İdeal Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Penis Boyu Kaç Cm Olmalı?

Yetişkin bir erkekte penis boyu en az 10 santim olmalı. Irklara göre farklılık gösterebilir. Türk toplumunda penis boyu genellikle 12 -14 cm civarındadır.

Penis Çapı (Eni) Ne Olmalı?

Penis boyu kadar çapı da önemli. 8 santimin altındaki penis çapı ince penis olarak kabul edilebilir.

Penis Boyu Önemli Mi?

Sağlıklı bir cinsel ilişkide ideal olan; cinsel istek ile birlikte penisin sertleşmesi, sertliğini yeterli sürede koruması, erken boşalmamak, hem kendisi hem partnerinin ilişki akabinde orgazma ulaşmasıdır. Her ne kadar böyle tarif yapsak da; yani “önemli olan boy değil fonksiyon” desek de tarih boyunca erkekler hep daha büyüğünü, daha kalın olanı istemiştir. O yüzden penis estetiğinde bir takım düzenlemeler yapma gereği doğmaktadır.

Gömük Penis Nedir ?

Gömük penis; obez kişilerde bazen de obezite olmadan penis kökünde pubis bölgesinde kişiye özgü yağ dokusunun fazla olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Aslında penis boyu kısa değildir. Ancak rölatif olarak kısa görünür.

Webbet Penis (Kaz Ayağı Penis) Nedir?

Bu durum doğuştan gelen bir anormalliktir. Penisin özellikle alt tarafında penis ile torbalar arasındaki derinin penis kökü yerine penisin ortasına ya da baş tarafındaki kısma yapışması sonucu olan bir durumdur. Torbaların cildi gerildiğinde daha bariz ortaya çıkar. İlişki sırasında vajina alt duvarına dokunarak kısmi ilişki zorluğu yaratabilir.

Penis Bağı Nedir ?

Penis bağı; penisi pubis kemiği dediğimiz penis kökünde üst tarafta yer alan kemiğin alt tarafına asan bağdır. Bu bağın görevi, penisin sertleşmesi sırasında yukarı yönlenmesini sağlamaktır.[/vc_column_text]

Penisin Sünnet Hataları

Özellikle sünnetin rutin olarak yapıldığı ülkemizde sünnet hatalarına bağlı bir takım şekil bozukluklarına rastlıyoruz. Şu anda yaşları 30-40 civarında olan jenerasyonda bunu daha çok görüyoruz. Bu anormallikler:

Glans penis dediğimiz penisin kafa kısmında kısmi yırtıklar, kesikler, sünnet derisinin fazla alınması, sünnet derisinin yetersiz alınması, sünnet derisinin penis başına yapışık olması, penis başının alt tarafta frenilum denilen yerde cildin çekmesi, hipospadias dediğimiz idrar deliğinin daha aşağıda olması sayılabilir.

Penis Kalınlaştırma Nasıl Yapılır?

Penisi kalınlaştırmak için birçok teknik kullanılmaktadır. Bu teknikleri uygularken hasta memnuniyetini en üst seviyede tutan en zararsız yöntemler tercih edilmelidir.

 • Penis Yağ Enjeksiyonu: Bu yöntemde hastanın kendi yağı elde edilerek; özel işlemden geçirilip penisin cilt altına homojen bir şekilde enjekte edilir. Yağ dokusu genellikle göbek çevresinden elde edilir. Zayıf kişilerde  belin yan taraflarından, kalça bölgesinden elde etmek mümkün.  Bu işlem genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 80- 100 mililitre yağ elde edilir. Elde edilen yağ inceltilir. Penis cilde altına idrar kanalı çevresi korunacak şekilde enjekte edilir.  Bu sayede peniste 6 santim civarında bir kalınlaşma genellikle elde ediyoruz.  Örneğin penis çevresi 9 santim olan bir hastada ameliyat sonrası penis çevresi 15 santim olabiliyor. Hasta aynı gün evine gidebiliyor.

Penis Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Penis cilt altına enjekte edilen yağ dokusu zamanla %40 civarında hacım kaybedebilir. Altıncı ay ile birinci yıl sonrası kalanlar  son durumu koruyacak şekilde ömür boyu kalıcı olabilir. İkinci enjeksiyon hasta isteğine bağlı olarak 6 aydan sonra yapılabilir.

Penis Yağ Enjeksiyonunun Yan Etkileri Nelerdir ?

Penis yağ enjeksiyonunun yan etkilerini kısa ve uzun vadeli olarak iki bölümde incelemek lazım. Ameliyat sonrası çok hafif ağrı olur. Yağ dokusunun elde edildiği karın bölgesinde hafif morarmalar olabilir. Penis cildinde hafif gerginlik ve morarma olabilir. Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Uzun vadeli komplikasyonları arasında penis derisinin pütürlü olması sayılabilir. Kendi hasta serimizde bu durum ile karşılaşmadık.

 • Sentetik Madde Enjeksiyonu: Genellikle hyalüronik asit tercih edilir. Bu madde plastik cerrahide dolgu materyali olarak özellikle kadınlarda sıklıkla uygulanmaktadır. Avantajı pratik olması, muayenehane şartlarında dahi lokal anestezi ile yapılabilmesidir. Dezavantajı ise 1 yıl içerisinde hemen hemen tamamen emilip yok olmasıdır. İşlem tekrarlanabilir.
 • Diğer Maddeler: Penis kalınlaştırma için bazı ülkelerde hastalar arkadaş tavsiyesi ile değişik maddeleri penis cildi altına enjekte etmektedirler. Bunların başında parafin gelmektedir. Son derece yanlış bir uygulamadır. Bu tür hastalar bize bu maddenin çıkarılması için başvurmaktadırlar. Çıkarılması da ciddi penis derisi nekrozuna sebep olabilmektedir.

Penis Kalınlaştırma İçin Kullanılan Diğer Metodlar

Hastanın testislerin etrafındaki dokular yukarı doğru çekilerek penis etrafına sarılma tekniği yapılabilir. Kendi rutin pratiğimizde bu metodu uygulamıyoruz. Diğer bir yöntem hazır sentetik kumaşların (bir nevi keçe gibi düşünülebilir) penis etrafına sarılmasıdır. Bu konuda yeterli bir uzun vadeli çalışma olmadığı için günlük pratiğimizde uygulamıyoruz.

Penis Uzatma Nasıl Yapılır?

 • Penis Bağının Kesilmesi: Yukarıda bahsedildiği gibi penis bağı, penisi pubis kemiğine sabitleyen bir bağdır. Bu bağın kesilmesi diğer yöntemler ile kombine edilerek peniste 1 ile 3 santim arasında uzama sağlayabilir.
 • Pubis Yağlarının Alınması: Obez kişilerde ya da pubis bölgesi dediğimiz penisin kökünün üstünde yer alan bölgede yağ dokuları fazla olan erkeklerde penis boyu rölatif olarak kısa gözükür. Bu yağ dokusunun alınması penisin ortaya çıkmasını sağlar. Bu yağ dokuları Liposuction yöntemi ile ya da penis bağının kesilmesi için yapılmış olan kesiden çıkartılabilir.
 • Y-V Plasti: Penis kökünde üst tarafta pubis Bölgesinin üstündeki penis cildinin  V şeklinde kesilip Y şeklinde dikilmesi esasına dayanır. Bu manevra sırasında cilt pubis kemiği zarına dikilerek penis ortaya çıkartılmış olur.
 • Webbet Penis Düzeltilmesi: Yukarıda bahsedildiği gibi doğuştan olan bu anormallikte, torbaların derisi  kazayağı görünümünde penisin orta yerlerine kadar yapışabilir. Bu cilt fazlalığı yatay olarak kesilip dikey olarak dikilerek penise uzunluk kazandırılır.

Kimler Bu Ameliyatlar İçin Başvuruyor?

Her yaş grubundan hasta mevcut.  20 yaş grubu, 30 – 40 yaş grubu en sık başvuran yaş gruplarıdır . Birinci grupta başvuru sebebi çoğunlukla  penis boyunu kısa bulup gelecekteki Seks hayatlarından endişe duyanlardır.  Daha ileri yaş grubunda olan kişilerin başvurma sebepleri arasında daha kalın bir penise sahip olma arzuları yatmaktadır.

Bu Ameliyatlarda İz Kalır Mı?

Sadece penis kalınlaştırma ameliyatları yapılıyor ise herhangi bir iz olmaz. Yağın  alınması 2 milimetrelik bir delikten yapılır. Penisin kafa kısmının yan kanatları altından 1 milimetrelik kesiler ile yerleştirilir. Dolayısı ile hiçbir iz kalmaz.

Penis uzatma ameliyatlarında penis kökünde 2 – 3 santim uzunlukta yatay ya da dikey bir Ameliyat yarası olabilir. Bu yara izi belli olabilir. Penis kıllarını uzatan kişilerde belli olmaz.

Penis Protezi Penisi Büyütür Mü?

Penis protezleri penisi büyütmez. Bu amaçla kullanılmaz. Ereksiyonu sağlayamayan diğer tedavi yöntemlerine dirençli hastalarda uygulanan sertlik sağlayıcı bir ameliyattır.

Vakum Cihazları İşe Yarar Mı?

Vakum cihazlarının kullanım amacı; ereksiyonu sağlayamayan erkeklerde bir fanus ve bir pompa kolu ile negatif basınç uygulanarak penisin zoraki kaldırılması ve ilişki boyunca bu durumun korunması esasına dayanır. Penisi uzattığına dair bulgular yoktur ve yazılanlar güvenilir değildir. Bu aletlerin mekanik olanları olduğu gibi pil ile çalışan elektronik olanları da vardır bir operasyon sonrası rehabilitasyon amacı ile kullanılabilir. Yanlış ve aşırı kullanıldığında penis derisinde morarma ve soyulmalara sebep olabilir.

Gergi Aygıtları İşe Yarar Mı ?

Bu aletin mekanizması penisi sürekli gerdirerek uzatma esasına dayanır. Bu konuda literatürde sağlıklı bilgi yoktur.  Bu metodu uygulayıp penisinde uyuşukluk, duyarsızlık gibi sinir hasarı ile başvuran hastalarımız olmuştur.

[/vc_column][/vc_row]

Penis büyütme ameliyatları güvenilir mi?

Evet, hem penis uzatma hem de penis kalınlaştırma ameliyatları cerrahi açıdan güvenli ameliyatlardır. Deneyimli hekimler tarafından yapıldığında komplikasyon riski son derecede düşüktür. Ayrıca ameliyat sonrası kısa dönemde iyi sonuç verirler. Ancak günümüzde halen penis estetiğine yönelik yapılan ameliyatlar oldukça azdır ve uzun dönem faydaları sınırlıdır.

Penis büyütme ameliyatı yaptıran erkeklerin yorumları nasıldır?

Penis büyütme ameliyatı olmayı düşünen erkeklerin aklındaki en temel soru: “Penisim büyür mü, cinsel hayatım daha iyi olur mu?”dur. Evet, penis büyütme ameliyatlarının amacı da zaten budur. Yapılan penis uzatma ve penis kalınlaştırma ameliyatları sayesinde erkekler daha büyük bir penise sahip olabilir. Bu da kendilerine daha çok güvenmelerine yardımcı olur. Hem erkeklerin hem de partnerlerinin cinsel yaşamı olumlu anlamda değişir. Penis büyütme ameliyatını yaptığımız erkeklerin yorumları çok büyük ölçüde pozitiftir.

Penis boyu nereden ölçülür?

Erkeklerin penis boylarını ölçmesi son derece basittir. Penis ucuyla penisin kökü arasına koydukları bir metre ile penislerini ölçebilirler. Penis sertleşmiş haldeyken bu ölçümün yapılması gerekir.

Türk erkeği ortalama penis boyu nedir?

Bu konuda 2012 yılında Türk bilim insanları detaylı bir araştırma yapmıştır. 18-39 yaş arası toplam 2276 sağlıklı erkeğin penis boyu incelenmiştir.  Ereksiyon halindeki bir penisin ortalama büyüklüğü 13,8 cm (±1,5 cm) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca penis boyunun vücudun genel yapısıyla bir ilişkisi olmadığı görülmüştür. Yani boyu uzun erkeklerin cinsel organı daha büyük değildir.

2010 yılında yapılan farklı bir araştırmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. 1132 erkeğin katıldığı araştırmada ortalama penis boyu 13,7 cm (±1,6 cm) olarak saptanmıştır. Biz, klinik pratiğimizde 10 cm ve üzeri ebattaki penisleri normal olarak kabul ediyoruz.

Yapılan farklı bir çalışmaya göre de toplumdaki erkeklerin %90’ının penisinin 10,1 ila 16 santimetre arasında olduğu tespit edilmiştir.

Penis kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Penis kalınlığı da en az penis boyu kadar önemli bir konudur. Penis kalınlığı ayrıca penis çapını da etkiler. Bu iki ölçüm birlikte ele alınır. Yine yapılan bilimsel çalışmalar erekte olmuş penis kalınlığının (en) ortalama 4 cm, penis çapının ise ortalama 10 cm olduğunu bildirmiştir.

Erkeklerin cinsel organı ne zamana kadar büyür?

Erkek çocuğunun 10-12 yaşlarına gelmesiyle birlikte penis ciddi ölçüde büyümeye başlar. Ergenlik döneminde erekte olma kabiliyeti kazanan penis büyümesini sürdürür. Bu büyüme genellikle 20 yaşına kadar devam eder. 20 yaşından sonra peniste bir büyüme veya gelişim olması beklenmez.

Penis büyütme ameliyatı yaptırmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı kişinin penis büyütme ameliyatını neden yaptırmak istediğiyle ilgilidir. İşlemi yaptırma motivasyonunun ne olduğu konuşulmalı ve penisinin gerçekten bir operasyona ihtiyacı olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için erkek cinsel sağlığı alanında deneyimli bir ürologdan bir fikir almak faydalı olacaktır.

Penis estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Penis estetiğine yönelik yapılan cerrahi işlemlerde hastalarımızın ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Nelerdir?

 • Taburculuk sonrası penis çevrenizi temiz ve kuru tutun.
 • Ortalama 6 hafta cinsel ilişkiye girmeyin. Mastürbasyon yapmayın.
 • Dar kıyafetler yerine bol ve rahat kıyafetler giyin.

Ameliyat sonrası hastaların penisinde şişlik ve rahatsızlık hissi olur. Bu durum 2 hafta içinde azalarak kaybolur. Penis büyütme ameliyatlarına dair erkeklerin en çok kaygı duyduğu konulardan biri de şudur: “Penisime bir zarar gelir mi? Farklı bir olumsuz durum yaşar mıyım?” Penis büyütmeye yönelik müdahaleler erkek cinsel sağlığı konusunda tecrübeli ürologlar tarafından, donanımlı hastanelerde yapıldığında ereksiyon kaybı ve hissizlik gibi korkulan durumların yaşanma riski çok düşüktür.

Penis büyütücü kremler işe yarıyor mu?

Hayır, penis büyütücü olarak satılan kremlerin ya da aktarlarda satılan karışımların bir faydası yoktur. Ereksiyon halindeki bir penis, aynı kulak ya da parmak gibidir. Vitaminle, ovalamayla ya da internette satılan farklı besinlerle penisin uzaması ya da kalınlaşması mümkün değildir. Zira dünyaca ünlü hiçbir ilaç firmasının da bu türden bir ilacı yoktur. Günümüzde yalnızca bazı cerrahi müdahaleler ile penisin kısmen de olsa büyütülmesi mümkündür.

SGK, penis büyütme ameliyatlarını karşılıyor mu?

Hayır. Penis büyütme ameliyatları estetik kaygılarla yapılan bir ameliyattır. SGK, vücudun diğer bölgelerine yapılan estetik ameliyatları karşılamadığı gibi penis estetiği ameliyatlarını da karşılamaz.

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish