Epispadias Nedir?

Epispadias son derece nadir görülen doğumsal bir anormalliktir. İdrar kanalının penis üzerinde tepe yerine daha aşağılarda herhangi bir yere açılmasıdır.

Epispadiasın Tipleri Nelerdir?

3 tipe ayrılır. Hafif orta ve ağır olmak üzeredir. Hafif tipte idrar kanalı penisin üzerinde tepeye yakındır. Orta tipte idrar kanalı penisin ortasındadır. Ağır tipte ise penis köküne yakın yerdedir. İdrar kaçırma söz konusu olabilir. Diğer tiplerde idrar kaçırma olmaz. Bu hastalık bazen ekstrofi vezika denen mesanenin karın ön duvarında açık halde olması ile birlikte olabilir.

Epispadias Teşhisi Nasıl Konur?

Teşhis sadece gözlem ve muayene ile konur. Bu çocuklarda penis daha kalın ve daha kısadır sünnet derisi olması gereken yerde değil penisin alt tarafındadır. Ağır tiplerde muayeneye ek olarak ultrason ve diğer görüntüleme yöntemleri ile böbrekler ve mesane de araştırılmalıdır.

Epispadias Tedavisi Nasıldır?

Tedavi cerrahidir. Ameliyat yaşı 6 aydan itibaren yapılır. Ekstrofia vezikalis ile birlikte olan durumlarda çocuk doğar doğmaz ameliyat yapılır. Bunun sebebi leğen kemikleri daha kıkırdak halindeyken orta hatta yaklaştırsın diye. Mümkün olan en erken yaşta ameliyat edilmelidir.

Epispadias Cerrahisinde Amaç Nedir?

Epispadias cerrahisinin 4 amacı vardır. Erkek çocuklarda idrar kanalının ve idrar deliğinin pipinin ucuna kadar uzatılması. Kız çocuklarda ise yine idrar deliğinin klitorisin arkasına ve vajen iç dudakların (labia minör) arasına taşınması. Pipinin kozmetik olarak kabul edilecek şekilde boyunun ve yapısının düzeltilmesi. Kızlarda klitorisin tek parça haline getirilip dudakların cinsel ilişkiyi zorlamayacak şekilde düzeltilmesi. İdrar tutma mekanizmasının düzeltilmesi, böbreklerin korunması.

Epispadias Ameliyatı Önemli Midir?

Evet önemlidir. Tıpkı hipospadias gibi bu ameliyat da deneyimli ellerde yapılmalıdır. İyi yapılmadığı takdirde çok sayıda ameliyat hastayı bekler. Ameliyatlar. genellikle 1-2 saat içerisinde bitirilir. 7-10 gün sondalı kalınır. Hastanede 1 gün yatmak genellikle yeterlidir.

Epispadiaslı Çocukları İleriki Yaşlarında Ne Bekler?

Bu çocukların penisleri erişkin yaşta normalden biraz daha kısadır. Ama daha kalındır. Cinsel fonksiyonların da herhangi bir problem olmaz. Ereksiyonları tamdır. İyi bir ameliyat yapılmış ise peniste baris şekil bozukluğu olmaz. Ancak ameliyat iyi yapılmaz ise o zaman ilk bakışta bazı Kozmetik problemler göze çarpabilir.

Epispadias Ameliyatına Bağlı Ne Tür Komplikasyonlar Oluşabilir?

Ameliyat tamamen başarısız olabilir. Fistül gelişebilir darlık gelişebilir. Epispadias cerrahisi ile uğraşan hekimin bütün bu komplikasyonlarla başa çıkabilmesi önemlidir.Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English