Epididim Kisti

Epididim Kisti – Meni Kanalı Kisti Spermatosel 

Epididim Kisti Nedir?

Epididim Kisti testisin hemen üzerinde yer alan meni kanalından kaynaklanan içi sıvı dolu oluşumdur.

 

Epididim Kisti Belirtileri Nelerdir?

Genellikle ele gelen kitle şeklinde olur. İrili, ufaklı olabilir. 1-15 CM arasında olabilir. Ağrısızdır ve düzgün yüzeylidir. Işık vurulduğunda ışığı karşıya geçirir.

Epididim Kisti Teşhisi Nasıl Konulur?

Genellikle fiziksel Muyaene ile teşhisi konulur. İlave olarak yapılacak ultrasonografi ile tanı kesinleşir.

İlk fotoğrafta torbada büyümüş olan kistin görünümü siyah oklarla gösterilmiştir. İkinci fotoğrafta ise ameliyat sırasında ortaya konulmuş kist gösterilmiştir.

Epididim Kisti Risk Faktörleri Nelerdir?

Önemli bir risk faktörü yoktur. Enfeksiyon gelişebilir. Kendiliğinden yırtılabilir. Kansere dönüşme ihtimali yoktur.

Epididim Kisti Tedavisi Nasıl Olur ?

Küçük kistlerde tedavi gerekmez. Ağrı yapan, oturuşa engel olan, kozmetik olarak hastayı rahatsız eden kistler cerrahi olarak tedavi edilir. Ameliyat 1 saatlik kısa bir aMeliyattır ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. İz kalmaz ve tekrarlamaz.

Epididim Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Epididim kisti tedavi edilmezse daha fazla büyüyebilir, içerisinde iltihap gelişerek ağrı, hassasiyet ve yüksek ateşe sebep olabilir.

Epididim Kisti Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır ?

Varsa yapılmış olan tetkik ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte gelinmelidir.90 yorum

 • Yağmu Deniz Solmaz

  Merhabalar,
  Benim testislerimde son günlerde fark ettiğim bir farklılık var. Testislerimiden sol taraftaki testisim birbirine bağlı ikisi eşit birisi biraz daha küçük 3 yumruya dönüştü ama bunlar birbirine bağlıdır. sağ taraftakinde de iki yumru var birisi büyük diğeri onun yarısı kadar ve bu ikisi de birbirine bağlı. Ağrı sızı yok. gayet sağlıklı bir insan gibi işlevini yerine getiriyorlar. Cinsel birleşmede sorunum yok. Bu durumun teşhisi sizce nedir ve ne yapmamı önerirsiniz?

  Teşekkürler…

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar,

   Sperm kisti olabilir muayene etmeden bir teşhis koymak zor. Eğer öyleyse önemli değil. Sağlıklı günler dilerim..

 • Yusuf Mutlu

  Sayın hocam merhaba. Şu an yaşım 38 olmakla birlikte, 20 yaşımda iken sol varikosel ameliyatı oldum, nüksettiği için 28 yaşımda yeniden oldum. Her ikisi de grade 4 idi. Ikinci ameliyattan hemen sonra ve bir iki hafta icinde enfeksiyon geçirdim, idrarda yanma, sıkça idrara cıkma ve sol testiste ağrı cektim. Yürürken bile ağrı cektiğimden dolayı testis kaldıran ve sabitleyen özel camaşır kullandım aylarca. Antibiyotik tedavisi gördüm. Ameliyatı yapan dısındaki doktor epididimit oldugumu söyledi. Fiziki muayeneyle. Ultrasonda net bir bulgu tespit edemedi. Durup dururken ya da yürürken yasadigim agrılar gecti fakat 10 yıl gecmesine rağmen halâ sol testisimde ağrı var, durup dururken hicbir ağrım yok, sadece testis sallandıgında ornegin iliskide, ya da patolon arası o kısma temas ettiğinde ya da otururken elimi o bolgeye temas ettirdigimde ağrım oluyor. Şişlik yok. Sol testisim hep sarkıktı. Sizce bunca yıl devam etmesi mümkün müdür? Tedavisi var mıdır? Ne yapmalıyım?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar,
   Öncelikle geçmiş olsun kronik korku orkalji dediğimiz durum var. Gerçek bir iltihap değil aslında bu gibi durumlarda biz radyofrekans yöntemiyle testisi duyarsızlaştırma yapıyoruz. Bizimle randevu alıp temasa geçebilirsiniz.
   Sağlıklı günler…

 • yıldırım

  iyi gunler, hocam sağlık raporu icin muayene olduğumda epididim kistine rastlanıldı ameliyat ile aldırdığım takdirde herhangi bir iz kalırmı sağlam raporu alabilirmiyim

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, yapılacak operasyonla kisti alabiliriz. Sağlık raporu alımında herhangi bir sorun olmaz.

   Sağlıklı günler…

 • melih

  Merhaba , hocam sağ testisimde biraz büyüme var hafif de sertlik var sola göre ancak elle hissedilen herhangi bir kitle vesaire yok el ile kontrol edince nedeni ne olabilir

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar geçmiş olsun…
   Testisteki şişlik hidrocell veya testis tümörü olabilir mutlaka muayene edilmeli. Sağlıklı günler dilerim…

   • Efraim genckaya

    Hocam bende kist var yakladik 4 veya 5 senedir gerek devlet hastanesi gerek ozel doktorlar pek ilgilenmedi neyapmaliyim elime alinca sol yumurtalikta his ediyorum ve agri yapiuor ne yapmaliyim iyi gunler

    • Prof Dr Coşkun Şahin

     Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
     Kistinizin boyutu önemli ancak eğer ağrı yapma durumu devam ediyorsa ameliyat olmanızı tavsiye ederim…

 • Yusuf Yilmaz

  Merhaba Hocam, 41 yaşındayım ve kronik testesteron düşüklüğü yaşıyorum ve 12 yıldır neb.. tedavisi görüyorum. 2 testisimde de epididim kisti mevcut ve bir tarafta varikosel var. Son dönemlerde ciddi ereksiyon sorunları yaşıyorum. Kimi doktor kistlerin temizlenmesi ve varikoselin tedavi edilmesi ile hormon üretiminde düzelme olabilceğini söylerken, çoğunluk doktor bunun gereksiz olduğunu ve yeniden çocuk istemediğim sürece ameliyat olmamam gerek olmadığını belirtiyor. Bu konuda çok kararsızım. Son 1 yıldır neb… tedavisi de istenilen düzeyde etki etmiyor ve hormon seviyesi sürekli düşük, muhtemelen ereksiyon problemi de bundan kaynaklanıyor ama yinede sizin fikrinizi merak ediyorum.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun… Varikosel için ameliyat gerekmiyor. Mevcut cinsel durumunuzla ilgisi yok. Sertleşme sorunu ile alakalı tedavi istiyorsanız randevu alıp gelebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim…

   • Arif aynı

    Hocam mrb sag testimin uzerinde 3 mm epidedim kisti var ultrasyonda goruntulendi uroloji doktoru sadece agri kesici verdi gonderdi 1 ay oldu agri yapiyor diger testis kontrolleri normal meni kanali tikanmis olabilirmi birde meni cikisi azaldi gibi ne yapmam gerekir ameliyat olmam gerekirmi boşalmadan sonrada ağrıyor birde boşalmadan sonra kasik bolgemde şişme oluyor son zamnda boğazımda lenf benzleinde de şişme oldu bununla ilişkisimi ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Prof Dr Coşkun Şahin

     Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
     3 mm epididim herhangi bir şikayete sebep olmaz. Kesin teşhis için iyi bir muayene ve hastanın dinlenmesi gerekir. Bazı şikayetlerinizin psikolojik olduğunu düşünmekteyim. Sağlıklı günler dilerim..

 • Prof Dr Coşkun Şahin

  Merhabalar…
  Varikosel meni kanalı kisti hidrocell testis tümörü olabilir muayene olmanız gerekir bilginiz olsun… Sağlıklı günler…

  • Serkan

   Hocam ben 35 yaşındayım sağ testim 8-9 seneden beri digerinden büyük ara sıra ağrı yapıyo ,kasıklarda da baskı oluyor ,soğuk suda yada büyük tuvaletim geldiğinde testis küçülüyo ama çogu zaman büyük , sperm de az geliyo bazen boşalınca, sorum şu tahminize göre testis tümörü olma ihtimalim var mı yada epididim kisti olabilir mi bu kitle ?

 • Harun

  Merhabalar hocam 18 yaşındayım sag yumurtalıgımın üstünde 22×11 boyutunda lezyon kist varmış bi zararı olur mu 6 ayda bi kontrole gel dedi doktor gidiyim mi

 • mehmet

  merhaba hocam testilerimin 2 sininde altında kitleler var bunlar nedir tam olarak testisime yapışık

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, bu gibi durumlarda söylemle bir tanı koymak pek mümkün değil… Muayeneye gelmenizi tavsiye edebilirim…
   Geçmiş olsun…

 • Kerim

  Hocam ele gelen ağrısız kitle sonucu doktora gittim elle muayene sonucu kist dendi fakat içim rahat etmediğinden bir daha gittim ultrasonlu randevu gerçekleştirdim ultrason sonucu sağ epididimde beş mm kist varmış sonra başka bir hastanenin de fikrini almak için tekrar muayene oldum o hastanede de bu sefer epididim başında 6×10 boyutunda anekoik görünümde kistik lezyon görülmüştür kanlanma vs yoktur deniyordu kan değerlerim normal fakat ldh değerim 135-225 çıktı sizce bir sorun var mı bendeki kist testisimin alt kısmına doğru olmasına rağmen ultrason raporunda neden epididim başı deniyor ve bunu nasıl geçirebilirim soğan kürü işe yarar mı sizce bu spermatosel mi ve de kist olduğundan emin olmalı mıyım ? Tümör olma ihtimali var mı

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Kerim bey merhabalar,
   Elinizdeki rapor ve sonuçlarla muayeneye gelmenizi tavsiye ederim… Muayene etmeden bir şey söylemek çok doğru olmayacak gibi… Geçmiş olsun…

 • murat

  Hocam merhaba, sol testisimin üstünde yumru gibi bir şişlik var, elimle çok rahat hissedebiliyorum. 2 sefer urologa göründüm. birinde epididim enfensiyonu dedi.. Antibiyotik kullandım biraz. Bunun üzerinden 7 8 ay geçti tekrar o şişlik için gittim, Renkli doppler çektiler, baktı bir şey yok dedi geçiştirdi.. Nasıl anlatsam bilemedim de, testisler sarkık haldeyken şişlik pek fark edilmiyor. Ama büzüştüklerinde, o şişliğin olduğu taraf diğerinin iki katı kadar görünüyor. yani diğer testis gibi büzüşmüyor şiş kalıyor. Ayrıca o testisi karnımı içine çekince oynatabiliyorum bir alakası var mı bilmiyorum da. Hocam ne yapmam gerek?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar…
   Bu tarz durumlarda muayene etmeden bir şey söylemek çok doğru değil. O yüzden mümkünse muayeneye gelmenizi tavsiye edebilirim… Geçmiş olsun…

   • murat

    gelmek isterdim ama maalesef istanbul da değilim hocam. Son olarak bir şey sormak istiyorum, elime gelen bariz bi kitle ultrasondan ya da hekimin gözünden kaçabilir mi? biraz rahatsızlık hissi ve şişlik devam ediyor. o kitle çok uzun süredir var bende, yeni oluşmuş değil. ama ilk anlattığım şişlik durumunu 1 aydır fark ediyorum.

 • Metin

  Merhaba hocam. Benim sol testis üstünde yumuşak bir kitle var sabah küçülüyor gibi ilerleyen saatlerde şişiyor ve şekil bozukluğu oluyor. Bazen ağrı yapıyor. Bir de sol testisi küçültmüş gibi bu kitle mümkün mü bu ?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Metin bey merhabalar…
   Epididim kisti olabilir muayene ve ultrason ile teşhis koyup gerekli öneri ve tedavilerde bulunabiliriz. Randevu almanızı ve muayeneye gelmenizi tavsiye edebilirim… Sağlık günler dilerim…

 • Soner yel

  Merhaba hocam benim sağ testisimde 6×5 cm boyutunda epididim kisti var ve bazen ağrı yapıp günlerce ağrısı dinmiyor ancak kendi üroloji hocama bi kaç defa danıştım bana almayalım alırsak eğer epididim kanalı inflamasyona bağlı tıkanır dedi sizce ne yapmalıyım

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Soner bey merhabalar…
   Kist için operasyon yapılıp alımı çok rahat yapılabilir. Ancak ağrının sebebi kist mi ona bakmak gerekebilir.
   Sağlıklı günler dilerim…

 • Mehmet Ali

  Sağ testis üzerinde çok küçük Bi çıkıntı var ağrısı yok Bi sorun olurmu

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Herhangi bir sorun olmaz… Ancak içinizin rahat etmesi için dilerseniz muayeneye gelebilirsiniz…
   Sağlıklı günler…

 • Merhaba hocam
  Skrotal ultrasonografi sonucumda Sol epididim başında 6mm ölçüsünde kist mevcut.
  Her iki testiste milimetrik boyutlu kalsifiye görünüm (Testiküler mikrolitiazis)
  Sol PPV de genişleme izlenmiş olup en geniş yerinde 2.2 mm ve reflü izlenmemiştir.
  Sağ PPV de genişleme izlenmiş olup en geniş yerinde 2.3 mm ve reflü izlenmemiştir.
  Bu sonuçlar doğrultusunda yorumlarınızı merak ediyor ve ilk muayenelerim yaklaşık 6 ay öncesinde olmuş olmakla beraber epididim kisti hakkında bir teşhis söylenmemişti. Ve son olarak bilgilendirmelerinizde okumuş olduğum kistin kendiliğinden yırtılabilmesi mevzu hakkında, kendiliğinden yırtılmasının herhangi bir sağlık problemine sebebiyet vermesi söz konusu mudur şimdiden teşekkürlerimi sunuyor ve meslek hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum iyi günler.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar geçmiş olsun
   Kaygılarımızın hepsi boş 6 ay veya yılda bir ultrason yaptırmaya devam edin mikrolitiyazis yönünden.
   Sağlıklı günler dilerim…

 • yolcu

  Hocam mrb
  35 yaşındayım ve sağ testisim inmemiş.
  bu konuda tavsiyeleriniz neler acaba?
  ameliyat olmazsam riskleri neler
  ameliyat olmam durumunda testis tamamen alınır mı yoksa aşağıya mı indirilir?
  yardımcı olursanız sevinirim…

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Yukarıda kalan testislerde kanser gelişme riski 40 kat daha fazladır. Elinize gelmiyorsa muayene edemiyorsanız kanser geliştiğinde haberiniz olmaz. Bu testisler ya alınır ya da çok rahat torbaya iniyorsa indirilir. Alınırsa aynı seansta testis protezi yerleştirilerek psikolojik durumunun açısından sağlıklı bir sonuç elde etmiş oluruz. Detaylar için beni arayabilirsiniz. Sağlıkı günler dilerim…

  • Hakan silver

   Üroloji uzmanına gittim el muayenesi ve ultrason kontrolünden sonra bisey yok denildi ama hala sağ epididim bölgesinde böyle normalden biraz saha fazla sıcaklık hissediyorum ve elime nohut büyüklüğünde bir kitle geliyor agri diyemem ama bi tatsızlık var psikolojikte olabilir mi acaba? Veya ultrasonla teshis konamayacak bir iltihaplanma enfeksiyon olma durumu var mi?

   • Prof Dr Coşkun Şahin

    Merhabalar…
    Önemli bir problem gibi durmuyor. Dediğiniz gibi de olsa tedavi gerektiren bir durum değil…
    Sağlıklı günler…

 • Ahmet coskun

  Merhaba hocam benim sağ testisimde 5-6 yol önce şiddetli bir ağrı olmuştu ve testis damarları sertleşmişti ve testis yukarı çıkmıştı baya urolog muane sırasında fazlaca sıkarak muane etti ondan sonra ağri geçti yine de ultrasona gittim ve skrotumda sadece su çıktı testislerde bişey belirlenemedi ama o günden sonra testis damarları sertleşip ağrı yapmaya başladı ağrı testiste başlayıp sağ dizime kadar gidiyordu şimdi ise sag testis üstünde epididimis sanki biraz ayrılmış gibi ve sert çok uzun olmamakla birlikte damarimsi yapılar var ve bu damarimsi yapıların birleştiği noktada bir yumru bu yumru epididimisin tam başlangıç noktasında testiste yapisikmi deil mi anlayamadım arada sırada yine o noktada ve testisimde ve de dizime kadar ağrı geliyor yumrunun ne zaman çıktığını tam bilmiyorum ama mercimekten biraz küçük biçimde eleyince agriyor bu ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Ancak ifade ettiğiniz söylemlerden bir tanıya varmak zor görünüyor. Muayeneye gelebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim…

 • Jaco

  Merhabalar hocam bana yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim.Testisimde kasığıma,bacağıma vuran ağrılı şişlik oluştu, bir kaç defa menimden kan geldi.O şişlik indiğinde sağ testisimin alt kısmından başlayan ve yukarıya doğru uzayan sert bir kitle tespit ettim.Hemen özel bir hastanede üroloji uzmanına gözüktüm.El muayenesinde bana iltihap da olabilir kitle de dedi hemen renkli doppler çekilmemi söyledi.Renkli doppler çeken doktor bu kitle değil epididimit e benziyor ve testislerin temiz dedi.Hatta muayene olduğum uzman hekimi de yanına çağırıp tekrar doppler de incelediler ve bana epididimit dediler, antibiyotik yazıp 10 gün bu antibiyotiği kullan deyip gönderdiler.Fakat bu antibiyotik bittiğinde kitle geçmezse biyopsi gerekebilir dedi uzman hekim.600 mg clasem ve 500 mg biteral kullanıyorum günde 1 defa.Kafama takılan ve beni korkutan kısmı eğer bu bir epididimit iltihabı ise 10 günde geçer mi ? Renkli doppler de epididimit iltihabı deyip neden 10 gün sonra biyopsi istiyorlar.Beni biraz aydınlatabilirseniz ve nasıl bir yol izleyeceğimi söyleyebilirseniz çok memnun olurum hocam.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Muayene bulguları daha önemlidir. Ultsaronografi sadece yardımcı olur. İltihap olduğunu düşünüyorum ama kendim muayene edersem biyopsiye gerek görmeyebilirim. Sağlıklı günler..

 • Serdar

  Hocam merhaba. Yaşım 36.Bir süredir yurtdışında yaşıyorum.Testis ağrısı şikayetiyle birkaç ay önce bana acil dr u tarafından ultrason muayenesi ile çift taraflı varikosel ve sol tarafta epididim kisti teşhisi konuldu.Uzman üroloğa henüz muayene olamadım. Ayrıca bir süredir tazyizkli boşalamıyorum. Daha çok akıntı gibi tazyiksiz boşalıyorum. İdrar olarak da biraz bekliyorum 5 Sn kadar. Ama gece sık idrara çıkma ya da ağrılı idrar olmuyor. Çok az su içen biriyim. Onunla mı alakalı bilmiyorum Sizce bu belirtiler ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir mi? Açıkçası bu durum beni baya kaygıya sevketmeye başladı. Tecrübelerinize göre endişelenmem doğru mu sizce? Yanıtlarsanız sevinirim.
  Saygılar

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun…
   Anlattığınız kadarıyla ciddi bir hastalık belirtiniz yok… Sağlıklı günler dilerim…

 • Furkan Çevik

  Merhabalar Coşkun hocam 20 yaşındayım sağ testisimin üzerinde epididim kisti var 1.5 2-cm civarında iki testimdede sıkıntı yok oranları aynı ama sağ tarafta epididim kisti olduğu için eşit durmuyorlar ağrım yok ben polislik sınavına gireceğim bu durum epididim kisti polis olmama engel mi bilginiz varmı hocam teşekkürler

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
   Bu boydaki epididim kisti için herhangi bir tedavi gerekmez, zararı yok günün birinde mandalina ya da portakal büyüklüğüne erişirse ameliyat gerekir. Sağlıklı günler dilerim…

 • Murat

  Merhaba hocam kendimi muayene edicnce epididymis ucunu hissediyorum bu kist mıdır acaba her iki testisde de mevcut ağrım sızım yok doktora gitmem gerekli mi

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…

   Muayene olursanız içiniz rahat etmiş olur… Sağlıklı günler dilerim..

  • Aras

   Merhaba hocam. Sol testisimde şişkinlik var sağdakinden çok büyük ve sert. Sizin yukarda epididim kistini tasvir ederken paylaştığınız resme benziyor. Ağrı sızı yok ama tedirginim ameliyat gerekiyor mu . Yada başka sorunlara sebep olur mu?

   • Prof Dr Coşkun Şahin

    Merhabalar Aras bey… öncelikle geçmiş olsun…
    Kist olduğundan emin olmak için muayene ve ultrason gerekir. Eğer ağrı sızı yapmıyorsa ve kist boyutu 3-4 cm’den küçükse dokunmaya gerek yok ancak büyükse ameliyatla çıkarmak gerekebilir. Sağlıklı günler dilerim…

 • Zeydin

  Merhaba hocam ben 1 yıl evliyim ve çocuğum olmuyor hastaneye gittim test falan yaptırdım bende epididim kisti varmış dediler bunun için ameliyat olmam lazım dediler sizin görüşünüz nedir teşekkürler

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.
   Epididim kisti çoğu kez kısırlığa sebep olmaz, ağrı yok veya boyutu 5-6 cm değilse ameliyat gerekmez. Sağlıklı günler dilerim..

 • Furkan

  Merhaba ben 18 yaşinda 14 mm epididim kisti ameliyatı oldum 23 yaşindayım seneye evleneceğim bu ameliyat kısırlıga neden olurmu

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Epididim kisti için bu ölçülerde ameliyatınızı gereksiz buldum. Ameliyat sonrası sperm üzerine olumsuz etkisi olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı günler dilerim…

 • Mehmet

  Merhabalar, Meni pıhtılaşması ve koyulaşması şikayeti ile 1 ay önce üroloji doktoruna gittim. Ultrasonla incelendi. ultrason uroloji doktoru hiçbir şey söylenmedi ancak raporda 5mm kist yazıyordu. Prostat iltihabı denildi ve antoboyotik kullandım. Şimdi ise sağ testisimde ağrı var. sağ testis üzerinde epididim çok kalın , şişmiş gibi. Ultrason istendi. Bugün yani 1 ay sonraki ultrasonda 28×7 mm yazıyor. Ayni zamanda sağ testisimde ağrı var. Kan tahlili ve idrar tahlilinde her şey normal denildi. Birkac sorum olacak: Bu kadar kısa sürede büyümesi normal mi ? Bu kist zamanla kayıp olur mu ? Epididimit ile epididim kistinin ultrasonda karıştırılmış olma ihtimali var mı? Diğer ve son sorum ise bu kist doğuştan olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar…

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Durumu biraz takıntı haline getirdiğinizi düşünüyorum. Epididim kistleri için doktora gitmenize veya tedaviye gerek yoktur. Kistlerin herhangi bir zararı yoktur. Sağlıklı günler dilerim..

 • Bahadır

  Sayın hocam iyi günler. Geçen gün sağ testisimde bir ağrı hissettim ama şiddetli değildi. Genelde cinsel ilişki sonrası ağrının bir iki defa daha meydana geldiğini görünce elle kemdim muayene ettim. Sağ testisimin epididim bölgesinde testisin üst kısmına doğru küçük bir yumru farkettim. Sert ve elle tutuluyor. Ağrının sebebi olabilir mi ? Ayrıca ciddi bir sorun teşkil etmeyecekse şu süreçte muayene olmak istemiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Prof Dr Coşkun Şahin

   Merhabalar öncelikle geçmiş olsun…
   Meni kanalı iltihabı olabilir. Sizi fazla rahatsız etmiyorsa ve ağrısı da çok değilse daha sonra da doktora gidip muayene ile kesin teşhisi öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…

 • İsmail

  Hocam merhaba benim ultrason sonucu sağ testiste epididim kisti çıktı arada bir şişkinlikte oluyor kisten dolayımıdır bilmiyorum ve şişkinlikle birkikte sanki ele alındığında damar sarkmış gibi fark ediliyor sonucu uroloji doktoruna göstermedim ne yapılması gerekiyor hocam saygılar

 • Mami

  Hocam merhabalar, benim sağ testisimde 7-8 ay önce ağrıyla başlayan nohut tanesi kadar bişi vardı, doktora gittim, ultrason çekindi ve 8mm bir kist olduğu söylendi. Bu kistin sperm kanalı tıkanıklığından ötürü olduğu ve önemli bir şey olmayıp kendiliğinden geçer dedi. Ara sıra ağrılar oluyor, bazen şiddetli ağrı oluyor ve büyümüş sizce ne bu hocam?

 • Adem

  Merhabalat
  R Hocam,

  Epididimit rahatsızlığım var.Yaklaşık 2 senedir devam ediyor.Ara ara nüksedip antibiyotik kullanıyorum.Bunun herhangi bir ameliyatı var mıdır?

 • Coşkun

  Hocam iyi günler benim testisimde 3 mm bir kist mevcut. Ben 4 gün önce sağ inguimal herni ameliyatı oldum. 1 gün sonra sağ testisimde şişlik ,ödem, damarlarda doluluk ve yumurtada büyüme tarzında şeyler farkettim doltoruma sorduğumda zamanla geçeceğimi söyledi sizce durum nasıl ?
  Acaba sağ kasık fıtığı ameliyatı kisi nüks etmiş olabilir mi ? Yoksa sadece ameliyat sonrası kan toplanöası olup geçecek birşey mi ?

 • Teoman Ayyildiz

  Merhaba hocam iki sene önce sol tarafdaki testikülden amaliyat oldum 6 ctm büyüklükte kis alındı ve tekrar testikülümde kis oluşmaya başladı ne yapmam gerekiyor saygılarımla

 • İsmail

  Merhaba hocam,
  Yaklaşık 3 hafta kadar önce sağ testisimde sertleşme ve şişlik fark ettim ve önce acile sonra da bir kaç farklı üroloji uzmanına muayene oldum 3 kez ultrason bir kez mr ve 2 kez de kan testi yapıldı sonucunda epididimorşit tanısı konuldu ve antibiyotik hap ile yatak istirahati verildi ilk iki hafta pek önemsememiştim hapları ayakta kullandım kontrole gittiğimde sertlik hala duruyo yatakta istirahat ederek kullanman gerek hapları dedi doktor bir haftaya yakındır yatarak kullanıyorum ağrı sızı yok haplar bitmek üzere ama apse dağılmadı testisteki sertlik hala devam ediyor bu apsenin ortalama dağılma süresi var mıdır veya dağılmazsa ne olur hocam bilgilerinizle aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkürler.

 • Kaya

  Hocam ben acilde ultrson çekildim testislerde birşey çıkmadı ama sol testisin üstünde şişlik var acilde yapılan ultrosanda tümör ve ya kistin görünememsi gibi bir durum varmıdr

 • Burak

  Merhabalar . Beş sene önce sol subkilinik varikosel teşhisi ve testiste kist teşhisi konuldu. Ağrılarım genelde bel fıtığıma odaklı artıp azalıyor ve genelde kışın ağrı durumu oluyor. İki farklı doktora göründüğümde ikisi de buz tedavisi uygula dedi hatta ağrı kesici alabilirsin dedi. Sperm testi yaptırdılar bir sorun yok dendi ama 6 ayda bir kontrole gitmen gerekiyor dediler. Sizce durum nedir bu ağrı hala devam ediyor hayatımın bir parçası oldu. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim

 • ibrahim

  Hocam güzel bilgileriniz için teşekkür ederim
  Semen analizinde azospermi tanısı konuldu.Tüm tahlillerim genetik test dahi normal.
  Şuana kadar hiçbir doktor tıkanıklık var demedi
  Sadece bi doktor epididim kalın %90 tıkanıklık var dedi
  Sonuçta teseye ihtiyaç dedi
  Epididim tıkanıklığı enfeksiyon mu demek yoksa kist mi
  Tıkanıklık için ameliyat ya da ilaç ne çözüm öneriyorsunuz

 • Jaja

  Hocam 1 sene önce testisten usgye girmiştim bir şey çıkmadı şimdi sol testisimin üst kısmıda bir şey var ağrı yapmıyor epidim olabilir mi

 • Yusuf

  Hocam sol testisikin ust kısmında küçük bir şey var 1 sene önce usgye girdim bir şey çıkmadı ağrı yapmıyor epidim olabilir mi

 • M .mmm

  Hocam sol testisimin üst kısmında bir şey var çok dokunuca basınca ağrıyı ama başka türlü şikayetim yok epidim olabilir mi

 • Sercan Keleş

  Merhaba Sayın Hekim,

  1990 doğumluyum. 2011 yılında askerde ürolojik muayene oldum ve hekim bey ultrason istedi. Ultrason raporunda sol valsalva sonrası gelişen varikosel ve sağ epididim de 3,5 mm kist olduğu yazıyordu. Hekim bey sorun olmayacağını fakat sivilde de senede bir muayene olmamı tavsiye etti. Son zamanlarda ufak bir hissiyat oluştuğu için tekrar randevu alıp ultrason çektirdim fakat bu sefer herşey normal çıktı ne varikosel ne de kist. Uzman hekime de iyi bakın vardı da diyemedim ukalalık olmasın diye. Böyle bişey mümkün müdür kaybolması.

 • Ata

  Mrblar hocam ben 6 yil once cift tarafli varokisel ameliyati olmustum malssef tekrar nuksetti fakat sperm testim iyi cikti sag testisim ustunde epididim 6×3 cm seklinde kist var denildi benim sorum subu epididim ameliyati risklimi kisir olunabilirmis cok endilesileniyorum yorum yazarsaniz sevinirim tskler

Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish