Fimozis (Sünnet Derisi Yapışıklığı, Parafimozis ve Penis Kistleri)

Fimozis Nedir ?

Fimozis, sünnet derisinin penisin glans derisine yapışık olması ve idrar kanalını kapatması durumudur. Her yeni doğanda fizyoloji dediğimiz normal bir yapışıklık vardır. Bu durum hem aile hem de bazı çocuk hekimleri tarafından patolojik bir durummuş gibi görülebilir. Eğer çocuğun işemesi gözlendiğinde karşıya doğru tazyikli işemesi gözlenebiliyorsa bu gözlem acil bir durum olmadığının bir göstergesi olabilir. Eğer işeme normal değilse, çocuk ıkınarak işiyorsa, sünnet derisi şişiyorsa, acil sünnet gerektirir. Diğer durumlarda aciliyet yoktur.

Fimozis nedeni ile işeyemeyen çocukta acil sünnet yapılması gerekebilir.

Parafimozis Nedir ?

Parafimozis, sünnet derisinin aileden biri veya bir hekim tarafından geri çekilip bırakılması durumunda şişerek glans dediğimiz penis başını sıkıştırarak onun beslenmesini bozması durumudur. Acil tedavi gerektirir. Aksi taktirde glansın nekrozuna yani kangrene neden olabilir.

A: Sünnetsiz fimozisli çocuk
B: Sünnet derisinin geri çekilmesi ile bazı çocuklarda halka şeklindeki sünnet derisi penisin baş tarafını sıkıştırır ve gangrene dahi sebep olabilir. Bu duruma Parafimozis denir. Acilen ameliyat gerekir.

Penis Yağ Kisti Nedir ?

Çocuklarda genellikle sünnet derisi ile glans penis arasında ter bezlerinin salgısı sonucu olan sarı beyaz renkli kistlerdir. Aileyi telaşlandıran bir durumdur. Tedavisi gerekmez. Sünnet sırasında temizlenir ve kaybolur.2 yorum

  • Hasan

    Merhaba hocam benim sıkıntım büyük hocam hipospadyas ameliyatı olmamlazim peygamber sunnetliyim 1 defa oldum delik aşada kaldı çok rahatsız oluyorum. Psikolojik bozuldu artı evliyim ameliyatı kaça yapiyosunuz hocam. Bilgi alabilir miyim. İletişime. Gecebilirmiyim sizinle

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish