Tese Ve Mikro Tese Yöntemleri

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Çiftlerin 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki ile çocuk sahibi olamamasına denir.

Azospermi Nedir ?

Menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Menide canlı sperm olmaması, kişinin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelir. Ancak yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde azospermi sorunu olan erkekler de çocuk sahibi olabilir. Menisinde hiç sperm bulunmayan , veya sperm sayısı normal olsa bile %100 hareketsiz olan erkeklerin pek çoğunun yumurtalıklarında üreme hücreleri bulunabilir.

Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir

-Sperm kanallarında tıkanıklık.

-Sperm kanallarının doğuştan olmaması.

-Hormonal nedenler.

-Genetik nedenler; erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.

-Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.

-İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.

-Enfeksiyon (Kabakulak sonrası)

Azospermi Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Sperm Elde Etme Yöntemlerini Nelerdir ?

TESA, TESE ve micro-TESE yöntemleri bu durumlarda başvurulan cerrahi yöntemlerden en sık kullanılanlarıdır.

TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu);

Özel bir enjektör yardımı ile aspirasyon yapılarak testislerde sperm arandığı cerrahi yöntemdir.

İşlemi sırasında bölge lokal anestezik madde ile duyarsızlaştırılır ve testis içerisine iğneyle girilerek, sperm kanallarından iğne ile sperm toplanır. Bu işlem normal düzeyde sperm üretimi değerlerine sahip olan, fakat ejakülat içerisinde hiç sperm yer almayan durumlarda uygulanan bir işlem olup, sonrasında herhangi bir ensizyon hattı ve dikiş uygulaması gerektirmeyen bir işlemdir.

(TESA) Testiküler Sperm Aspirasyonunun Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir cerrahi ensizyon ve dikiş işlemi yoktur. İlaç kullanımı enfeksiyon riski gibi durumlar söz konusu değildir. İşlem sonrası normal hayatına devam edebilir.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu);

TESA yöntemi ile sonuç alınamadığında veya ileri düzeyde sperm üretimi eksikliği olan durumlarda, testislerden cerrahi müdahale ile parça alınması yöntemidir. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir, hasta aynı gün içerisinde normal hayatına devam edebilir. Bu operasyon mikroskop altında olduğunda buna mikroskobik TESE adı verilir.

Micro TESE (mikro Testiküler Sperm Ekstraksiyonu)

TESE, ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan azospermli hastaların, mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir.

Mikro Tese Nasıl yapılır ?

İşlem anestezi altında uygulanmaktadır. yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Mikroskop altında uygulanan bu işlemde, testisin 4 farklı noktasından doku örnekleri alınmaktadır. Elde edilen doku örnekleri çeşitli işlemlerden geçirilir ve canlı sperm hücreleri ayrıştırılır. Bu hücreler, tüp bebek tedavisi için kullanılmaktadır. Mikro TESE ameliyatı gerek görüldüğü takdirde birden fazla kez yapılabilmektedir.

Mikro TESE Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

-Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz (Su dahil).

-Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız

Ameliyat sonrası olası riskler nelerdir ?

-Kanama ve skrotumda hematom (torbada kan birikmesi)

-Operasyon sonrası ağrı olabilir, enfeksiyon gelişebilir.

-Hidrosel (testisin etrafında sıvı birikimi) gelişebilir.

-Operasyon sonrası 3. ve 6. aylarda testesteron (erkeklik hormonu) seviyesinde azalma görülebilir

Bu işlem sonucunda hiç sperm hücresi bulamama riski mevcuttur

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrası hastanın yatması gerekmez ancak 10 gün kadar ağır fiziksel aktivite yapılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Ameliyattan 48 saat sonra pansuman yaptırılmalıdır. Mikro TESE ameliyatından 3 gün sonra duş alınabilir. Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün sıkı iç çamaşırı kullanmaları önerilir. Dikişler kendiliğinden yaklaşık bir haftada eriyeceğinden dikiş almaya gerek yoktur.Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish