Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocuklarda Kasık Fıtığı, Kordon Kisti Ve Hidrosel Nedir?

Yenidoğan döneminde daha sık olmakla birlikte ilk 1 yaş içerisinde olanlar genellikle doğumsaldır. Muayenede bazen birbiri ile karışırlar. Tedavileri benzer olsa da fıtık olan olgularda tedavide daha aceleci davranılır.

Sağ torbada hidrosel. Testis etrafında sıvı birikir. Işık vurulduğunda ışığın karşıya vurduğu ve refle verdiği görülür.

Spermatik kord kisti ( Kordon kisti ) İçi sıvı dolu torba şeklindedir.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

İlgili tarafta şişlik ile kendini gösterir. Hidrosel de torbada şeffaf içerisinde sıvı olduğunu gösteren bir görünüm vardır. Kordon kistinde ise şişlik kasıktadır. Torbada testis vardır ve normaldir. Bu durum kasık fıtığı ile karışır. Kasık fıtığında annenin bilgisi önemlidir. Anne şişliğin zaman zaman kaybolduğunu ifade edebilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, ailesel faktörler sorumlu olabilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Erken doğum, düşük ağırlıklı doğum , ailede genetik yatkınlık.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Komplikasyonları Nelerdir ?

Tedavi edilmezse hidrosel ve kordon kistinde önemli bir problem olmaz. Kasık fıtığında ise eğer şişliği oluşturan ve kasığa giren barsak parçası sıkışmaz ise problem olmaz ama ağrı yaparak çocukta huzursuzluk, ağlamaya neden olabilir. Kanalda sıkışan barsak varsa kabızlık, gaz ve kaka çıkaramama gibi durumlara neden olabilir. Bu durum acil ameliyat gerektiren bir durumdur.

Çocuklarda Kasık Fıtığında Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Varsa yapılmış ultrasonografi ve diğer tetkiklerle gelinmelidir. Eğer çocukta kusma gaz ve kaka çıkaramama durumu varsa acele davranılmalıdır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı ve Kordon Kisti Tedavi Edilmeli Mi?

Her iki hastalıkta çocuklarda kasıkta ve torbada şişlik şeklinde karşımıza çıkabilir. Muayene ve ultrason ile teşhis konur. Her iki durumunda tedavisi ameliyattır. Kasık fıtığında ameliyat için acele edilmelidir. Kordon kistinde ise aciliyeti yoktur. Daha sonra veya kısa bir süre içerisinde ameliyat edilebilir.

Erkek Çocuğumun Cinsel Organ Gelişimi Normal Mi?

Yeni doğan bir bebekte testisler; torbada normal büyüklükte ve kıvamda olmalıdır. Yeni doğan çocuklarda penis boyu nispeten büyüktür. İdrar deliği penisin tam ucunda olmalıdır. yaş ilerledikçe testisler ve penis büyümeye başlar. 10 yaşından sonra kıllanma gelişir. Ergenlik ile genital gelişim nispeten tamamlanmış olur. Aileler bu gelişmelerin sekteye uğradığını düşünüyor ise doktora başvurmalıdır. Burada söylemesi gereken en önemli şey penis boyunun çocuklarda farklılık gösterebilecektir. Özellikle kilolu çocuklarda gömük penis olabileceğidir. Bu konuda aileler bilgilendirilerek rahatlatılır gerekli olan durumlarda hormon analizi ve hormon desteği yapılır.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Sadece muayene yeterlidir. Bazı olgularda ayırıcı tanı için ultrason veya MR gerekebilir. Çocuğun yaşına göre de davranılabilir. Eğer çocuk 1 yaş üzerinde ise her üç hastalığın da tedavisi ameliyat olduğu için sadece muayene yeterlidir. Ayırıcı tanı yapılmamış olsa bile kasıktan girilerek yapılan ameliyatta ameliyat sırasında kesin tanı konularak gerekli tedavi yapılır.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hidrosel dediğimiz torbada su toplanması olayı yeni doğan özellikle düşük doğum ağırlıklı ve erken doğan çocuklarda sık görülür. Bu durum çocuğun büyümesi ile birlikte kaybolabilir. O yüzden bu çocuklarda 1 yaşına kadar beklenebilir. Şişlik aşırı büyükse 3 aydan sonra ameliyat edilebilir. Kordon kistinde 3 aydan sonra ameliyat yapılabilir. Kasık fıtığında ise görüldüğü andan itibaren çocuğun genel durumu iyi ise kısa zamanda ameliyat planlanır.

Hidrosel onarımı ameliyatı.

Kimler Tedavi Edilmez?

Yeni doğan döneminde çocuğun kilo alması için beklenilir. Hidroselde aceleci davranılmaz. Kordon kistinde aciliyet yoktur. Kasık fıtığında ise daha erken dönemde ameliyat planlanır.

Yaşam Stili Önerileri

Bu çocuklarda karşı testiste de zaman içerisinde benzer durumla karşılaşılabilinir. Ailenin bu yönden uyanık olması gerekir.2 yorum

  • ABDULLAH KÖSEM

    Çocuğum 1 buçuk yaşında sağ testisi yani sağ yumurtası şişkin doktorlar dediğine göre fıtık oluşmuş bu durumda ne yapmamız gerek veyada ne önerirsiniz sizin telefon veya adresiniz varmı

Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish