Hipospadias ( Peygamber Sünneti )

Hipospadias Nedir ?

Penisin tepesinde olması gereken idrar deliğinin daha aşağıda bir yerde olmasıdır. Hemen 1-2 mm altında olabileceği gibi, penisin ortasında, torbaların önünde veya daha da aşağıda olabilir. Doğumsal bir problemdir. 

Hipospadias1

Hipospadiasın en sık görülen tipi tepeye yakın olan ilk 3 deliğin yerleşim şeklidir. Hastaların % 70’ini bu grup oluşturur

hipospadias-2

İlk resim ameliyat öncesi. Onarım için iyi bir hasta. Delik çok aşağıda değil ve oluk derin. İkinci resim onarım sonrası.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir ?

Penisi örten sünnet derisi alt tarafta yetersizdir. Deri penisin kafasını şapka gibi örter. İdrar deliği normal yerinde değildir. % 20 hastada aşağı doğru eğrilik de vardır. Hastaların % 70’inde delik uca yakın yerdedir. Bu hastalar daha şanslıdır.

Hipospadias’ın Nedenleri Nelerdir ?

Hormonal, genetik faktörler, ailesel geçiş olabilir. Her 300 erkek doğumdan birinde görülür.

Hipospadias’ın Risk Faktörleri Nelerdir ?

Bu çocuklar bazı ailelerce peygamber sünneti denerek sünnet ettirilmekte böylece ameliyatta kullanılacak deri heba edilmektedir. Tedavi edilmezse kısırlık, psikolojik sorunlar, evlilik problemleri olabilir.

Hipospadias’ın Komplikasyonları Nelerdir ?

Tecrübeli hekimler tarafından ameliyat şarttır. İlk ameliyat önemlidir. Kötü cerrahi yapıldığında bu çocuklar ömürlerinde defalarca ameliyat ( 12 defa yapılana şahit olduk ) olma riski taşırlar.

Hipospadias Hastalığında Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır ?

Bu çocuklar kesinlikle sünnet edilmemeli. Doğumdan hemen sonra bir ürolog tarafından görülmeli. Ameliyat planlanacaksa altıncı aydan sonra planlanır. Bezlenme döneminde ameliyat yapılması hem başarıyı artırır hem de gerek çocuk gerekse anne ve babası daha rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirirler.

Hipospadias İçin Tetkik Yöntemleri Nelerdir ?

Sadece görmek yeterlidir. Deliğin çok aşağıda olduğu çocuklarda böbrek anormalliği olabilir. Bu çocuklarda tüm batın ultrasonografisi, genetik testler gerekebilir.

Hipospadias’ın Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Hipospadiasın tedavisi ameliyattır. Ameliyat yaşı altıncı aydan sonra her dönemdir. Askerlik çağında bile yüzleri aşan sayıda hipospadias ameliyatı yaptığımız hastalar vardır. Deliğin tepeye yakın olduğu durumlarda tek seanslı ameliyat önerilir( Resim 5 ). Biz birlikte sünnetini de yapıyoruz. Çocuğun ikinci bir ameliyat stresine maruz kalmasını istemiyoruz. Bu hastalarda % 15 oranında fistül dediğimiz alttan yeni delik açılma riski vardır. Bu durumda 15 dakikalık ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatı 3-6 ay sonra yapıyoruz.

Eğer delik daha aşağılarda yani torbalara yakınsa bu durumda tek veya iki seanslı ameliyatlar yapıyoruz. Bu çocukların penisi aşağı doğru eğridir. Önce onu düzeltiyoruz. Uygun hastalarda hipospadiası da düzeltiyoruz. Bazı olgularda ikinci seansa bırakıyoruz. İkinci seansı altı ay sonra yapıyoruz.

Hipospadias Ameliyatı İyi Yapılmazsa Neler Olabilir ?

Bu ameliyatın gayesi deliği tepeye taşımaktır. Tabi bunu yaparken darlıksız bir idrar kanalı yapmak, penisin düz ve kozmetik olarak güzel olması ve dış idrar deliğinin vertikal ve orijinali gibi olması gerekir. İlk ameliyat iyi yapılmadığında sayısı onları geçen ameliyatlar gerekebilir. Yaşam boyu idrar kanalı genişletmesi gerekebilir. Kötü kozmetik sonuç ve eğri penis olabilir.

Hipospadiaslı ( Peygamber sünnetli ) Çocuğu Olan Aileye Son Önerileriniz Nedir ?

 • Yeni doğan döneminde deneyimli bir ürolog ile temasa geçiniz ve kesinlikle sünnet yaptırmayınız.
 • Ameliyat için altıncı ayı bekleyiniz.
 • Ameliyat yaşı altıncı aydan sonra her yaş olabilse de tercihen 2 yaşın altında bu hastalıktan kurtulma önemlidir.
 • İleri yaşlarda penisteki sertleşmeler ve ergenlik sonrası yaşta genital salgı ve akıntılar ameliyatı olumsuz etkiler.
 • İlk ameliyatın başarılı geçmesi önemlidir. Bu şans iyi kullanılmazsa sonradan sayısız ameliyat olma ihtimaliniz yüksektir.
 • Ameliyat sonrası süreç 1 haftadır. Kateterin çekilmesinden sonra da doktor kontrolünü ihmal etmeyiniz.
 • Bu ameliyat ürolojik pratikte her hekim tarafından yapılmaz veya en azından layıkıyla yapılmaz. Doktorunuzun deneyimini sorunuz.

Hipospadias Sık Sorulan Sorular

Hipospadias ne demek?

Hipospadias, peygamber sünnetli ya da yarım sünnetli olarak adlandırılan bir hastalıktır. İdrar deliğinin doğal konumunda olmamasıdır. Hipospadias hastalığında idrar deliği penisin ucunda değildir, daha aşağıdadır. Penisin alt kısmına ve torbalara daha yakın bir yerdedir.

Hipospadias çocuğu olur mu?

Hipospadias ameliyatı olan bebekler yaşamlarına sağlıkla devam edebilir. Gelecekte baba olabilir. Ameliyatın 2 yaşından önce yapılması önemlidir.

Hipospadias nasıl anlaşılır?

Yenidoğan, ilk idrarını doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde yapar. Hipospadias doğumdan hemen sonra fark edilebileceği gibi, ilk idrarla birlikte de anlaşılabilir. Kimi zaman ise ilk kez üroloji uzmanına sünnet muayenesi için götürüldüğünde çocukta hipospadias tespit edilir.

Hipospadias peygamber sünneti midir?

Evet. İkisi de, idrar deliğinin penis ucunda değil daha aşağıda olmasına verilen addır. Hipospadias hastalığı halk arasında peygamber sünnetli ya da yarım sünnetli olarak isimlendirilmektedir.

Hipospadias tedavi edilmezse ne olur?

Hipospadias tedavi edilmezse çeşitli ürolojik sorunlara yol açabilir:

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Peniste eğrilik
 • İdrar kanal darlıkları
 • İşeme bozuklukları

Hipospadias ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Hipospadias ameliyatı için en uygun dönem 6-18 ay arasıdır. Ancak hastalığa daha ileri bir yaşta tanı konulmuşsa da ameliyat mümkündür.

Peygamber sünneti genetik mi?

Genetik yatkınlık risk faktörlerinden biridir. Babada hipospadias olması önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca ailenin ilk erkek çocuğu hipospadiaslı doğduysa ikincisinin de böyle doğma riski söz konusudur.

Hipospadias türleri nelerdir?

Hipospadias, idrar deliğinin yerleşimine göre sınıflandırılır.

 • Distal hipospadias: Hastalığın en sık görülen formudur. İdrar deliği doğal konumunda değil ancak penisin baş kısmında bulunmaktadır. Distal hipospadias’ın da iki faklı türü vardır:
  • Glandüler hipospadias: İdrar deliği penisin başında doğal konumunun biraz altındadır.
  • Koronal hipospadias: İdrar deliği penis başı ile penis gövdesi arasındadır.
 • Proksimal hipospadias: İdrar deliği penisin baş kısmında değildir. Delik, penis gövdesinde ya da penis ile torbaların birleştiği yerde olabilir.

Peygamber sünneti tehlikeli mi?

Evet. Hipospadias mutlaka tedavi edilmesi gereken konjenital bir ürolojik hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde, idrar yolu enfeksiyonlarına, peniste eğriliğe, idrar kanalı darlıklarına, işeme bozukluklarına, cinsel yaşamda problemlere hatta böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Sünnetli doğmak mümkün mü?

Sünnetli doğmak mümkün değildir. Toplumda doğuştan sünnetli olarak tanımlanan durum ise bizim bahsettiğimiz hipospadias hastalığıdır. Yani, sağlıklı bir durum değildir. Hipospadias, peygamber sünneti gibi kulağa masum gelen bir isimle adlandırılsa da önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmelidir.

Peygamber sünneti ameliyatı kaç saat sürer?

Peygamber sünneti ameliyatı 1 ila 4 saat arası sürer. Hipospadiasın türüne ve ameliyatın ilk kez uygulanıp uygulanmadığına göre bu süre değişebilir. Ayrıca, hipospadias ameliyatı ile birlikte çocuğun sünnetini de yapmak mümkündür. Bu da ameliyat süresini etkileyecektir. Bazı hipospadias olgularında penis eğriliği de gelişebilir. Çocuk ve aileyi bir daha anestezi alma ve hastanede yatma zahmetinden kurtarmak için bu ameliyat da aynı seansta yapılabilir. Nihayetinde ameliyatın toplam süresi belli olur.

Hipospadias ameliyatını hangi doktor yapar?

Hipospadias ürolojik bir hastalıktır. Tedavisi mutlaka çocuk ürolojisinde deneyimli bir üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Hipospadias tekrarlar mı?

Hipospadias ameliyatı uzman ellerde yapıldığında başarı oranı ortalama yüzde 85’tir. Hastaların yüzde 15’lik bir kısmında ameliyattan sonra yeni bir delik (fistül) oluşabilir. İkincil bir ameliyat gerekebilir. Bu görece basit bir ameliyattır. İlk ameliyattan 3-6 ay sonra, 15 dakikalık bir operasyonla sorun giderilir.

Ek olarak, idrar deliğinin bulunduğu konum da ameliyatın başarısını etkiler. Delik penis ucuna yakın bir yerdeyse başarı oranı yüzde 90’ları aşmaktadır. Delik penisin gövde kısmındaysa ameliyatın başarı oranı ortalamanın altına düşmektedir.

Hipospadias ameliyatı şart mı?

Evet, hipospadiaslı hastalarımızın mutlaka ameliyat olması gerekiyor.

Hipospadias cinsel ilişkiye engel mi?

Hipospadiaslı çocuklar ameliyat olmadıkları takdirde gelecek yaşantılarında önemli sorunlarla karşı karşıya gelebilirler. Bunlardan biri de cinsel ilişkidir. Hipospadias nedeniyle penis eğrilebilir. Bu da cinsel ilişkiyi zorlaştırır. Hatta eğriliğin derecesine göre cinsel birleşim imkansız hale gelir. Ayrıca idrar deliği doğal konumunda olmadığı için çocuk sahibi olmak konusunda da çeşitli problemler gündeme gelebilir.

SGK, hipospadias ameliyatını karşılıyor mu?

SGK anlaşmalı özel hastanelerde yapılan hipospadias ameliyatlarında maliyetin bir kısmını SGK karşılamaktadır.

Hipospadias ameliyatı zor mu?

Hipospadias ameliyatlarını zorlaştıran bazı durumlar vardır. Çocuk sünnet edilmiş ancak hipospadiasına dokunulmamış olabilir. Bu kesinlikle ameliyatı zorlaştırır.  Bu nedenle böyle çocukların hipospadias ameliyatı olduktan olan sünnet edilmeleri gerekir. Daha önce yapılan başarısız ameliyatlar da yeni yapılacak ameliyatın zorluk derecesini artırır.

Biz kliniğimizde her yaş grubundan hipospadias hastasını ameliyat edebiliyoruz. Ancak 2 yaşından sonra bu ameliyatların yapılması çocuğu fiziksel açıdan olmasa da psikolojik açıdan çocuğu olumsuz etkileyebiliyor.

 

Not: Bu içerik Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin tarafından yazılmıştır. Dr. Şahin ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde 27 yıllık uzun bir kariyere sahiptir. Randevu ve detaylı bilgi için kendisine ulaşabilirsiniz.

Telefon: +90 530 318 14 36

Mail: drcoskunsahin65@gmail.com

 

 94 yorum

 • Mustafa Bölükbaş

  Merhaba sayın hocam doğuştan Hipospadias rahatsizligim var hocam ortalama 2- 2.5 cm tepeden aşağıda idrar deliğim ayrıca idrar deliğim çok dar bu arada yaşım 36 askerdeyken doktorda ameliyat olman gerekli demişti ben korktugumdan olamadım idrar yaparken zorlanıyorum bazen kesik kesik işeme çok şık idrara çıkma bazen yanma problemlerim var nasıl bir yol izlemem gerek bana yardımcı olurmusunuz bu problemlerimin Hipospadias tanmi yoksa prostatmi diye endişe ediyorum bu sorunla acaba Hipospadias tanmi

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar…
   Hem hipospadias vardır hem idrar kanalı ağzı darlığı vardır. İkisi beraber ameliyat olması gerekiyor. Bize muayeneye geliniz veya başka şehirde iseniz fotoğraf gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun…

 • Ferdi

  Merhabalar 7li 8li yaşlarda hipospadias ameliyatı geçirdim şu an 28 yaşındayım ve ameliyatın başarılı olmadığını düşünüyorum tekrari olmaz diye düşünmüştüm hep ama mümkün galiba yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar sunuyorum hayırlı günler.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar.
   Hipospadias ameliyatları deneyim gerektirir Her Yaşta ameliyat mümkün İstanbul’da iseniz muayene için geliniz başka şehirde iseniz muayene öncesi WhatsApp’tan fotoğraf gönderebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim..

  • Sevim sezenler

   Hocam meraba oğlumda peygamber sunneti denilen bir rahatsızlık olduğu söylendi 12 yaşında benim de korkularım var

 • Yasin

  Hocam yaşım 21 yukarıdaki abinin yorumunu okudumda hemen hemen aynı sıkıntılar bende de var resimi size nereden gönderebiliriz ?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar… İletişim sayfasında benim ve asistanımın telefonu mevcut benim telefonuma whatsapp’tan iletebilirsiniz. Sağlıklı günler…

   • Burak

    Hocam merhabalar. Ben 25 yaşındayım hipospadiyas bende var ve evliyim ameliyattan çekiniyorum ve çocuk olmama riski varmı varsa çözümü nedir

    • Prof Dr Coşkun Şahin

     Merhabalar, geçmiş olsun…
     Hipospadias durumunda çocuk olmama riski var tedavi için ameliyat olmanız gerekir. Hipospadias ameliyatı öncesi ve sonrasında tecrübe ister, dilerseniz detaylı bilgi için beni arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 • Mustafa Bölükbaş

  Hocam ben Çorum’da yaşıyorum İstanbul’da kalacak yerim yok ameliyat iyileşme süresi ne kadar sürer birde fiyatını öğrenmek mumkunmu

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   90 532 254 4136 bu numaradan direk benimle iletişime geçebilirseniz detaylı bilgi aktarmış olayım…

 • Ibrahim Miasa

  Dr. COŞKUN BEY
  Ben ibrahim, Suriyelim, 9 yaşındayım ,Siz bana Hipospadias ameliyat yaptınız, ben ameliyat sonrası çok rahatladım çok teşekkür ederiz.
  Siz en iyi üroloji doktorusonuz.

 • Merve

  Hocam merhaba , 13 aylık oğlumda hipospadias durumu var. Çocuk cerrahı tarafından muayene edildiğinde deliğin hemen altında yer aldığını ve lokal anestezi ile hallolabilir şeklinde bir bilgi aldık. Bu mümkün müdür?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar Merve Hanım…
   Hipospadias basite alınacak bir olay değildir. Sadece işemek değil kozmetik görüntü de çok önemli İstanbul’da iseniz muayeneye geliniz beraberinde sünnette yapılır. Çok geçmiş olsun…

 • Hatice

  Meraba benim oğlum 1 buçuk yaşında hipospadias ameliyatı oldu şu an 4 yaşına girdi şimdiye kadar herhangi bir sorunumuz yoktu ama şu an alttaki kapatılan delikten idrar damliyo tekrar ameliyatmi olması gerekir tekrar ameliyat olsa deliğin tekrar açılma olasılığı varmi

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Hatice hanım merhabalar… Öncelikle geçmiş olsun..
   Bu kadar yıl sonra alttan idrar kaçırması ön taraftaki deliğin dar olması anlamına gelebilir ön taraf dar değilse farklı bir tedavi denenebilir. Ön taraf dar ise yeniden sıfırdan ameliyat yapmak gerekiyor. Sağlıklı günler dilerim…

 • Oğuzhan

  Hipospadias ameliyatı oldum fakat alt kısımda delik açıldı ve içimden siyah birşey çıkıyor ödem gibi içinden çıkıyor ve yeni oldu ne yapmam gerekiyor bi sorun olur mu

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Oğuzhan bey geçmiş olsun…
   3 aylık bir süreç var beklemeniz gereken bu süre geçtikten sonra muayeneye gelebilirsiniz.
   Sağlıklı günler…

 • Mahmut

  Iyi günler hocam.25 yaş ve üstü için bu ameliyat hala geç mi ? Yoksa kalıcı çözümü varmı. Gerçekten piskolojik olarak hayattan soğutan bir problem.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Ameliyat için geç değil. Büyük peniste bu ameliyatı gerçekleştirmek daha rahat oluyor. Detaylı bilgi için beni arayabilirsiniz.
   Sağlıklı günler…

  • Selvi

   Hocam ben 2 buçuk yaşındaki oğlumu bu ayın 7sinde ameliyat ettirdim.Delik uca yakındı,orası kapatılıp uçta delik açıldı ve sünnet derisi ile yama yapıldı.Maalesef üçüncü günün akşamında sonda çıktı.Dokturumuz oğlumun idrar yapısını gördü ve sondayi tekrar takmadı.Hersey yolunda giderken 9. gün pipi ucunun deri ile birleştiği yerden idrar fışkırdığını gördük.10.gun ise yeni yapılan idrar deliğinden idrar ince bir ip şeklinde gelirken alttan bayağı akıyordu. İdrar yaparken çok çok ağlıyor.Distal hipospadias demişti dokturumuz.Ne yapacağımızı şaşırdık hocam.Sizce bundan sonra nasıl bir izleyelim, lütfen yardım edin.

   • Prof Dr Coşkun Şahin

    Merhabalar Selvi hanım… Öncelikle geçmiş olsun
    Çocuğu 3 ay sonra bana getirmenizi öneririm, yeniden ameliyat yapacağız deneyimsiz ellerde yapılan ameliyatlarda ameliyat sayısı 8-10 kere olabiliyor. Hipospadias sakatı olmamak için deneyim ve tecrübe aranmalıdır.
    Sağlıklı günler dilerim…

 • Merhaba hocam benim 4,5 yaşında oğlum 2 yaşında hipos ameliyatı oldu . Eğrilik vardı düzeltme yapıldı idrar kanalı yukarı taşındı . Fakat idrar kanalı ortalama 1- 1,5 ay içerisinde daralıyor ve damla damla yapıyor. Doktorumuza gidip idrar kanalını actiriyoruz doktorumuz kanalın açık olduğunu söylüyor fakat nezamana kadar sürecek belli değil ne yapmalıyım.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar geçmiş olsun…
   Bir daha darlık oluşmayacak şekilde kılsız penis cildinden ya da ağız mukozasından yama yapmamız gerekiyor. 05322544136’dan beni arayabilirsiniz…
   Sağlıklı günler…

 • İbrahim Yalçın

  Merhaba hocam.
  Şuan 4 yaşında olan oğlumu 2 yaşında hipospadias dan ameliyat ettirdik, delik uca çok yakındı, taşıma yapıldığı söylendi, sonra dan deliğin az aşağıya kaydığı söylendi,ayrıca delikte daralma olduğu için 2 yılda 2 defa genişletme çalışması yapıldı. çoçuğum sürekli altına kaçırıyor, bunun ameliyatla ilgisi var mı?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   İbrahim bey merhabalar…
   İdrar kaçırmasının bu durumla ilgisi yoktur muhtemelen ama darlık ciddi bir sorun giderilmesi gerekir. Kalıcı bir çözümle o da muhtemelen yeniden bir onarım yapılması gerekiyor. Çocukla birlikte muayeneye gelmenizi öneririm…
   Sağlıklı günler…

 • Hakan

  Merhaba hocam 10 yaşındaki oğlum 6 yaşında hipospadias ameliyatı oldu idrar çıkışıyla ilgili hiç bir sorun yaşamadık ancak yaşıtlarına göre penisi oldukça küçük hipospadias la yada ameliyatla ilgisi olabilir mi ve tedavisi var mıdır

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Hakan Bey merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Hipospadiası ciddi boyutta ise bunlarda penis kısa olabiliyor ya da penis eğriliği varsa ve eğrilik düzeltme ameliyatı yapılmışsa bunlarda biraz kısa olabiliyor geri kalanları normaldir ergenlik döneminde akranlarına yetişir.
   Geçmiş olsun…

 • Mehmet

  hocam merhabalar 36 yaşindayim hipospadias var 5 yıldir evliyim çocugumuz olmuyor penis ucundan aşagda yardimci olursaniz sevinirim

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Telefonla bana ulaşabilirsiniz hem hipospadias hem de tedavisi ile ilgili görüşebiliriz.
   Sağlıklı günler dilerim…

 • Gaffar

  Hocam saygılar 9 yaşındaki oğlum 4 yaşında ilken hipospadias ameliyat oldu lakin bugün dr götürdük idrarını çok ince yapıyor ne yapmamız lazım tekrar ameliyat olmasımı lazım çok teşekkürler ?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun…
   Çok ince işiyorsa letasyon dediğimiz kateter ile genişletme önermem tedavinin ömür boyu etkili olması gerekir. Yeniden ameliyat durumu söz konusu olur mevcut kanalın üzerine kılsız penis cildinden bir yama çevirmemiz gerekiyor. Bunun için 7-8 günlük yine sondalı bir dönem olur bizimle irtibata geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 • Mehmet

  Hocam merhabalar bir hafta önce hipospedias ameliyatı oldum fakat. Hiç memnun kalmadım önceki halinden daha memnundum şuan ayakta tuvalete gidemiyorum. Ne yapmam gerekiyor ?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Muayeneye gelmelisiniz, işemeden mi yoksa kozmetik sonuçtan mı memnun değilsiniz? Teşhis için görüşmemiz gerekecek. Sağlıklı günler dilerim…

 • İsmail

  İyi günler hocam. 7 yaşında çocuğumu ameliyat ettirdim. Sondayı 5.gun sonunda çıkardı doktorumuz. 9.gunde de bantları çıkarıldı. Herşey iyi giderken 10. Günde ince bir fitsül oluştu aşağıda. Ucunda darlık yok gibi ama fitsül için doktorumuz tekrar sonda taktı kendiliğinden kapanır belki diye. 1 hafta duracak sondamiz. Sorum şu bu yöntem işe yarar mı ya da ince işe yaramadığı taktirde 5-6 ay sonra yapılacak operasyon yani fitsül onarımı kolay olur mu? Doktorumuzda çok küçük bir fitsül olduğunu söylüyor. Siz ne önerirsiniz?Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Fistül çok küçükse idrar kanalının ağzı geniş ve tazikli işiyorsa kendiliğinden kapanma olasılığı yüksek. 4 ay sonra çocuğu görebiliriz, hala kapanmadıysa sonda koymaksızın ameliyat yapabiliriz. Detaylı bilgi için arayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 • Esra

  Merhaba hocam 6 yaşındaki oğlum hipospadias amaliyeti oldu hafif derecede denilmişti pipi delinin nin hemen altındaydı yukarı cekti ler ama sontası 4 kere falan yerinden oynadı 3 kere yeni sonta takıldı şimdi 15 gün aldu alttan sızma yapıyor idrari yenişten küçük ni operasyon gerek denildi zamanla kapanırmı aceba daha dikişleri duruyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok. İdrarını yapıyorsa şu an için sorun yok. Fistül için onarım yaşını beklemek gerekiyor ki en az 4 ay gerekli. Çok küçükse kendiliğinden kapanma ihtimali bile olabilir… Sağlıklı günler dilerim…

 • Ersel

  Merhabalar hocam, şu an 18 yaşındayım ve yaklaşık 10-12 kez hipospadias aneliyatları geçirdim. Açıkçası ilk ameliyat öncesi idrar değili tam 3 taneydi, ikisi işlevsizdi, çalışan ise üst fotoğraftaki yukardan 5. Noktanın konumundaydı. Bu 10 ameliyat sonrasında o düzeltildi fakat 1. Noktada olan iki idrar deliğinden biri işlevsiz. Yıllarca ameliyatın acısını, gözyaşını çektim, hastanede kaldığım zamanlar iyice psikolojimi de etkiledi. Yaklaşık 2-3 yıldır da ameliyat olmuyorum, evlilik vesaire konularda sorun yaratmayacağı bana söylenmişti zamanında fakat açıkçası görüntüden dolayı bitmek bilmeyen bi çekingenlik, bir korku, bir “Normal insanlardan farklıyım, onlar gibi değilim, ileride birisi görse ilk tepkisi «ıy, bu be böyle?» olacak” duygusu bırakmıyor peşimi. Şimdilik hayati bir problem yaratmıyor olması ne kadar içimi biraz rahatlatsa da, bana yarattığı eksileri düşünmeden edemiyorum. Nasıl bir cevap yazabilirsiniz doğrusu bilmiyorum, belki de hayatımı,çevremi mahvedecek bu sorunumdan dalga geçme ihtimali olmayan birisine biraz bahsetmek istemişimdir. Vaktiniz için teşekkürler..

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Bu tarz sorunlar genelde paylaşılmaz içe atılır. Özgüveniniz için tebrik ederim. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız muayeneye gelmenizi isteyeceğim. İstanbul’da yaşamıyorsanız bana yeniden ameliyatı değerlendirmem için penis fotonuzu whatsapptan gönderebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 • furkan

  Merhaba hocam 6 yaşında hipospadias ameliyatı oldum .Şuan yaşım 20 ameliyat yapılan kısımıda küçücük bir delik açıldı.İdrarımı yaparken delikten hafifçe damlıyor.Ameliyat gerekir mi ?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Tıbbi bir zararı olmamakla birlikte ameliyat olmanız gerekmektedir. Basit bir ameliyatla bu düzeltilebilir. Sağlıklı günler dilerim..

 • Kemal

  Hocam Ben 24 yaşındayım bendede hipospadias hastalığı var hiç doktora gitmedim ama eninde sonunda gidecem , benim sorunum yaklaşık 6-7 senedir idrarımı rahat tazikli yapamıyorum , sürekli idrara gidiyorum akıntı felanda oluyor, bu hipospadias’danmı kaynaklanıyor ?

 • Ozan

  Merhabalar hocam ben 10 yaşımda sünnetle birlikte hipospadias ameliyatı geçirdim şu an 17 yaşındayım amaeliyatla ilgili pek sıkıntım yok başarılı geçtiğini düşünüyorum fakat penisimde köke doğru yani vücudumla birleştiği yere doğru olan kısımda 90 üzerinden yaklaşık 15-20 derecelik bir sola doğru eğrilme söz konusu. Ameliyatla ilgisi var mıdır, bu rahatsızlığımı gidermek için nereye başvurabilirim?

 • Muhammed taşar

  Merhabalar ben daha önce 6 emeliyat geçirdim penisin eğriliği için ve deliğin aşağıda olduğu için delik tamamen haloldu fakat eğriliği halen devam ediyor söylenenlere göre gidersem ameliyat olmama gerk yok fakat penis kısa olduğunu düşünüyorum penis büyütme yöntemleri ilacı falan varmı?

 • Ahmet

  Hocam ben 43 yaşındayım askerde 21 yaşında hipospadias ameliyatı oldum ameliyat ile ilgili bir sorun yaşamadım ameliyatdan sonra kasıkdan sonra sonda takıldı taburcu olana kadar devam etti benim rahatsızlığım ondan sonra başladı erken boşalma ve halen devam ediyor

 • Ozan

  İyi günler. Ben 10 yaşımda hastanede sünnet oldum ve sünnet olduktan sonra başka bir ameliyat geçirdim. Dediklerine göre penisimde iki delik varmış ve bu iki deliği birleştirdiler. Ayrıca hipospedias da olduğunu söylediler. Şu an 17 yaşındayım ve penisimde vücuduma bağlandığı kök yerinde yaklaşık 20 derecelik bir eğrilik söz konusu. Ameliyatımla alakası olup olmadığını merak ediyorum. Penisimin dinlenme durumundayken durduğu yer de sürekli sol taraf, ve penisimdeki eğrilik de sol tarafa doğru. Bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. İlgilendiğiniz için teşekkürler.

 • Çağlar

  Hocam merhaba 31 yaşındayım hipospadias hastalığı ve penis de darlık sorunum var GATA askeri hastane de amaliyat olacaktım ve aşırı derecede korktuğumdan dolayı vazgeçtim şu an hala korku var evlenmeyi düşünüyorum bu darlık ne gibi sorunlar çıkarır ileri de ve bi kere amaliyat olup gerisinin gelmemesini istiyorum bazıları bi kaç kez aynı amaliyatı oluyormuş hani burnum kulağım felan olsa hiç korkmam on kez yatarım bıçak altına ama bu durum ben aklıma geldikçe hem göz önüne geldiğinde çok korkuyorum bana nasıl yardımcı olursunuz

  • yasemin asistan

   Geçmiş olsun korkularınla ömür boyu yaşayamazsın hipospadiasınız varsa onu ararız aynı anda darlığım varsa onu da tedavi ederiz bize başvurun

 • Ahmet

  Selamın aleyküm hocam ben 42,yaşindayım bu problem bende de var delik1.5 cm aşığıda ben İstanbul dışında size yazıyorum ameliyat genel yoksa lokal anestezi oluyor size resim atmam lazımı bu konuda yardımcı olabilirmisin teşekkür ediyorum

  • yasemin asistan

   Geçmiş olsun belden uyuşturarak uyanık yapılabilir veya genel anestezi ile yapılabilir başka şehirde iseniz fotoğraf atın telefon numaramı WhatsApp’tan size cevap vereceğim yeni seni Dilek ameliyata gelirsiniz 0 532 254 41 36

 • Mehmet

  Hocam merhaba.
  27 yaşındayım 15 gün önce hipospadias ameliyatı oldum.Ameliyatın 10. Gününde enfeksiyon yaşandı ve 2 fistül görüldü.Şuan 15. Gün oldu antibiyotik tedavisi almaktayım ama vücuda yakın olan fistül henüz kapanmadı. Antibiyotik tedavisi ile fistülün kapanma şansı var mı ? 2. Ameliyat gerekecek mi ? Eğer ameliyat olacaksam bu ne kadar süre sonra olmalı ve önceki ameliyatımdan daha ağır bir ameliyat mı geçireceğim merak ediyorum. Teşekkürler

  • yasemin asistan

   Merhabalar oncelikle gecmis olsun hipospadiasta ilk ameliyatta ki basari orani cok onemlidir bu daha sonra olacak ameliyatlari etkiler.en az 3 ay gecmesi gerekiyor ilk ameliyattan.bizimle irtibata gecebilirsiniz

 • Sinan

  Hocam Merhaba önceliklle iyi günleriz olsun, Ben 7-8 yaşlarımda hipospadias ameliyatı oldum. Şuan 27 yaşındayım olduğum ameliyatta penis üzerinde bulunan sünnet eti kullanılmadı penis çevresinden et parçası kesilerek müdehale yapıldı şuana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım ama son 2 haftadır ameliyat olduğum noktoda bi kaşıntı mevcut herhangi bir idrar sızıntısı da fark edemiyorum ama sürekli olarak nemli olduğunu hissediyorum. Acaba açılma durumu söz konusumudur İstanbul dışındayım ve askerim ameliyat durumunda ne kadar sürede iyileşirim bilgi almak istiyorum.

 • yunus

  meraba hocam 6 yasında OGLUMU hıpospadıas amelıyetı yaptırdım suan 8 yasında ama penısın gorunumu ıcerıye dogru kacık amelıyatda uzun surdu banada bu konu hakkında bılgı verırsenız sevınırım cok endıselıyım

 • Tolga

  Merhabalar; 7 yaşında ikizlerimiz var, ikisinde de hipospadias mevcut. Ancak şehir dışından gelecek olmamız sebebiyle ameliyat ve sonrasındaki iyileşme süreci ile ilgili bilgi almak istiyorum. Kolay gelsin iyi çalışmalar…

  • yasemin asistan

   İyi günler Geçmiş olsun ameliyat süreleri 45 dakika bir buçuk saat arasında değişir hastanede bir gün yatarlar ondaları 7-8 gün kalır sonda süresince İstanbul’da olmanızda fayda var ameliyat fiyatları hipospadia yazsın tipine göre belirleniyor cep telefonu ile iletişime geçebilirsiniz telefon numaram 0 532 254 4136

   • Mami

    Meehabalar Yasemin hanım, ben 19 yaşındayım 7 sene önce hipospadias ameliyatı oldum. Şu sıralar askeri öğrenci adaylığım sırasında sağlık mülakatında elendim bunun nedeni nedir? yönetmelikte direkt hipospadiasa ait bir şey yok fakat elendim.

 • E.tlk

  Merhaba , 1,5 yaşında bir oğlum var, doğumdan hemen sonra peygamber sünneti oldugu söylendi, araştırıp bir doktor bulduk. 11 aylıkken ameliyat ettirdik ancak ameliyattan sonra dikiş attı ve kozmetik açıdan hoş olmayan bir görüntü olustu. DOktorumuz düzeltmenin en az 6 ay sonra yapılabileceğini söyledi. Hafif eğrilikte vardı onu da düzelttik demişlerdi. fakat emin olamıyoruz. Ne yapmamızı önerirsiniz? varsa bir düzeltme işlemi bunu kaç yaşına kadar yaptırmamız gerekir?

  • Ali Murat

   Eğer Kozmetik problem varsa yaşı çok ilerlemeden yaptırmak daha faydalı olur. eğrilik olup olmadığı Ameliyat sırasında kontrol edilerek müdahale edilir. daha detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz

 • Merhaba hocam sorun şuki 7 yaş çocuğumun hipospodias sorunu var penis altida delik nasil duzeltilir sunnet doğurdum delikiği ucunda değil altinda cevabinizi beklerim meilime cevap gelirse yurt dişinde olduğum için fotoraf yollarim oncelikle teşekkurler

 • Yunus Emre

  Merhaba, 13 yaşındayım. Doğduğumda Peygamber Sünnetli demişler. 7 yaşında sünnet oldum. Hiç bir doktor bu konudan söz etmedi. Ameliyat olmalımıyım ?

  • yasemin asistan

   Anne ve baban ile birlikte ararsanız size daha net bilgiler verilecektir peygamber sünnetinin tedavisi ameliyattır 6 aylıktan itibaren her zaman yapılabilir

 • Ethem

  Hocam benim oğlum 6 yaşinda ameliyat için mevsimin önemi varmı

  • yasemin asistan

   Geçmiş olsun mevsimin önemi yok doktorunuzu iyi seçiniz. Randevu için 0 530 318-14 36’yı arayabilirsiniz

  • Ali Paşa Avan

   Benimde torunum 2 buçuk yaşında hipospadias amaliyati oldu deliği tutuluyor idrarını yapamiyor çocuk ne yapmamız gerek , peygamber sünnetili doğdu deliğini yukarı aldırdık idrarini yapamıyor deliği daralıyor .

 • Merhabalar hocam bebeğim altı aylıkken hipospadoas ameliyatı geçirdi fakat başarılı olamadı şuan bir buçuk yaşında ve ikinci ameliyat olması gerekiyor bize yardımcı olabilirmisiniz istanbul içindeyiz size nasıl ulaşabilirim

  • Ali Murat

   Geçmiş olsun. Muayenehanemiz Ataşehir’de. Asistan ile görüşerek randevu alabilirsiniz. muayene ettikten sonra daha detaylı konuşup bilgi verebiliriz

 • Kemal Abay

  Hocam İyi Günler Ben 26 Yaşında Kas Hastasıyım Ve Doğuştan Hipospadias Var , 7-8 Senedir Tazyikli İşeyemiyorum Sızıntı Oluyor Rahatlama Hiç Olmuyor Mesanemde Sürekli Baskı Hissediyorum, Bunun Nedeni Hipospadias mıdır ?

  • Ali Murat

   Sizin hastalığınız Darlık ile neticelenen miş olabilir. bunun sonrasında mevcut şikayetleriniz ortaya çıkmış olabilir. Daha detaylı bilgi verebilmek için muayene edip bazı tetkikler yapmak gerekiyor

 • Ramazan ibis

  iyi günler hocam doğuştan hipispodias vardı bende alimen köyde yaşadığı icin zamanında doktora götürmemişler bende yaşım büyüdükçe hfark ettim ve kendim hastanelere gittim fark li yıllarda 4 defa ameliyat oldum hepside başarısız oldu o zamanki doktorların vana söylediği işte sünnet yapacaz fazla deriyi burda kullanazac dediler ama ne sünnet yapildi ne ameliyatlar basarili oldu piskolojik bunalımdayım yaşım elli oldu 3 tanede çocuğum var 1 doğan cocugumda da vardı çocuk cerahi 1 defada hem sünnet yaptı hemde duzeldi bense hala bu sorunla yaşamaya çalışıyorum ayakta idrar yapamıyorum ve temizlikte zorlanıyorum ne yapmalıyım

  • yasemin asistan

   Geçmiş olsun ameliyat yaparız düzelme ihtimaliniz %80’den fazla tek ameliyatta 63 yaşında dahi tek seansta ameliyat yaptım hastalar var hipospadyat cerrahisi deneyim gerektirir

Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish