Prostat Kanserleri

Prostat Tümörü (Prostat Kanseri)

Prostat Tümörü

Tümör Başlangıcı

Yayılan Tümör

Prostat ve Prostat Kanseri Nedir?

Prostat, mesanenin altında ceviz büyüklüğünde bir organdır. Ortasından idrar kanalı geçer. Dışında mandalina kabuğu gibi zar vardır. Şekilde görüldüğü gibi kanserler bu zara yakın yerden gelişir.

Prostat Tümörü Nedir?

Yalnızca erkeklerde bulunan prostat organında kanser gelişmesidir. Erkeklerde en sık görülen kanser çeşididir. Genellikle 50 yaş üzerinden görülür.

Prostat Tümörünün Belirtileri Nedir?

Prostat kanserinin belirtilerini iyi huylu prostat büyümesinin belirtilerinden ayırmak zordur. Aynı belirtilerle karşımıza çıktığı için ayırıcı tanı üroloji hekimince yapılır. Ama her erkek 50 yaşından sonra , ailesinde prostat kanseri varsa 40 yaşından sonra üroloğa muayene olmalıdır ve 6-12 ayda bir muayeneye ömür boyu devam etmelidir.

Prostat Tümörünün Nedenleri Nedir?

En büyük nedeni doğal yaşlanmadır. Çünkü gençlerde görülmez. Androjen dediğimiz erkeklik hormonu baş faktördür. Köse tiplerde prostat kanseri gelişmez. Yağlı beslenme, sigara ve kanserojen maddelere maruz kalma da suçlanan faktörler arasındadır.

Prostat Tümörünün Risk Faktörleri Nedir?

Ailesel yatkınlık, radyasyona maruz kalma, yaşlanma, beslenme alışkanlıkları, hormonlar suçlanan kanser nedenleridir. 100 yaşında ölenlerin hemen tamamının otopsilerinde prostat kanseri saptanmıştır.

Prostat Tümörünün Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Tanı için makattan parmakla muayene, Total ve Serbest PSA, ultrasografi, pelvik MR ve en önemlisi prostat biyopsisi gerekir. Metastazdan şüpheleniliyorsa kemik sintigrafisi, tüm vücut Pet-Ct yapılır.

Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Genellikle hastanın yaşı, makat muayene bulguları ve PSA değerine göre biyopsi kararı verilir. Lavmanla barsağın boşaltıması şart değildir. Aç karnına olmak gerekir. Aspirin 5 gün önce kesilmelidir. Diğer kan sulandırıcı tedaviler alınıyorsa doktor kontrolünde kesilir. İşlem öncesi mutlaka antibiyotik alınır. İşlem ultrason eşliğinde sedasyon dediğimiz hafif uyutularak ağrı vermeden yapılmalıdır. 12 parça biyopsi alınır. 15 dakikalık bir işlemdir.İşlemden sonra yarım saat dinlenilip evine gidebilir. İşleme bağlı ateş, makattan ve/veya idrar yolundan kanama olabilir. Eğer yüksek ateş, titreme, ciddi makat kanaması olursa mutlaka doktora haber verilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Diabetli, şişman hastalar, savuma sistemi çökmüş hastalar risk altındadır. 


Prostat biyopsisi sedasyon altında makattan sokulan ultrason probu eşliğinde iğne ile yapılır. İşlem ağrısızdır.

Prostat Tümörünün Tedavi Yöntemleri

Radikal Prostatektomi ( Prostatın kanser ameliyatı ) : Prostatın, erkeklik bezleri, meni kanalları ile birlikte çıkarılması ve mesanenin yeniden idrar kanalına bağlanması ameliyatıdır. En etkili tedavi yöntemidir. Ameliyat 2 saat sürer. Hastanede 2 gün kalınır. Sonda 2-3 hafta sonra çekilir.

Prostat kanserinin radikal cerrahisinden, bu şemada görüşdüğü gibi prostat çıkarıldıktan sonra , dış büzük seviyesinden idrar borusu mesane boynuna dikilir ve kanalın devamlılığı sürdürülür.

Prostat kapsülü ile birlikte çıkarılmış. Birlikte meni depolama torbaları ve meni iletim kanalları da çıkarılmış. Kanser dokunun içerisinde.

Kanal Tur Ameliyatı

Kanserden dolayı büyüyen prostat yolu kapatıyorsa ve hastaya radikal prostatektomi dışı bir tedavi planlanmışsa yapılır. Amaç yolu açmaktır. Kanseri tedavi etmez.

Radyoterapi

Dışardan veya içerden yapılır. Dışardan yapılan ( External radyoterapi) 2 ay kadar sürer. Hastalığın tamamen kür olma şansı olabildiği gibi hala aktif hastalık var mı soruları bazen cevapsız kalabilir. İçerden yapılan ve adına brakiterapi denen yöntem sık kullanılmamaktadır. Yan etkileri dışarıdan yapılana göre daha azdır.

Prostat Kanserinde Hangi Tedavi Yöntemini Tercih Etmeliyim ?

Amaç kanserden kurtulmaksa Radikal Prostatektomi en iyi tedavi şeklidir. Genç hastalar ( 70 yaş altı ), tümörü saldırgan hastalar ( gleason skoru 7 ve üzeri olan hastalar ) ameliyat olmalıdır. İleri yaşlı hastalarda radyoterapi düşünülebilir. Eğer kanser saldırgan olmayan tip ise ( gleason skoru 6 ve altı, psa 10’dan küçükse, hasta cinsel aktivse ) sadece takip etmekte bir yaklaşım şekli olabilir.

Prostat Tümöründe Ameliyata Bağlı Yan Etkiler Nelerdir ?

Kanama, pıhtı atması, idrar yolu darlığı, idrar kaçırma, sertleşme sorunu en sık olan yan etkilerdir. Bunların bir kısmı hastaya, bir kısmı cerraha, bir kısmı da yönteme bağlı olarak gelişir. İdrar kaçırma; cerrahi teknik ve cerrahın deneyimi ile yakından ilişkilidir. Hastanın yaşının ileri olması, mesane problemi olması da etkili olabilir. Bizim hiçbir hastamızda kalıcı idrar kaçırma yoktur. Çoğu hasta idrarını sonda çekildiği andan itibaren tutmuştur. Diğerleri 3 ay içerisinde kuru kalmıştır. Sertleşme sorunu özellikle yaşlı hastalarda sinir korunmadığı durumlarda görülür. Bu hastalarda hastalık kalıcı ise uygun tedavi ile sonuca gidilir.

Prostat Tümöründe Ameliyat Ama Hangi Yöntemle? Robot mu, Açık Ameliyat mı Laparoskopik Ameliyat mı?

Hastanın özel bir tercihi yoksa kim hangi yöntemi en iyi yapıyorsa o yöntem o hasta için en iyisidir. Robot tedavisine yeni başlanmış bir klinikte komplikasyon oranı yüksek olabilir. Biz en iyi açık cerrahi yöntemle ameliyat yapıyoruz. Açık cerrahide hastanın göbek altı 10 cm orta hat ameliyat yarası olur. Robotik cerrahide 5 adet 1’er cm ameliyat yaraları vardır. Gerek açık ameliyat gerekse robotik ameliyatta içerde aynı işlem yapılır. Hastanede kalış süresi ve sondanın çekilme süresi benzerdir. Ameliyatı yapan her iki durumda da robot değil cerrahtır. Dolayısı ile önce cerrahınıza güveniniz. 

Prostat Tümöründe Ameliyat Sonrası İdrar Kaçırır Mıyım?

Ameliyat sonrası idrar kaçırmanın baş sorumlusu ameliyatı yapan cerrahtır. Erkekte iki adet idrar tutma subabı vardır. Bunlardan mesane tarafında olanı zaten ameliyatın bir parçası olarak çıkarılır. Asıl subap prostatın bittiği yerdedir. İşte bu subaba cerrah tarafından verilecek bir zarar idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıyeten hastanın yaşının ileri olması, mesane basınçlarının yüksek olması da idrar kaçırma için risk faktörü olabilir.

Ameliyat Sonrası İdrar Kaçırırsam Tedavisi Var Mı?

Hastalarımızın % 90’ı, sondayı çektiğimiz an idrarını tutarlar. Çok az kısmında ilk 2-3 ay devam eden öksürme, hapşırma, ayağa kalkma, ağırlık kaldırma durumunda idrar kaçırma olur. Bu şekilde idrar kaçıran hastaların tamamı kendiliğinden 3 ay içerisinde iyileşir. İdrarını tamamen kaçıran hastalarda en az 6 ay bekleriz. Hala ciddi idrar kaçırma devam ediyorsa yapay sfinkter ameliyatı yaparız. Kendi ameliyat ettiğimiz hastalarda değil ama başka merkezde ameliyat olup total idrar kaçıran hastalarda sfinkter ameliyatlarını çok yaptık. Hastalar bu ameliyatla idrarlarını tutarlar.

Ameliyat Sonrası Cinsel Fonksiyonlarım Bozulur Mu ? Bozulursa Tedavisi Var Mı ?

Prostat kanseri nedeni ile radikal prostat ameliyatı yapmamızda temel amaç kanserden kurtulmaktır. Tabi bunu yaparken hastanın idrarını tam tutması, kısmen de olsa cinsel fonksiyonlarını devam ettirebilmesi ve darlıksız bir idrar yolu oluşturulması vazgeçilmez amaçlar olmalıdır. Sinirleri korusakta hastaların % 30-50’ sin de sertleşme sorunu olur. İlk tedavi olarak ağızdan ereksiyona katkısı olan veya benzeri ilaç tavsiye ediyoruz. Etkisiz olursa kendi kendine ilişki öncesi yapılan enjeksiyonları öneririz. Bu enjeksiyonla hasta memnuniyeti çok yüksektir.

Eğer iğne tedavisi etkili olmaz ise ya da hasta başka seçenekler ister ise en etkili tedavi şekli penis protezi ( mutluluk çubuğu ) ameliyatıdır. Bu ameliyatla hasta ve eş memnuniyeti çok yüksektir.

Prostat Kanseri Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Prostat kanserleri yavaş ve sinsi gelişir. Erken yakalanan yani henüz kanser prostatın içerisinde ve uzak organlara yayılmamışsa tedavisi mümkündür. Ama hastalık metastaz yapmışsa hastalığın etkili tedavisi maalesef yoktur. Bu hastalara yalnızca hormonal tedavi yapılır.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Varsa yapılmış olan tetkik ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte gelinmelidir. Ameliyat beklentileri açıkça ortaya konmalıdır. Hasta-doktor güveni sağlanmalıdır.4 yorum

 • DEDE ÖZGÜL

  Hocam 6 sene önce prostat tümör ameliyatı oldum hayatım kurtuldu fakat idrar hala kaçıyor hergün 2 .3 ped değiştiriyorum cinsel hayatım bitti 60 yaşındayım canlı bir oluyum

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Nerede yaşıyorsunuz İstanbul’da iseniz muayeneye geliniz idrar kaçırma için ve cinsel fonksiyon bozuklukları için yapacağımız tedaviler mevcut.
   Sağlıcakla kalın…

 • Serhat

  Hocam merhaba, babamın bugün prostat kanseri olduğunu öğrendik. Doktor aldığı 10 hücreden üçünün kötü huylu olduğunu ve robotik ameliyat olmasının gerektiğini söyledi fakat ameliyat için 2 ay verdiler bizde başka arayışlara girdik. 60 gün gibi uzun bir süre beni çok korkuttu. Böyle bir sürede kanserin yayılma durumu hakkında bir yorum yapabilir misiniz?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   60 gün uzun bir süre sayılmaz prostat kanseri hastalığında ancak o güne gelindiğinde covid dolayısıyla tekrar erteleme durumu söz konusu olabilir. Bize gelmeniz halinde 1 haftalık süre zarfında ameliyat durumunuzu konuşabiliriz. Detaylı bilgi ve fiyatlandırma için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim…

Bir cevap yazın