Varikosel Ve Mikrocerrahi Yöntemle Ameliyat

Varikosel (Damar Genişlemesi) Ve Mikrocerrahi Yöntemle Ameliyat

varikosel

Varikosel, testisin toplar damarlarının genişleyip şişmesi, kıvrımlaşmasıdır. ( Mavi ile gösterilen ) Ağrı, şişlik ve kısırlık yapabilir.

Varikosel Nedir ?

Testisin toplar damarlarının genişlemesi, kıvrımlanması ve normalde kalbe doğru olan kirli kan dolaşımının testise doğru geri dönmesi hastalığıdır.

Varikosel hastalığında damar içi kapakçıkları arızalıdır. Kirli kan tekrar testise geri dönerek onun ısınmasına ve bozulmasına neden olur.

Varikosel Kimlerde Görülür ?

Varikosel genç erkeklerin hastalığıdır. 14 yaşından itibaren her yaşta görülür. Genellikle sol tarafta olur. Sağda veya iki taraflı da olabilir.

Varikosel Ne Tür Şikayetlere Neden Olur ?

Ağrı yapmasının yanı sıra kısırlığa neden olması açısından genç erkeklerin korkulu rüyası olabilmektedir. Tedavisi sadece ameliyattır.

Her Varikosel Olgusu Ameliyat – Tedavi Edilmeli Mi ?

Ağrı yapmıyorsa, sperm sayısı ve özellikleri konusunda olumsuz etki yapmamışsa, kişi çocuk istemiyor veya yeterli sayıda çocuğu varsa ameliyat edilmek zorunda değildir. Ancak belirgin varikoseli varsa yani karşıdan bakıldığında dahi sol torbada şişmiş damarları gözüküyorsa, o taraftaki yumurtası küçülüyorsa, sperm sayısı olumsuz etkileniyorsa bu olgular mutlaka ameliyat edilmelidir. Bir de en çok istismar edilen bir grup var ki bu hastalarda klinik olarak gözlenebilen varikosel yoktur. Ancak dopler ultrasonda varikosel rapor edilmiştir. Sperm sayısı normal olan bu hastaların kesinlikle varikosel ameliyatı olması taraftarı değiliz. Sperm sayısı düşük ise dopler ultrasonda geri akım var mı diye bakmak lazım. Varsa ameliyat önerilebilir. Yoksa ameliyattan yarar görme şansları zayıftır ve bu hastalara bildirilmelidir.

Sperm Sayısı Normal Bir Erkekte Ne Olmalı ?

Normal bir erkekte sperm sayısı 1 ml’de 20 milyondan fazla olmalı, en az % 50-60’ı canlı olmalı, canlı spermlerin en az % 25’i ileri doğru hareket etmeli, Kruger kriterlerine göre normal sperm oranı % 4-14 arasında olmalı

Normal bir spermin yapısı: Baş gövde ve kuyruktan oluşur. Baş kısmı yumurtayı döller, gövde kısmı yumurtaya ulaşmada enerji kaynağını barındırır. Kuyruk kısmı ise ileri hareketi sağlar.

Milyonlarca sperm hücresinden çok azı normal yapıdadır. Yukarıda sadece ilk hücre normal, diğerleri anormal yapıdadır.

Varikosel Bulunan Hastada Ameliyat Şekli Nasıl Olmalı ? Mikrocerrahi Yöntem Üzerinde Duruluyor Nedir Bu ?

Tarih boyunca varikosel ameliyatının şekli değişim göstermiştir. Karın içerisindeki testis damarlarının bağlanması, yüksek kasık kesisi, laparoskopik girişimler, radyolojik olarak damar içine tıkayıcı maddeler verilmesi. Bunlar artık uygulanmıyor.

Açık klasik cerrahi günümüzde her hekim tarafından yapılıyor. Bu cerrahide çıplak gözle görülen damarlar bağlanıyor daha küçük damarlar es geçilebiliyor. Bu da ileri de hastalığın tekrar etmesine neden olabiliyor.

Klasik varikosel ameliyatında ameliyat yarası penisin köküne yakın onun hemen yan tarafında 2-3 cm boyundadır.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Nedir ?

Mikrocerrahide ise mikroskop altında daha büyük görüntüler eşliğinde ameliyat yapılıyor. Yaklaşık 8-16 kat büyütme ile küçük damarlar bile bağlanabiliyor.

Mavi ile gösterilenler toplardamarlar, kırmızı atardamar, beyaz sperm kanalıdır. Mikrocerrahi yöntemde sadece mavi toplar damarlar bağlanır. Mikrocerrahi yöntemde sadece toplar damarlar bağlanır. Kırmızı damara ve beyaz kan damarlarına asla dokunulmaz.

Ameliyat mikroskop altında ve mikrocerrahi aletleri kullanılarak yapılır. Hekimin mikrocerrahi sertifikası sahibi olması önemlidir.

Mikrocerrahi ile uğraşan hekimlerin mikrocerrahi sertifikası sahibi olmaları gerekir.

Mikrocerrahinin Başka Yararı Var Mı ?

Evet var. Mikrocerrahi yöntem sayesinde testisi besleyen atardamarlar korunabiliyor böylece ileride olabilecek testis atrofisi yada küçülmesi önlenmiş oluyor. Bir de lenfatik beyaz kan damarları görülür ve bağlanmaz. Yoksa aksi taktirde testis etrafında suyun biriktiği hidrosel denen komplikasyona sebep olunabilir. Bu da ilerde gereksiz başka bir ameliyat demektir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Herkes Tarafından Yapılıyor Mu ?

Mikrocerrahi sertifikası olan hekimlere yaptırmakta yarar vardır.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatının Olumsuz Bir Yanı Var Mı ?

Mikrocerrahi varikosel ameliyatında hastalarımız için herhangi bir olumsuzluk yoktur.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı Sonrası Nüks ( tekrarlayan ) Varikosel Gelişir Mi ?

İhmal edilebilecek kadar düşük oranda gelişir. Çünkü bu ameliyatta mikroskop altında tüm toplar damarlar bağlanmakta atardamarlar ve beyaz kan damarları tam olarak korunabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Güncel Aktivitelerime Ne Zaman Başlarım?

Ertesi gün sokağa çıkabilir işlerinizi yapabilirsiniz. Bir hafta ağırlık kaldırmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Ameliyat Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

Cerraha, çift taraflı veya tek taraflı olmasına, ameliyatın yapıldığı hastaneye göre değişir.

Varikosel Ameliyatı Gerekli Mi ?

Varikosel ameliyatı her zaman gerekli değildir. Maalesef varikosel ürolojik pratikte en sık suistimal edilen hastalıklardan biridir. Eğer varikosel hafif derecede, hastanın ağrısı yok, çocuk yapma kaygısı yok ve testis küçülmemiş ise ameliyat gerekli değildir. Bazı hastalar vardır ki muayene de varikosel yoktur. Ancak doppler ultrasonla varikosel rapor edilmiştir. Bu hastalarda ameliyat kararı alırken daha dikkatli olmak gerekir.8 yorum

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish