Erkeklerde İktidarsızlık (Sertleşme Problemi)

İktidarsızlık nedir?

Tatmin edici cinsel performans için yeterli ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesi durumudur.

Erkeklerde iktidarsızlık nasıl olur?

Penisin içerisinde 2 adet kavernöz cisim dediğimiz tüp benzeri yapılar vardır. Şekildeki gibi tüp benzeri yapı kan ile dolduğu zaman sertlik olmaktadır.

Penisin içerisinde sertleşmeden sorumlu iki adet silindir vardır ve bu silindirlerin içerisi sünger gibi kanı emen ve depolayan özel boşluklardan oluşur.

Çok mu sık görülür?

Evet, 40 yaşın üzerindeki erkeklerin %52’sinde belli oranlarda görülmektedir.

Erkeklerde iktidarsızlığın nedenleri nelerdir?

♦ Damarsal,

♦ Nörolojik,

♦ Psikojenik,

♦ Hormonal hastalıklar,

♦ İlaçlar,

♦ Travmalar

♦ Geçirilmiş cerrahiler operasyonlar,   

sertleşme problemine neden olabilir. Ayrıca çok kolay tedavi edilebilecek bir idrar yolu enfeksiyonu bile sertleşme problemlerine neden olabilir.

Sertleşme problemi başka önemli hastalıkların başladığının bir göstergesi olabilir mi?

Evet. Damarsal nedenlerden kaynaklanan iktidarsızlık önemli bir kalp hastalığının göstergesi olabilir. Bunu biraz açacak olursak penisin kanlanmasında bir problem varsa aynı kanlanma problemi kalpte de olabilmektedir. Ama bulgular ilk olarak penisde başlayabildiği için bu kalp krizinin bir on habercisi olabilir. Bu yüzden fazla vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bunun dışında böbrek, karaciğer, troid bozukluklarında da sertleşme problemi görülebilir.

Prostat ameliyatı sertleşme problemine neden olabilir mi?

Hastanın yaşına, cinsel işlevlerin durumuna, kullanılan cerrahi tekniğe ve cerrahın tecrübesine göre farklı oranlarda görülmektedir. Ayrıca bu oranı düşürebilmek için ameliyattan sonra uyguladığımız bir takım tedaviler vardır.

Tanı için ne gibi testler yapılmaktadır?

Öncelikle kan basıncı kontrol edilmeli. Kanda rutin olarak baktığımız tetkiklerin (şeker seviyesi, kan yağları, troid testleri, böbrek testleri) yanında gerekirse özellikler sabah alınmış kanda testosteron, prolaktin gibi hormon seviyeleri ölçülmektedir. Bunların dışında daha spesifik nedenleri araştırmak amacıyla penis doppler ultrasonografisi gibi girişimsel bazı testler yapılabilmektedir.

Tedavi amacıyla genel tavsiye edilen konular nelerdir?

Sigarayı bırakmak, ideal kiloyu korumak, düzenli egzersiz yapmak, aşırı alkol tüketmemektir. Ayrıca kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuza danışın.

Piyasada satılan ilaçları rahatlıkla kullanabilir miyim ?

Sertleşme probleminde kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Mesela bazı kalp ilaçları ile birlikte kullanıldığında ölümcül sonuçlar olabiliyor. Yine bazı prostat ilaçlarıyla birlikte her ilaç kullanılmamaktadır.

Sertleşme probleminde genel olarak tedavi yaklaşımları

Ilaç tedavisinde önce alınabilecek bir çok önlem vardır. Bunlar hasta ile ayrıntılı konuşarak planlanır. Ilk basamak tedavi yaklaşımda ilaçlar gelmektedir. Ikinci basamak tedaviler ise penise iğne ile ilaç verilmesi, vakum yapılması ve penise şok dalga uygulamasıdır. Üçüncü basamak tedavi ise protez (mutluluk çubuğu) takılmasıdır.

Vakum aletleri: Bu aletler penisi içine alacak şekilde yerleştirilir. Hasta tarafından pompa kullanılarak negatif basınç oluşturulur. Penis tam uzayınca vakum aleti çıkarılır ve penisin köküne lastik bant konarak inmesi önlenir. İlişkiden sonra bant çıkarılarak penis indirilir.

Özel hazırlanmış ilaç, doktor kontrolünde test amacıyla yapılır. O hasta için uygun olan doz ayarlanır ve hastaya öğretilerek ilişkiden önce yapılması sağlanır.

Yattığım yerden hiç acı hissetmeden yalnızca 15 dakikalık bir tedavi ile rahatsızlığım düzelebilir mi?

Evet yeni bir tedavi şekli olan dışardan bir probla penise yapılacak şok dalga tedavisi rahatsızlığınızı çözebilir. Uygulama ultrason probu gibi bir prob kullanarak ve penis jellenerek yapılmaktadır. Hasta hiç bir acı hissetmemektedir.

ESWT ( Ekstracorporal Shock Wave Treatment ) tedavisinde amaç; 6-12 defa 15 dakikalık seanslarla penisin içerisindeki ereksiyonu sağlayan ünitelere birim zamanda kan akımını artırmak, yeni damarlar geliştirmektir. Nedene göre % 60-80 yanıt alınabilir. Bu yanıt kalıcı olabilir.

Mutluluk çubuğu takıldığı zaman bu dışardan anlaşılır mı?

Şişirilmeyen protezler yani hep sert olanların dışında istediğin zaman şişirip istediğin zaman indirebileceğiniz protezlerde bulunmaktadır. Bunlardan 3 parçalı olanlar en konforlu ve dışardan bakıldığında hiç anlaşılamayacak olanıdır.16 yorum

 • Iyi aksamlar hocam sertlesme ile ilgili sorun yasyorum bunun nedenler bilmiyorum cok rahatsizim yardimci olursaniz sevinirim

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Davut bey merhabalar,
   Sertleşme probleminin altında çok sebep vardır ayrıntılı muayene ve tetkik sonrası doğru teşhis konulabilir. Müsait olduğunuzda randevu ile ziyarete gelebilirsiniz. Geçmiş olsun…

 • Kerem

  Merhaba Hocam;
  Erkan boşalma problemi yaşayan hastalarla ilgileniyor musunuz

 • Mustafa

  Merhaba Hocam Sorunum Sertleşme 29 Yaşındayım Ve Yaklaşık 2 Sene Önce Birden Bire Sertleşme Sorunu Baş Göstermeye Başladı. Ürologa Gittim Test Yapıldı Testesteron Düşük Çıktı İlaçla Falan Dengeledik Halledik Diye Sevinirken Gene Sertleşme Olmadı. Hormon Seviyeleri Tam Olmasına Rağmen Gene Sonuç Olumsuz Sertleşme Olmadı. Sonra Tekrar Gittim Bu Sefer Penisten İğne Ve Ultrason Dediler Onuda Yaptık Ve Ondada Sonuç Sorunsuz Ve Temiz Çıktı Fakat Hala Sertleşme Olmuyor. Dahiliyeye Gittim Ordada Sonuçlar Normal. Ve En Son Lifta Diye Bir İlaç Önerdi Doktorum Biraz Faydası Oluyor Ama Hem 2 Dakika Sürüyor Hem Tam Sertlik Olmuyor Ön Sevişmede Bile Sertleşme Olmuyor Elimle Zorla Sertleştiriyorum. Lütfen Yardımcı Olun Hocam Bir Çocuğum Var Ve Eşimlede Birbirimizi Çok Seviyoruz Fakat Şimdi Perişan Durumdayım Ve Yuvam Yıkılma Derecesinde Sıkıntılı Günlerden Geçiyor. Size Yalvarıyorum Hocam Lütfen Yardımcı Olun

 • Mehmet Ali Öztürk

  Erken Boşalma sertleşme ve penis boyu proplemim var

 • Caner

  Merhaba doktor bey, 43 yaşındayım yaklaşık 3 haftadır iktidarsızlık yaşıyorum iki aylık evliyim bu zamana kadar hiç bir problemim olmadı bu olay beni çok etkiledi.dr.a gittim kan ultrason testi yapıldı sorun çıkmadı dr clasis 5mg ilaç verdi kullandığım zaman sorun yok ama kullanmadığım da ilişki esnasında sertleşme oluyor ama yarım kalıyor aşırı istekli olmama rağmen bu sorun var malesef.daha önce kasık ameliyatı oldum bunun etkisi olur mu bilemiyorum.bu arada bu iktidarsızlık öncesi bel ağrısı ve yumurtalıklarda ağrı vardı ilaç kullandıktan sonra yumurtalıklarda ağrı yok ama bel ağrısı devam ediyor.tesekkur ediyor cevabınızı bekliyorum

 • Abdullah Durput

  Sertleşme sorunu yaşıyorum bana yardımcı olun

Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish