Ultrasonografi ve Prostat Biyopsisi

Prostat Nedir ?

Prostat,mesanenin hemen altında bulunan ve üretrayı (idrar yolu)çevreleyen bir salgı bezidir. Prostat hacmi yaşam boyu değişir.

Prostat Biyopsisi Neden Yapılır ?

Eğer PSA kan testi veya parmakla rektal muayene sonuçları prostat kanseri olabileceğinizi işaret ediyorsa, Prostat biyopsi alınır. Bu işlem ultrason ve biyopsi konusunda eğitimli ve deneyimli radyoloji uzmanı veya üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ultrason eşliğinde prostattan küçük örnekler alınan ve daha sonra bu örneklerin bir mikroskop altında patoloji uzmanı tarafından incelendiği bir işlemdir.

Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır ?

En iyi biyopsi sonuçlarına ultrason eşliğinde ulaşılır. Bu teknik biyopsi iğnesini şüpheli alanlara doğru ilerletip görselleştirmek ve prostat hacminin değerlendirmesi için kullanılır. İnce iğneler yardımıyla prostattan birkaç örnek (8 ila 16 arasında) alınır ve analiz edilir. Alınan örnek sayısı prostat hacminize ve ultrasonografinin klinik sonuçlarına bağlıdır.

Prostat Ultrasonu

Muayene sırasında yaklaşık 2.5 cm çapında bir prob ucunu rektumdan sokarak makat girişinden 7-10 cm ilerisine ilerletilir. Prostat ultrasonu, prostat hacminin değerlendirilmesi ve biyopsi uygulanacak alanların tespit edilmesi için yapılır.

prostat biyopsisi

Prostat Biyopsisi İşlemi Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler?

• Hastanın gerekirse bağırsak temizliği yapılmalıdır.
• Aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar doktor kontrolünde kesilmesi gerekmektedir.
• Enfeksiyon riskini önlemek için işlem öncesi ve sonrası antibiyotik kullanılmaktadır.
• Biyopsi sonrasında 1 hafta süreyle dışkıda ve menide kan görülebilir.
• Prostat biyopsisi sonrasında hasta günlük yaşama hemen dönebilir.Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English