Testis Protezi Ameliyatı

Testis Protezi Nedir?

Testislerden birinin ya da her ikisinin çıkarılması durumunda torbaya yerleştirilen doğal testisi andıran silikondan yapılmış materyallerdir.

Değişik testis protez tipleri. Bu protezlerde boyutlar diğer testisin boyutlarına göre ayarlanır.

Testis Protezi Kimlere Takılır?

Testislerini bir şekilde kaybetmiş olan hastaların hepsine istedikleri taktirde takılabilir. Bazı hastaların doğuştan tesisleri yoktur. Bazı hastaların ise kanser veya başka nedenlerle testisi alınmış olabilir. Tüm bu hastalarda testis protezi takılması mümkündür.

Testis Protezi Kimlere Takılmaz?

Çocuk yaş grubunda testis gelişimi devam ettiğinden takılması önerilmez. Çünkü ileride her iki testis boyutları arasında farklılık olabilir.

Testis Protezi Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Ameliyat öncesi hasta görülür. Var olan testis boyutları ölçülür. Aynı ölçülerde protez siparişi verilir. Ameliyat genel lokal veya bölgesel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat süresi 30 dk. kadardır. Aynı gün taburcu olur.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Bir Durum Olur Mu?

Hayır olmaz. Enfeksiyon oranı % 1’ den azdır.

Testis Protezi Bir Ömür Boyu Dayanıklı Mı?

Evet.

Testis Protezi Doğal Testis Görünümü Olur Mu?

Evet olur. Bazen partneri dahi fark etmeyebilir. Yumuşak silikon yapısı sayesinde bu sağlanır.

Testis protezinin yumuşak doğal yapısı silikon materyal içeriği sayesindedir.

Protezin Ne Faydası Var?

Testis protezleri fonksiyon göstermez. Sadece torbada testis varmış izlenimini verir. Ergenlik döneminde ve sonrasında bazı hastalar bir organın kaybını kolay tolere edemezler ve özbenlik kaygısı yaşarlar. Protez hastanın kendine olan güvenini artırır.

Testis Kanserinde Ameliyata Bağlı Yan Etkiler Nelerdir?

Kanama, pıhtı atması, meninin gelmemesi olabilir. Bu hastalarda ileride çocuk sahibi olması için sperm bankasında sperm koruma yapılmalıdır.2 yorum

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish