Mesane Kanseri (Sidik Torbası Kanseri)

Mesane – Sidik Torbası Tümörü ( Mesane Kanseri )

Mesane Tümörü Nedir?

Mesane içerisinde tümör gelişmesidir. İlk başlangıçta mesane boşluğuna doğru dut şeklinde büyür, belirti vermez ise karnabahar görünümünü alır ve fark edilmeyip uzak organlara yayılırsa ölümcül olabilir.

Mesanedeki tümörün derinliğine göre sınıflanması. Tümör; mesane iç tabakasında sınırlı ise Ta’dır. Bu en iyi tümördür. T4 ise en kötü tümördür ki burada tümör mesane kasını işgal edip mesanenin dışına taşmıştır.

Mesane Tümörünün Belirtileri Nedir?

Mesane kanserleri başlangıçta belirti vermeyebilir ve sinsi seyredebilir. İlk belirti genellikle idrardan olan kanamadır. Sigara içen ve 50 yaş üzerinde olan bir hastadaki kanamayı dikkate almak gerekir. Kanama taze kırmızı da olabilir bordo renkli de. Kanama dışında idrarda yanma, pıhtılı idrar, idrar yapamama olabilir. Böğür ağrısı hastalığın ilerlediği anlamına gelebilir.

Mesanedeki tümör genellikle karnabahar ya da deniz mercanı şeklinde görülür.

Mesane Tümörünün Nedenleri Nedir?

En büyük nedeni sigaradır. Ayrıca kimyasal maddeler, katran, boya içerisindeki maddeler, mesane kanseri nedeni olabilir.

Mesane Tümörünün Risk Faktörleri Nedir?

Ailesel genetik faktörler, radyasyona maruz kalma, yaşlanma, sigara içimi

Mesane Tümörü Tedavi edilmezse Ne Olur?

Mesane kanserleri yavaş ve sinsi gelişir. Erken yakalanan, yani kanser henüz mesanenin içerisinde ve mesanenin derin tabakalarına yayılmamışsa tedavisi mesaneyi almaksızın mümkündür. Mesanenin duvarına yayılmışsa o zaman tedavi ancak mesanenin alınması ile mümkündür. Ama hastalık metastaz yapmışsa küratif yok edici tedavi şansı kaybedilir ve yalnızca kemoterapi ile biraz daha uzun yaşaması sağlanabilir.

Mesane Tümörünün Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Mesane kanseri tanısında önce şüphelenme sonra sırası ile tam idrar tahlili, ultrasonografi, tümör saptanmış ise gerekli olgularda Tomografi veya MR yapılır. Kesin tanı sistoskopi denen mesane içerisine optik bir aletle bakma ile konur. Bazı olgularda biyopsi alınırken çoğu kez buna gerek kalmaz ve direk tümörün tamamı mümkün olduğunca kazınır.

Mesane Tümöründe Sistoskopi Nasıl Yapılır?

Lokal veya genel anestezi ile yapılan 15 dakikalık bir işlemdir. Hasta lokal anesteziden hemen sonra evine gidebilir. Ofis şartlarında yapılabilir.

Mesane Tümörü Saptanınca Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

TUR –MT ( Mesane tümörünün kapalı yöntemle kazınması ):

Genel veya bölgesel anestezi ile mesane içerisindeki tümörün mümkünse tamamı kazınır. Bazı olgularda tümör mesaneyi doldurmuştur ve bu hastalarda sadece patolojik örnek alınır. Mesane duvarından ve tümör tabanından doğru yöntemle örnek almak çok önemlidir. Yoksa hasta tekrar gereksiz bir ameliyata alınabilir.

TUR ameliyatında tümör endoskopik kapalı yöntemle kazınır. Tümör tabanından örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Mesane Tümöründe Ameliyat Sonrası Takip Nasıl Olur?

Patoloji sonucu sadece yüzeysel tabakada tümör var derse hasta çok şanslı demektir. % 70 hasta aslında bu gruba girer. O zaman tümörün cinsine göre ya sadece takip ya da mesane içerisine 6 hafta kadar ilaç verilebilir. Hastalar ilk yıl 3 ayda bir sonraki yıllar 6 ayda bir sistoskopla (mesane içine optik aletle bakma) takip edilir.

Radikal Sistektomi (Mesanenin Prostatla Birlikte Komple Çıkarılması):

Eğer tümör mesanenin kas tabakasına yayılmışsa o zaman kapalı ameliyat hastayı kurtarmaz. Tüm mesanenin ve prostatın çıkarıldığı ameliyat gereklidir. Bu ameliyat 4-6 saat sürer. Hasta 7-10 gün yatar. Patoloji sonrası ya takip yada kemoterapi ve/veya radyoterapi tedaviye eklenir.

Radikal sistektomi sonrası açılan mesanede tümörün büyüklüğü görülüyor

Mesane Alınınca İdrar Yolları Nereye Bağlanıyor?

En sık tercih edilen yöntem ileal kondüittir. Yani her iki böbrekten gelen idrar kanalları 10 cm’lik bir ince barsağa bağlanır. Barsağın diğer ucu da karın duvarına dikilir. Daha kolay ve daha hızlı bir yöntemdir. Ameliyat sırası ve sonrası komplikasyonlar daha azdır. Ancak bu yöntemin en büyük dezavantajı vücut dışında torba taşımak ve hastaların bu durumu kabullenme güçlüğüdür.

İleal konduit yönteminde vücut dışında idrar toplama torbası

Barsaktan Mesane Yapımı Nasıl Oluyor?

Bunun için ameliyatta genellikle ince barsaktan 50 cm kadar bir bölümü alarak kendi içerisinde katlayıp torba yapıyoruz ve idrar kanallarını bu torbaya, torbayı da üretra denen penis kanalına bağlıyoruz. Ameliyat 6-7 saat sürüyor. Hastanede kalış süresi 8-10 gün kadardır. Böylece hasta karnında bir torba taşımak zorunda kalmaz. Hastaların sosyal uyumu vücut bütünlüğünün korunmuş olması nedeniyle oldukça iyidir. Biz uygun hastalarda bu yöntemi tercih ediyoruz.

Barsaktan mesane yapımı için 50 cm’lik ince barsak ayrılır

Ayrılan barsak W şeklinde katlanarak torba yapılır

Oluşturulan torba üretraya (İdrar kanalına)dikilir

Kimlere uygun değil: Yaşlı ve düşkün olanlar, prostatta da tümörü olanlar bu yönteme aday değildir.

Mesane Tümöründe Ameliyata Bağlı Yan Etkiler Nelerdir?

Kanama, pıhtı atması, idrar yolu darlığı, idrar kaçırma, sertleşme sorunu en sık olan yan etkilerdir. Bunların bir kısmı hastaya, bir kısmı cerraha, bir kısmı da yönteme bağlı olarak gelişir. Barsaktan mesane yapılan hastalarda ( ileal neobladder, ortotopik mesane ) gündüz idrar tutma tamdır. Geceleri % 20-50 hastada idrar kaçması olabilir. Bu da gece idrara kalkma ile önlenebilir.18 yorum

 • emre

  iyi günler kolay gelsin öncelikle.

  ben uzun zaman önce idrar sorunlarından dolayı . doktora basvurdum ürolaji uzmanına orda mesanede darlık var denildi diye hatırlıyorum ta..pr.. denilen ilaç verildi ve tam düzenli kullanamadım bu ilacın yan etkisi varmı yeni ilac aldım bugun kullanmaya baslasam ne tür bi sonuç alabilirim dönüş yaparmsnz

  sizin bununla ilgili önereceğiniz bir sey varmı fiyatlarınız nedir

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
   Mesane boyunun darlığının tespiti sistoskopi yani kamera ile girilerek konulur. Hasta genç ve çocuk istiyorsa ameliyat önermeyiz. İlaç tedavisine devam etmeli en az 1 ay kullanıp fayda %30 ve üstüne çıkarsa ilaca devam edilmeli. İlacın yan etkisi bazı hastalarda geçici olarak meninin mesaneye geri akması olarak gözlemlenmektedir

 • mustafa

  iyi günler
  mesane duvarının sol tarafında 2.3mm tümör ultrasonda görüldü .ameliyat dendi ,şehir hastanesinde mi yoksa özel hastanenin teknik şartları uygun olur.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Eğer gittiğiniz doktorla aranızdaki güven ilişkisinde bir problem yoksa özel veya şehir hastanesi teknik açıdan çok önemli değil. Ancak pandemi sebebiyle tercihiniz etkilenebilir. Biz İstanbul’da bu ameliyatı yarım saatte yapıyoruz. 1 gün sonra da hastalarımız taburcu oluyor. Sağlıklı günler dilerim…

 • Özer

  İyi günler hocam
  Mesane kanseriyim bugün parça alındı patolojiye gönderildi ameliyatı yapan doktor çok hızlı ilerlediğini ve kalınlaşmış oldugunu söyledi sonuca göre mesane ni alır dışına veririz dedi ne yapmam lazım hocam daha 47 yasındayım devlet hastanesine gidiyorum bagırsaktan mesane yapma gibi bir durumları olurmu yardımcı olun yoksa İstanbula geleyim şaştım kaldım

 • Ceren thrkel

  Esim iki kere tur ameliyati oldu tamanen kendi hatamizdan tedavjnin sonunu getirmsdik.patoloji sonucu kas dokusuna rastlanmagan dusuk seviyelj geldi.simdi dr ihmal ettigimiz icin tekrarladi ve 100 lerce cikardigini mesanenin hic iyi durumda olmadigini patoloji sonucu mesanenin alinio alinmayacagjni ama almasinin daha iyi olacagini soyluyor.%60 temizliyebildigini soyljyor.basja bir doc.de isin tedavisi ile kurutacagini soyluyor buz ne gapmaliyiz

  • yasemin asistan

   Çok yaygın tümörlerde mesanenin alınması daha iyi bir tedavi şeklidir bize gelirseniz Biz mesaneyi Alırız bağırsaktan yeni mesane yapıp hastayı normal idrar kanalından iş etme yolunu seçebiliriz

 • Tolga

  merhaba hocam;

  8 ekim 2020 de devlet hastanesinde kapalı şekilde mesane tümörü ameliyatı oldum; 3. ay kontrolümde ultrasonda sağ üreter orifisinde 11*7 mm lik polipoid uzanım görüldü. tekrar olması normalmidir? bu aşamada nasıl bir yöntem uygulanmalı ?

 • Ahmet

  Merabalar hocam mesane kanseri mesanem alindi ve urostömi torba kullaniyorum böbrek yetmezligide var heyet raporu alacam bakim ucreti cikarmi bana

 • Ali

  Merhaba
  Yapay mesane ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası kemoterapi gördüm fakat ilk kür den sonra bünyem kaldıramadığı için kemoterapi alamadım. 1 yıl sonra mesane kanseri nüks teşhisi konuldu, sol lenflerde küçük küçük kanser hücreleri göründü. Tekrardan kemoterapiye başladım bu kez üçüncü kürden sonra kan değerlerim çok düştüğü için yine kemoterapiyi yarıda kesmek zorunda kaldım. Tümörün daha fazla ilerlemesi için nasıl bir yol izlemeliyim kemoterapi dışında bir tedavi şansım var mıdır?

 • Didem

  Merhaba babam radikal sistektomi illeal loop ameliyatı oldu. Bugün bağırsak boğumunda kan tomurcukları gibi lekeler gördüm ilk defa ama dışında kan değil bağırsağın kendisinde kırmızı noktalar vardı. Ara ara da torbayı değiştirirken çok hafif kanamalar oluyor. Bunlar normal mi? Özellikle bağırsakta kırmızı nokta lekeler olması. Babamın ameliyatının üzerinden 1 yıl geçmiş olacak. Sonuçları temiz bir şekilde gidiyor fakat çok korkuyorum bu hastaların yaşam süresi nedir bilgilendirebilir misiniz? Yanıtlarsanız çok sevinirim

 • Bülent Ay

  Hocam Hangi hastanedesiniz yeriniz nerededir.iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish