Erkeklerde Kısırlık

Erkeklerde Kısırlık Nedir?

Bir çiftin bir yıl korunmasız ilişki çocukları olmuyorsa kısırlıktan söz edilir. Çocuk olmaması % 50 oranda erkeğe bağlı faktörlerden kaynaklanır.

Çocuğu Olmayan Çiftlerde İlk Muayeneye Kim Gitmeli?

Kesinlikle önce erkek bir üroloğa gitmeli. Çünkü erkeğin muayenesi kolay ve sadece bir sperm testi yapılarak sonuca gitmek mümkün. Oysa kadının muayenesi ve tahlilleri daha teferruatlı ve belki de bazı ağrı veren yöntemlerin yapılmasını gerekli kılacaktır.

Çocuğu Olmayan Çiftlerde Erkek Muayenesinde Neler Yapılıyor?

Öncelikle konuşuluyor. Alışkanlıkları sigara ilaç alkol kullanımı cinsel sorunlar vaginusmus olup olmadığı birliktelik sayısı ameliyatları sorgulanır. Sonra testis muayenesi penis muayenesi genel muayene yapılır. 3 günlük cinsel perhiz süresi ile birlikte sperm testi yapılır ve sonuca gidilir. Gerekli görülürse hormon tahlilleri torbaların renkli ultrason incelemesi yapılır.

Erkeklerde Kısırlık Sebebi Hastalıklar Nelerdir?

Varikosel

Endokrin hastalıklar ( klinifelter sendromu )

Radyoterapi Kemoterapi Uygulamaları

Kabakulak

Testis travmaları ve iltihapları

Sigara kullanımı

Sebebi Bilinmeyen Kısırlık4 yorum

  • mehmet kılıç

    2012 de inmemiş testis ameliyatı oldum .2013 de evlendim.2017 de 1 çocuğum oldu .şimdi 2. çocuk sahibi olmak istiyoruz ama olmuyor.

  • Abdullah

    SLM hocam ben 14 yıllık evliyim 4 defa tüp Bebek yaptırdım 1 aşılama 1 dondurulmuş sperm yaptırdım ama olmadı yıllar önce yabancı bir kadınla ilişkiye girdim ve aylar sonra yumurtaliklarimda şişme ve ağrılar oldu ondan sonra benim sperm gelme olasılığı düştü şimdi hiç gelmiyor su gibi sıvı halinde geliyor saygılar sunarım

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish