Holmium Lazerle Böbrek Taşı Kırma

Holmium Lazer Nedir?

Holmium lazer, ürolojik pratikte prostat ameliyatlarında ve böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan yüksek teknolojik bir ışın demetidir.

Holmium lazer makinesi ve lazer enerjisinin taşa iletildiği fiber cam kablo.

Flexible Üreterorenoskopi Nedir?

Flexible üreterorenoskopi son beş yılda hızla gelişen, böbreklere kadar vücudun doğal boşluklarından ( idrar kanalı ) girilerek ulaşmayı sağlayan bir teknolojidir. Esnek bir yapıya sahiptir. Böbreğin tüm boşluklarına ulaşım imkanı sağlar. İçerisinden lazer probu ve taş yakalama sepetlerinin geçebildiği optik sistemi olan bir alettir. Hem tanı hem tedavi amacıyla kullanılır.

Flexible üreteroskopi, böbreğin tüm boşluklarına ulaşmayı sağlayan esnek, kıvrılabilir bir optik alettir. İçindeki kanaldan görüntü için yıkama suyu geçer. Diğer kanaldan lazer kablosu iletilerek taşlar kırılır.

Hangi böbrek taşları tedavi gerektirmez?

Ağrı ve enfeksiyon yapmayan, böbrekte zararlı olmayan, böbreğin alt idrar toplama havuzcuklarında yer alan küçük taşlar tedavi gerektirmez.

Hangi böbrek taşları mutlaka tedavi edilmeli?

Böbrekte ağrı ve şişlik oluşturan, enfeksiyon yapan, böbrek fonksiyonlarını o an veya gelecekte bozma potansiyeli olan taşlar tedavi gerektirir.

Böbrek taşım var ama hangi yöntemle tedavi olmalıyım?

Böbrek taşlarının tedavisinde sırası ile aşağıdaki yöntemlerden biri veya birkaçının kombinasyonu kullanılır:

ESWL ( Dışarıdan şok dalga ile taş kırma): Bu yöntemde 2 cm’den küçük taşlar kırılabilir. Taştan temizlenme oranı ortalama %’70 dir. Seanslar gerektirir. 3 seanstan fazla denenmemelidir.

PNL ( Perkutan nefrolitotomi ): Ameliyathanede sırt bölgesinden 1 cm’lik delikle böbreğe girilip taşla karşılaşılarak kırılıp parçalar dışarı alınır. Her boyutta taş için uygulanabilir. Kanama ve böbrek parakim kaybı dezavantajlarıdır.

Açık Ameliyat: Günümüzde nadir uygulanır. Büyük ve böbreği tama yakın dolduran taşlar veya birlikte onarım gerektiren böbrek çıkış darlıkları olan hastalarda uygulanır.

Flexible Holmium Lazerle Taş Kırma

Holmium lazerle taş kırma kimler için uygundur?

Böbrekte veya idrar kanalına düşmüş 3 cm’den küçük her taş için uygulanabilir. Taşın sert olması veya ESWL yönteminde kırılamamış olması engel teşkil etmez. Kanama bozukluğu olan ve diğer yöntemlerin yapılamadığı hastalarda en ideal yöntemdir. Vücut bütünlüğünün bozulmasını istemeyen hastalar için de en ideal yöntemdir.

Holmium lazerle taş kırma kimler için uygun değildir ?

Taş yükü fazla olan hastalar için uygun olmayabilir. Bu hastalarda iki seans şeklinde uygulama yapılabilir. İdrar yolu darlığı olan ve aletin böbreğe iletilmesinde sorun olan hastalar için uygun olmayabilir.

Holmium lazerle taş kırma işlemi nasıl oluyor?

Ameliyathane şartlarında genel anestezi ile yapılır. İşlem sırasında hastalar ağrı duymazlar. Taşın büyüklüğüne göre işlem süresi 1-3 saat arasında değişebilir. İşlem sırasında taşla direk karşılaşılıp optik görüntü altında lazer probunun taşa yönlendirdiği lazer enerjisi ile taş toz haline getirilir. Büyük taşlarda ve işlemin uzun sürdüğü hastalarda böbrekle mesane arasına geçici bir stent konur. Böylece hastalar ameliyat sonrası süreci rahat geçirirler.

Holmium lazerle taş kırmanın avantajları nedir?

Daha az ağrı, daha kısa hastanede kalış, kanamasız, vücut bütünlüğünü bozmadan vücudun doğal giriş yolundan ( idrar kanalı ) girilerek yapılması avantajlarıdır.

Holmium lazerle taş kırmanın yan etkileri var mı?

Deneyimli uzmanlarca yapıldığında belirgin bir yan etkisi yoktur. Ameliyatta taşa ulaşamama, nadir de olsa olabilir.

Hastanede kaç gün yatarım?

Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilirler.

Ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Böbrek taşına bağlı ağrılar azalır veya kaybolur. Birkaç saat süren yanma ve idrar yapma hissi olur.

Taşlarımdan nasıl temizlenirim?

Taşların önemli kısmı işlem sırasında toz halinde dışarı alınır. Bir kısmı konmuşsa kateterin kenarından sessizce düşer. Bir kıs mı da kateter çekildikten sonra düşerler.

Holmium lazer yönteminde kırılmayan taş var mı?

Her türlü sertlikteki taşlar bu yöntemle kırılır.

Bu yöntemin maliyeti nedir ?

Bu yöntemde ileri teknolojik alet ve sarf malzemeleri kullanılır. Hastane ve hekime göre fiyatlar değişim gösterebilir. Fiyatı muayene sırasında taşın büyüklüğü, sayıları, yerleşim yeri ve zorluk derecesine göre belirlenir. Fiyat hakkında detaylı bilgi için hemen iletişime geçebilirsiniz.8 yorum

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish