıdır. Altın standart tedavidir. Ameliyat 1-2 saat sürer. Hastanede 2 gün yatılır.

 

Radikal Nefrektomide şekilde görüldüğü gibi böbrek; tümör ve etrafındaki yağ dokusu ile birlikte damarları bağlanıp, idrar kanalı kesilip, komple dışarı alınır.

 

 

 

 

Parsiyel ( Sadece Tümörün Alınması ) Nefrektomi ( Böbreği Koruyucu Tedavi ) : Sadece tümörlü dokuyu, çevresindeki bir miktar sağlam böbrek dokusu ile birlikte çıkarmaktır. Uygun vakalarda böbreğin çıkarıldığı ameliyata eş değer sağ kalım sağlar. Böbrek korunmuş olur. Bu ameliyat da 1-3 saat arasında sürer. Hastanede 2-3 gün yatılır. Cerrahisi daha zordur. Deneyimli ellerde çok rahat geçer.

Parsiyel Nefrektomide sadece tümör dokusu ; hemen yanındaki sağlıklı böbrek dokusu ile birlikte çıkarılır, böylece böbrek hastaya kalır.

Böbrek Tümörü İçin Yaşam Stili Önerileri

Ameliyat sonrası normal insanlardan fark yoktur. Güncel aktivitelere 7-15 gün sonra dönülür.

 Böbrek Tümörlerinde Kimlerde Böbreği Almak Zorundayız?

Eğer tümör çapı 7-10 cm’den büyükse, hasta ileri yaşta ise ( 70 ve üzeri ), tümör böbreğin merkezinde büyük damarlara yakın ise bu gibi hastalarda tümörle birlikte böbrek alınmalıdır. Bunun dışındaki durumlarda böbrek korunarak sadece tümör alınabilir.

Neden Böbreği Koruma Önemlidir?

Hastanın geride kalacak sağlam böbreğini gelecekte tehdit edebilecek hastalıklar varsa böbrek yetmezliği ve dializ riski doğabilir. Örneğin yüksek tansiyonlu hastalar, diabeti olan hastalar, tekrarlayan taş hastalığı olan hastalar bu gruba girebilir.

Böbrek Koruyucu Kanser Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatın yaygın yapıldığı şekli açık ameliyattır. Hastanın yan tarafından 8 cm’lik bir kesi ile girilerek böbrek buzla soğutulup fonksiyonları azami ölçüde korunarak tümörlü doku çok az bir sağlıklı böbrek dokusu ile birlikte çıkarılır. Böylece tümörün çapı ve yerleşim yerine göre böbreğin % 50 ile 90’ı korunabilir.

Aynı ameliyat laparoskopik veya robotik yöntemle de yapılabilir. Ancak bu durum böbrek fonksiyonlarını riske sokabilir.

Böbrek Koruyucu Ameliyat Sonrası Yaşam Konforu Nasıl Olur?

Böbreğin korunduğu böbrek kanserli hastalarda o böbreğin fonksiyonu sağlam bir böbrekten farksızdır. Bu hastaların yaşam süreleri böbreğin tamamen alındığı hastalarla aynıdır. Erken yakalanmış tümörü olan hastalarda hastaların başına ömür boyu bu hastalıktan dolayı bir iş gelmez.Bir cevap yazın