Ürolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: En İyi Üroloji Uzmanı Nasıl Bulunur?

Ürolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler: En İyi Üroloji Uzmanı Nasıl Bulunur?

Hayat seçimlerle dolu ve tüm seçimler kıymetli. Ancak şüphesiz bazı seçimler daha kıymetli. Hayatımızda meslek seçimi, eş seçimi gibi tüm yaşamımızı etkileyen çok önemli tercihlerde bulunuyoruz. Günlük yaşam içinde bir dizi farklı tercih yapıyoruz. Ancak bazı tercihler doğrudan sağlığımıza etki edebiliyor. Örneğin, kimi zaman kendi hayatımızı ya da sevdiğimiz birinin hayatını emanet edeceğimiz doktoru seçmek durumunda kalıyoruz. Biz de bu yazımızda kendi branşımız olduğu için bir ürolog seçerken hastalarımızın nelere dikkat etmesi gerektiğini sıraladık. En iyi üroloji uzmanı nasıl bulunur? sorusuna yanıt aradık.

Eğitim

Her hasta, muayeneye gideceği hekimin mezun olduğu üniversiteye ve uzmanlığını aldığı kuruma bakar. Hatta tercihlerine tek başına bu veriler dahi şekil verir. Bunlar değerli olmakla birlikte, hekimlik mesleğinde mezuniyet sonrası eğitim de bir o kadar önemlidir. Hekim, laparoskopik becerilerini geliştirmek için ya da ürolojinin üst disiplinlerinde ilerlemek için farklı eğitim ve programlara katılabilir. Örneğin, çocuk ürolojisi, androloji, ürolojik kanserler gibi konularda gerek yurt içi gerek yurt dışında ilave eğitimler alabilir. Hatta spesifik bir tedavi için de eğitimler alabilir kendini geliştirebilir. Örneğin, mesane kanserinin tedavisinde uygulanan ve oldukça kompleks bir cerrahi olan radikal sistektominin ileri eğitimlerini alabilir. Tüm bunlar neticesinde, hastaların en iyi üroloji uzmanı kimdir sorusuna cevap ararken hekimin mezuniyet sonrası yurt içi/yurt dışı eğitimlerine göz atması önerilir.

Deneyim

Yukarıda bahsettiğimiz eğitimleri tamamlarken bir yandan da deneyim kazanmak gerekir. Çünkü uygulamak kalıcı öğrenmeyi sağlar. Özellikle üniversiteler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde uzun süreli çalışmış cerrahlar çok fazla ameliyat yaptıkları ve en kompleks vakaları gördükleri için derin bir tecrübeye sahip olurlar. Bu ürologlar yıllar içinde uyguladıkları tedavileri ustalıkla gerçekleştirme becerisine kavuşurlar.

Konfüçyus’un meşhur sözü bu bağlamda önemlidir ve pratiğin, deneyimin değerini hatırlatır: “Duyarsam, unuturum. Görürsem, hatırlarım. Yaparsam, anlarım.”

Başarı Oranları

Ürolojik ameliyatlar, deneyimli hekimler tarafından, modern hastanelerde yapıldığında tatmin edici sonuçlar verir. Eğitim, deneyim ve teknoloji gibi bileşenler uygulanan tedavinin başarı oranını artırır. Ayrıca hastalığın evresi ve hastanın genel sağlık durumu da uygulanan tedavinin başarı şansını etkiler.

Hastalar uygulacak tedavinin başarı oranını hekimlerine sorabilir. Örneğin, penis protezi yaptıracak olan hasta hekimine bu soruyu yöneltebilir. Hekim de hastasına %95’lik bir başarı oranına sahip olduklarını söyler. Bu, bizim penis protezi ameliyatlarından olumlu sonuç alma oranımızdır. Genel literatüre baktığımızda da oldukça tatmin edici bir orandır. Yüksek başarı oranlarına sahip cerrahlar bunu mutlaka hastalarıyla paylaşırlar.

Ulaşılabilirlik ve Kaliteli İletişim

Hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası hekimin ulaşılabilir olması, üroloji uzmanı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. Ameliyat öncesi hasta ve yakınlarının aklında çeşitli sorular olur, bu gayet doğaldır. Bu soruları hekimi ziyaret ederek ya da telefonda sorma hakları vardır. Hekim de bunun için gereken vakti ayırmalıdır. Hastanın da ameliyata dair aklındaki tüm soruları hekime sorması gerekir. Çekinmeden, bilgisiz görünmeyi dert etmeden bunları sormak en doğal hakkıdır. Ameliyat sonrasında da hasta ve hasta yakınlarının rahatça hekime ulaşıp soruları sormaları gerekir. Bu önemlidir. Çünkü, ameliyat sonrası gelişebilen bir yara yeri enfeksiyonu, kanlı idrar vs. gibi durumlarda buna acil olarak çözüm üretmek gerekir. Ameliyatını planladığımız ya da sadece takip ettiğimiz tüm hastalarımızla cep telefon numaralarımız dahil olmak üzere tüm iletişim bilgilerimizi paylaşırız. Olması gereken de budur. En iyi üroloji uzmanı olarak tanımlanacak bir hekimin hastasıyla mutlaka iyi bir iletişim kurması gerekir.

Muayenehane ve Hastane Olanakları

Tanı ve tedavilerin en son teknolojik cihazlarla, steril ve konforlu ortamlarda uygulanması da oldukça önemlidir. Günümüzde ürolojik ameliyatlar, modern hastanelerde gerekli eğitimi almış ve deneyimi biriktirmiş hekimlerce kusursuza yakın bir seviyede yapılabilir. Biz de ameliyatlarımızı ülkemizin en güncel teknolojik altyapıya sahip ve ameliyat sonrası hasta bakımının en üst düzeyde olduğu hastanelerinde yapmaktayız.

Hastanın konforu için muayenehane şartları da oldukça önemlidir. Hastane ortamına girmeden klinikte birçok işlemi yapmak mümkündür. Biz de muayenehanemizi bu doğrultuda şekillendirdik. Prof. Dr. Coşkun Şahin Kliniğinde hangi işlemleri yapabiliyoruz:

  • Sünnet
  • Üreflowmetri (İşeme Testi)
  • Penis İçi Enjeksiyonlar
  • Sistoskopi
  • ESWT (Penise Şok Dalga Tedavisi)
  • Ultrasonografi ve Prostat Biyopsisi

Not: Kişisel bir deneyimimi de son olarak eklemek istiyorum. Hastalarımdan biri polikliniğe geldiğinde diplomalarımın yanı sıra eşimle ve çocuklarla olan fotoğraflarıma, objelerime, çiçeklerime bakıp gülümseyerek “Hocam eviniz yapmışsınız burayı.” demişti. Bu gerçekten çok güzel, basit ve yerinde bir tespit… Hangi işi yaparsa yapsın çalışma ortamını güzelleştiren insanların işlerini layıkıyla yaptığını düşünüyorum. Yukarıdaki kriterlerin yerine geçmez ama muayeneye gittiğiniz hekimin odasına şöyle bir göz ucuyla bakın. Orayı gerçekten evi yapmış mı yoksa sadece geçerken uğramış mı?Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English