Mesane Hastalıkları Sistit

Sistit, Akut – Kronik Sistitler Sistit Nedir ?

Sistit, mesanenin bakterilerce istilası ve iltihaplanması durumudur.

Sistoskopik sistit görünümü. Kanama artarak tüm idrar kanlı gelir ve bu duruma hemorajik sistit-kanlı sistit deriz. Hastalar bu durumdan çok korkarlar ve koşarak doktora gelirler.

Sistit Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Hastalarda çok sık idrara çıkma (pollaküri), idrar yaparken yanma (dizüri) ve sızı (strangüri) acil idrar yapma isteği (urgency), geceleri idrara kalkma (noktüri) vardır. Bazen sızı idrar yaptıktan sonra olur ve birkaç damla kan görülebilir. İdrar kanlı (hematüri) da olabilir. Hastalar genellikle idrarlarının bulanık ve kötü koktuğunu söylerler. Gene birçok hastanın ağrılı cinsel ilişki (disparonea) şikayeti vardır. Karında hassasiyet ve hatta küçük çocuklarda karın ağrısı, bulantı ve kusma da tabloya eşlik edebilir. Ateş genellikle yoktur.

Sistitin bu klinik belirtileri neredeyse tipiktir ve deneyimli bir ürolog hastanın şikayetlerinden sistit tanısını düşünür.

Sistitte görülen bu belirtiler ayrıca mikrobik olmayan sistitlerde (non bakteriyel sistit) mesane tümörlerinde, mesane ve üreter taşlarında, vulvovajinit denilen kadın dış genital organ iltihaplarında ve erkeklerde ayrıca prostatit ve BPH (iyi huylu prostat büyümesi)’da da görülebilir. Bu nedenle mutlaka dikkatli bir ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Sistit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kadınların idrar kanalları erkeklere oranla oldukça kısadır. Sistiti oluşturan mikrobik ajanlar koli basilleri (Echerchia Coli) genellikle apış arasında bulunurlar ve kadınlarda kolaylıkla kısa idrar kanalından mesaneye ulaşırlar. Cinsel ilişki de bu bulaşmaya katkı sağlar. Sistit için bazı risk faktörleri vardır. Bu faktörlere sahip kadınlar sistite yatkındırlar.

Sistit Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Genital hijyenin iyi olmaması, genital pH’nın 4.5 dan fazla olması, vajinal enfeksiyonlar, gebelikten korunmak için diafram kullanmak, hamilelik, şeker hastalığı olması, kabızlık (konstipasyon), sıkı ve sentetik iç çamaşırı giymek, menopoz ve idrar yapmayı erteleme sistit için risk faktörleridir.

Sistit Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

Ateş, pyelonefrit denen ciddi böbrek iltihabı. Kronikleşme.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Eğer söz konusu bireyde hastalığın belirtileri görülüyorsa veya hastalığın nedenlerinden bir tanesine sahipse varsa elinde yapılmış hazır tetkiklerle gelmesi. İdrarın dolu olması işlemleri hızlandırır.

Sistit Hastalığının Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Tam idrar analizi, gerekli olgularda idrar kültürü yeterlidir. Bazı olgularda ultrason ve daha ileri tetkikler ve hatta sistoskopi gerekebilir.

Sistit Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sistitlerin tedavisinde her zaman antibiyotik gerekmese de genellikle antibiyotikler ile tedavi edilir. Sistit çok sık tekrarlamışsa veya kronik sistit varsa tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için temiz koşullarda idrar alınır ve kültür sonucunda üreyen bakteri ve etkili antibiyotik tespit edilinceye kadar antibiyotik kullanılır, kültür sonucunda kullanılan antibiyotik etkisiz ise etkili antibiyotik ile değiştirilir. İlaveten antikolinerjikler, sıcak oturma banyoları, üriner analjezikler tedaviye ilave edilebilir.

Kronik sistitli hastalarda sıcak uygulama iyi gelir.

Yaşam Stili Önerileri:

Bol sıvı alınmalı, soğuk deniz, kirli havuzlara girilmemeli, vaginal enfeksiyon varsa tedavi edilmeli.Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English