Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken boşalma erkeklerin en sık yaşadığı ürolojik problemlerden biridir. Androlojinin ilgi alanlarından biri olan erken boşalma, cinsel birleşim esnasında boşalmanın geciktirilememesi olarak tanımlanmaktadır.  Tıp literatüründe “prematür ejakülasyon” ve “ejakülasyo precox” şeklinde isimlendirilmiştir.

Erken boşalma sorunu olan erkekler daha cinsel birleşme yaşanmadan boşalabileceği gibi ilişki başladıktan sonraki birkaç saniye içinde de boşalabilir.

Erken boşalma neredeyse tüm toplumlarda karikatürize edilen bir konudur. Ancak bunun bir sağlık problemi olduğunu unutmamak gerekir. Erken boşalma erkeğin sahip olduğu fiziksel, sosyal veya ruhsal bir sorundan kaynaklanabilir. Tüm bunlar bilindiği gibi sağlık tanımının birer parçasıdır. Erkeklerde erken boşalma tüm yaş gruplarında görülebilen, ilişkileri olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur.

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma erkek cinsel organının boşalmayı geciktirememesidir. Ön sevişme esnasında, cinsel birleşme gerçekleşmeden ya da cinsel birleşmeden sonraki 1 dakika içinde boşalmanın gerçekleşmesidir.

Erken Boşalma Sık Görülür mü?

Erken boşalma düşündüğümüzden daha sık görülen bir durumdur. Her 5 erkekten 1’inin yaşamlarının bir döneminde bu durumdan muzdarip olduğu düşünülmektedir. Yani ülkemizde de yaklaşık 5 milyon erkeğin bu sorunla karşı kaşıya kaldığı yorumunu yapmak mümkündür.

2008 yılında Uluslararası Cinsel Tıp Cemiyeti erken boşalma için bazı tanımlamalar yapmış ve konunun daha iyi ele alınmasına katkı sağlamıştır. Buna göre ilişki başladıktan ne kadar süre sonra erkeğin boşaldığına göre göre erken boşalmanın seviyesi belirlenir:

 • 54 saniyeden az bir sürede boşalma gerçekleşirse bu ağır derecede erken boşalma olarak değerlendirilir.
 • Boşalma 54-78 saniye arasında oluyorsa bu da kuvvetle muhtemel bir erken boşalma sorunun varlığı gösterir.

Erken gelmeyi önlemek

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın farklı nedenleri olabilir. Bunlar nelerdir?

 • Tecrübesizlik: Genç ve ilk kez cinsel ilişkiye giren erkeklerde olur. Performans endişesi ve gerginlik erken boşalmayı beraberinde getirir. Bir sağlık sorunu değildir. Kişi boşalma refleksini zaman içinde daha iyi kontrol etmeyi öğrenecektir.
 • Ürolojik nedenler: Prostat kanseri, prostat büyümesi, sertleşme bozukluğu, geçiren ürolojik ameliyatlar, prostat veya idrar yolu enfeksiyonu erken boşalmaya neden olabilir.
 • Hormonsal nedenler: Anormal hormon seviyeleri veya hipertiroidi erken boşalmaya neden olabilir.
 • Nörolojik nedenler: Beynin damarsal hastalıkları, beyinde bulunan ve vücudun tüm hormonları üzerinde etki sahibi olan hipofiz bezinin hastalıkları, psikolojik ve sinirsel sorunlar erken boşalmayı tetikleyebilir.

Erken Boşalmanın Sonuçları

Erken boşalma hem erkeğin kendisi hem de partneri için olumsuz bir durumdur. Erken boşalmanın çiftler üzerinde dramatik etkileri olabilir.

 • Sosyal hayatta stres, moral bozukluğu ve iç sıkıntısı
 • Özellikle erkekte cinsel ilişkiden kaçınma eğilimi
 • Sertleşme problemi
 • Evlilikler ve ilişkilerin yıpranması

Tedavi

Erken boşalmaya neden olan faktörler tespit edilerek tedavi planlanır. Hasta öyküsü alınır ve kişinin fiziksel muayenesi yapılır. Bazı kan testlerine başvurulur. Nihayetinde hastanın tedavi planı çıkarılır. Erken boşalma tedavisinde seçeneklerimiz nelerdir?

İlaç tedavisi

İlaç tedavisi ilk uygulanan yöntemdir. Kişi bu ilaçları ağızdan alır. İlacın fayda sağladığı hastalarda 1 hafta içinde boşalma süresi uzamaya başlar. Bazı ilaç gruplarında yorgunluk, terleme, bulantı gibi yan etkiler söz konusudur. Sürekli alınan bu ilaçların yanı sıra sadece ilişkiden önce alınan ilaçlarda mevcuttur. Bunlar da boşalmayı geciktirir. Yan etkileri daha düşüktür. Üroloji hekiminiz size en uygun erken boşalma ilacını reçete edecektir. Hekime danışmadan bu tür ilaçlara başlamak tehlikelidir.

Kremler

İlişki öncesinde penise sürülen krem, jel ve sprey formundaki maddeler boşalmanın gecikmesini sağlayabilir.

Psikolojik Tedavi

Psikolojik faktörler erken boşalma sorununa neden olabilir. Ancak tek başına psikolojik baskı erken boşalmaya nadiren sebep olur. Genelde psikolojik sorunlar tetikleyici nedendir. Baskı, stres, kaygı bozukluğu, başarısızlık hissi gibi psikolojik sorunlar erken boşalmaya neden olabilir. Bu durumda ürolojinin yanı sıra psikolojik tedavinin de değerlendirilmesi gerekir.

Davranışsal Tedaviler

Cinsel birleşme esnasında bazı manevralar ile boşalma geciktirilebilir. Bu manevralar “dur-başla” ve “sıkma” teknikleridir. Dur-başla tekniği ile penisin uyarılmasının azaltılması ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesi amaçlanır. 2 hafta boyunca haftada 3 kez bu manevrayı uygulamak gerekir. Sıkma tekniğinde ise ilişki sırasında boşalma hissi geldiğinde ilişki durdurulur ve penisin uç kısmı sıkılır. Bu sayede boşalma geciktirilebilir.

ESWT

Hastaların bir grubunda erken boşalma ile sertleşme problemi bir aradadır. Sertleşme güçlüğü yaşayan kişi sertleşebildiği kısa süre içinde boşalmayı hedefler. Bu da erken boşalmaya neden olabilir. İlk aşamada ESWT tedavisi ile sertleşme sorunu çözülmeye çalışılır. Fayda sağlanamıyorsa penil protez tedavisi değerlendirilir.Bir yanıt yazın

 • Türkçe
 • English