Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkeklerde İdrar Kaçırma, İdrar Tutamama Rahatsızlığı

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedir?

 

İdrarın istemsiz olarak kaçmasıdır. Yani kişinin kendi kontrolü dışında önlenemeyen idrar kaçağını ifade eder. Erkeklerde idrar kaçırma kadınlardan biraz farklıdır. Genellikle neden, geçirilmiş operasyonlar, demans, işemenin önündeki prostat gibi engellerdir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Belirtileri Nelerdir?

İdrar kaçırma farklı tiplerde olabilir.

Stres tipi idrar kaçırma: Öksürme , gülme , hapşırma, atlama, zıplama , merdiven inip çıkarken , yerinden doğrulurken idrar kaçırmadır. En yaygın görülen tiptir. Her yaşta görülür.

Yetişememe tarzında idrar kaçırma: Burada idrar yapma isteği aniden gelir ve kişi tuvalete yetişemeden idrarını kaçırır. Genellikle sokaktan eve girerken evin kapısında hastalar ani sıkışma hissini fazla yaşarlar.

Mix (Karışık) tip idrar kaçırma: Yukarıdaki iki tip kaçırmanın aynı hastada olması

Total idrar kaçırma: Hasta idrarın geldiğini anlamaz. İdrarın tamamı kaçar. Genellikle gece
biriken idrar hastanın yatağından kalkmasıyla aniden boşalır.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Geçirilmiş ameliyatlar (Prostat TUR, Laser ameliyatları)

Radikal prostatektomi denen prostat kanser ameliyatı

Kazalar, sfinkter harabiyeti

Üretra darlıkları, prostat büyümesi

Demans

Akıl sağlığının yerinde olmaması

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Risk Faktörleri Nelerdir?

İleri Yaş: Yaşlanan hastalarda idrar kaçırma ile birlikte artmış idrar yapma sayısı, gece idrara çıkma (noktüri) ve sık idrara çıkma (urgency) görülebilir; bunlar da yaşlanmaya bağlı santral sinir sisteminin alt üriner sistem üzerindeki kontrol mekanizmalarındaki zayıflamalar sonucunda olmaktadır.

Şişmanlık (Obezite): Fazla kilolara bağlı karın içi basıncının artışı idrar kaçırma riskinde artışlara yol açmaktadır. Kilo verme ile bu tür şikayetlerin görülme sıklığını azalabilmektedir.

Üretra ve prostat cerrahisi geçirme: Prostat ameliyatlarında idrar kaçırma riski düşüktür. % 1-5 civarındadır. Prostat kanseri ameliyatlarında bu oran daha yüksektir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu hastalar bazen utangaçlıktan , bazen hastalığını saklama gayretinden, belki ekonomik sorunlardan doktora gitmekten kaçınırlar. Sokağa çıkmaktan kendilerini men ederler. İdrar kokusu ve çevrenin bundan etkilenme endişesi onları bir bakıma eve hapsedebilmektedir. Sosyal yönden yalnız yaşayan birey lere dönüşme durumu söz konusu olabilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmada Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Bu hastalarda en önemli bulgular hastaların ayrıntılı dinlenmesi ve sorulan sorulara alınan cevaplarla elde edilir. Ürolojik muayenede üretral meatus denen idrarın dışa açılma deliğine bakılır. Ultrasonda mesane dolu mu bakılır. Gerekirse sistoskopi yapılarak idrar yolu gözlenir. Geçirilmiş ameliyat yaraaları var mı bakılır. Gerekli olgularda ürodinami denen mesane basınçlarını değerlendiren test yapılır.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yapay ( Artifisyel ) sfinkter: Erkeklerde kullanıldığı durumlar kadınlara göre daha yaygındır. üretra etrafına yerleştirilen ve hastanın kontrolü ile çalışan adeta bir musluk gibi düşünülmesi gereken tedavi şekli. Oldukça başarılıdır. Ameliyat 2 saat sürer. Hastanede 1 gün yatılır. 4-6 hafta sonra kullanılmaya başlanılır. Hasta memnuniyeti oldukça fazladır. Bu sfinkteri taktığımız tüm hastalar hayatlarından memnun. Bunlar arasında çiftçilik gibi ağır işler yapan hastalar dahi vardır ve güncel işlerine devam etmektedirler.

Yapay sfinkter, 3 parçadan oluşur. Kaf denen parça apış arasında üretra etrafına dolanır. Rezervuar denen parça mesane önüne yerleştirilir, pompa ise hastanın elini rahat kullanacağı skrotum (torba )içinde bir yere yerleştirir.

Yapay sfinkterin 3 parçasının konumu görselde mevcuttur. Yapay sfinkter erkek idrar kaçırma tiplerinde özellikle günlük kaçırma miktarı 3-4 pet den fazla olan hastalarda düşünülen etkin bir tedavi şeklidir. 3 parçadan oluşan aletin kontrolü hastadadır. İşeme hissi olduğunda düğmeye basar ve işer 3 dakika sonra sistem kendini otomatik kapatır. Aletin hiçbir parçası dışarıdan gözükmez.

Yapay Sfinkterin Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkileri oldukça nadirdir. Hastanın vücudu tarafından kabul edilmeleri %90 ın üzerindedir. Enfeksiyon nedeniyle çıkarılmaları nadirdir. Üretra çevresine sarılan manşonun üretrayı yaralaması ihtimali zayıf da olsa vardır. Yıllar sonra etkinliğinde kısmi azalma olabilir. Bu durumda balonun değiştirilmesi ya da hacminin arttırılması ihtiyacı hasıl olabilir.

Yapay Sfinkter Kimlere Takılır?

Yapay sfinkter; Günde 2 pedden fazla ıslatan ya da, İdrarını tamamen kaçıran, Mesane kapasitesi normal olan, Akli ve el melekeleri yerinde olan tüm hastalara takılabilir. Bu hastalar genellikle prostat ameliyatı sonrası ya da pelvik cerrahi sonrası idrar tutma yetilerini kaybetmiş hastalardır. Bu hastalarda 1 yıl beklenir. 1 yıl içerisinde idrarlarını tutamazlarsa, artık tutmaları zamanla imkansız haline gelir, işte o zaman bu hastalar Yapay Sfinkter ameliyatına aday olurlar.

Yapay Sfinkter Ameliyatı Kimlere Uygun Değildir?

Enfeksiyonu olan, elini kullanmayan, bir başkasına muhtaç olan, mesane kapasitesi küçük olan, ciddi üretra yaralanması olan hastalarda uygun değildir.

Yapay Sfinkter Ameliyatı Sonrası Hasta Memnuniyeti Nasıldır ?

Bu ameliyatın ardından hastalar 6 haftadan itibaren yapay sfinkteri kullanmaya başlarlar. Hastaların %90 ı tamamen kuru kalırlar, yani idrarlarını tam tutarlar. % 10 kadarı günde 1 pet kirletecek kadar damlama yapabilirler. Bu aygıtlar firma tarafından 2 yıl süre ile garanti edilirler, ama yıllarca kullanılabilirler.

Yapay Sfinkter Ameliyatının Alternatifleri Var Mı?

Erkeklerde idrar tutma amacıyla değişik ameliyatlar denenmiştir.

 

TOT Ameliyatı: Son yıllarda en çok popüler olan ve sıklıkla yapılan bir ameliyattır. Amaç üretrayı yani idrar kanalını alttan bir hamak gibi kaldırmak ve sabitlemekten ibarettir. 15 dakikalık bir ameliyattır. Stres tipi idrar kaçırmada % 95 başarı şansı vardır. Total idrar kaçırmada da kullanılır. Bu hastalarda başarı % 50-70’e düşebilir

 

Prolen mesh denen kaldırıcı vazife gören sentetik materyalin idrar kanalı altından geçirilmesi.

 

Üretral Sıkıştırma Ameliyatı: Bu ameliyatta Bulböz Üretra dediğimiz üretranın arka kısmı özel sentetik bir materyal tarafından leğen kemiklerinin alt kenarlarına çivi ile sabitlenir. Bu ameliyatın başarı şansı başlangıçta yüksek olsa da uzun vadede düşüktür. Seçilmiş bazı hastalarda yapılabilir. Bu hastalar hafif derecede stres tarzında idrar kaçıran hastalardır.

Sentetik Materyal ( beyaz ile gösterilen ) üretrayı leğen kemiğinin altına doğru sıkıştırır. Böylece idrar tutmaya yardımcı olur.

 

Dolgu materyalleri: Total idrar kaçırma tiplerinde uygulanabilir. Başarı şansı düşüktür. idrar kanalından içeriği girilerek mesane boynuna ve üretraya mukoza altına emilmeyen maddeler enjekte edilir. Ancak bu yöntemin etkili olduğu söylenemez o yüzden hemen hemen günümüzde kullanmıyoruz.

Fotoğrafta görüldüğü gibi Endoskopik olarak idrar kanalından içeri girilip üretraya veya mesane boynuna Dolgu Materyalleri yerleştirilerek bir çeşit tıkanıklık oluşturulur. Bu sayede idrar tutmaya yardımcı olunur.

 

Penis klempleri: Hafif idrar kaçıran ve ameliyatı düşünmeyen erkeklerde çözüm olabilir.

Penis klempi. Penise takılarak damla damla idrar kaçırmayı önler.11 yorum

 • Merhaba 20 yaşındayım askerdeyim 3 kerede ameliyat geçirdim idrar kanalım patlak diye şuanda hiç bir sorunum yok kanalla ilgili ve üstelik şu son zamanlar uyurken damla damla kaciriyorum az çok değil eskiden yani 10 yaşıma kadar altıma kaciriyordum sizce nedeni nedir ? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Ali Murat

   Ne ameliyatı geçirdiğinizi bilemiyoruz. yapılan ameliyatların epikrizlerini inceledikten ve muayene ettikten sonra daha sağlıklı bilgi verebiliriz

 • 76 yasinda, oldukca kilolu, 178 cm/100 kg, spor yapan, oldukca sihhatli erkek
  idrar kacirma derdim var
  tarife gore stres altinda
  ilac ve pelvic egzersizleri yaptim yetmedi
  ozellikle alkol alinca

  • Ali Murat

   Aşırı kilo pelvik kasları zorlayan bir faktördür. alkol alındığında pelvik kaslarındaki gevşeme daha da artacaktır. Bu faktörler bir araya geldiğinde idrar tutma mekanizması zayıflamaktadır. Öncelikle alkol alımını azaltıp hızlı bir şekilde kilo vermek faydalı olacaktır

 • Geceleri 4 ila beş defa idrara çıkıyorum.Gündüzleri uzun yol yurüdüğümde iç çamaşırıma damlama yapıyor.Ani işeme ihtiyacı duyuyorum.İşiyorum ve kuru bezle ucunu siliyorum ama yine çamaşırımı ıslatoyorum.Kasık ağrım,çatal işeme yok.Prostatım 63 gr.Psa 2.78 .Nasıl tedavi olayım.

 • Yapay Sfinter Amaliyatından sonra cinsel ilişkiyi ne derecede etkilermi mesela sertleşme proplemim olurmu ilişkiyi ne derecede etkiler.Etkilerse amaliyat olmayımmı olursam cinsel ilişki alternatifi varmı yaşım 72 dir

 • 64 yaşındayım.Geceleri 4 yada 5 defa çişe kalkıyorum.Gündüzleri uzun yol yürüdüğümde veya merdiven inip çıktığımda çişim geliyor.Çişimi yapmama rağmen biraz sonra yine çişim gelip işiyorum.Ama çamaşırıma damlatıyorum.Prostat ağırlığım 65-68 gr. tedavim nasıl olmalı.

 • Hüseyin

  Merhabalar 30 yaşındayım hiç ameliyat olmadım ama son 7.8 yıldır idrar sonrası eğilip kalktım mi oturdum mu bir iki damla kaçırmam var sebepleri ne olabilir (tek yaşıyorum kucuklugum biraz ailevi problem li geçti şimdi iyiyim) teşekkürler

  • Ali Murat

   İdrar yolu geniş olduğu için tuvalet sonrası birkaç damla kalmaktadır tuvalet sonrasında hareketle birlikte dışarı gelmektedir gençler de normal olan bir durumdur

Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish