Erkeklerde Cinsel İsteksizlik

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik

Hem erkeklerde hem kadınlarda çeşitli nedenlerle cinsel isteksizlik görülebilir. Androloji olarak bizim uzmanlığımız erkek cinsel sağlığı ve erkeklerde görülen cinsel isteksizlik… Bu yazımızda erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin nedenlerini ve çözümlerini paylaşacağız. Cinsel isteksizlik toplumun her kesiminden ve her yaştan erkekte görülebilen bir sağlık problemidir. Yapısal, hormonal ve psikolojik nedenler cinsel isteksizliğe yol açabilir. Bu durum çiftler arasında sorunlara neden olur. Hem erkeğin hem de partnerinin sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Bu nedenle cinsel ilişkiye girmekte isteksiz olan erkeklerin mutlaka androloji ile ilgilenen bir üroloji uzmanıyla görüşmesi ve tedavisinin planlanması gerekir.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik kişinin cinsel ilişkiye girme arzusunun azalması veya tamamen kaybolmasıdır. Bu arzuyu duymayan erkekte cinsel ilişkiye girmez, girmekten kaçınır ya da ilişkiden zevk almaz. Cinsel isteksizliğin nedeni erektil disfonksiyon değilse kişi sertleşebilir, cinsel yönden uyarılabilir. Ancak cinsel birleşmeye karşı bir istek duymaz.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsel isteksizliğin temel belirtisi, erkeğin cinsel birleşmeden sürekli kaçmasıdır. Bunun bir sonucu olarak da çiftler artık ya hiç ilişkiye girmez ya da ilişkiye girme sıklığı ayda bire kadar düşer. Cinsel isteksizlik duyan bir erkeğin şen şakrak bir ruh hali de olmaz. Yorgunluk, halsizlik ve depresif ruh hali saptanabilir. Erkekte cinsel isteksizlik belirtileri şu şekilde belirtilebilir:

 • İlişkiye girme sıklığının ayda bire kadar düşmesi
 • Cinsel soğukluk
 • Cinsel ilişkiye girmek istememenin yanı sıra cinsellik üzerine düşünmeme
 • Cinsel birleşim yaşansa dahi sertleşme sorunu yaşama, erken boşalma
 • İlişkiye girmeden önce cinsel gücü artıran ilaçlar alma, cinsel birleşimin ancak bu şekilde mümkün olması

Tanı

Cinsel isteksizlik şikayetiyle hekime başvuran erkeklerde ilk olarak bu isteksizliğin kaynağı araştırılmalıdır. Bu isteksizliğin iki temel nedeni vardır:

 • Sorun cinsel isteksizliğin kendisidir.
 • Sertleşme veya erken boşalma sorunundan dolayı cinsel isteksizlik gelişmiştir.

Hasta öyküsü alınır. Fiziksel muayene yapılır. Penis, penis damarları, testis boyutları incelenir. Hormon seviyesini gösteren kan parametreleri kontrol edilir. Vücudun kıllanma durumuna ve göğüslerde büyüme olup olmadığına bakılır. Nihayetinde kişinin neden cinsel isteksizlik yaşadığı tespit edilir.

Neden Olur?

Erkeklerde cinsel isteksizlik farklı nedenlere bağlı olabilir. Yaşlılık ve yaşlanmaya bağlı hem fiziksel hem zihinsel sorunlar, aşırı ilaç kullanımı, testosteron eksikliği, daha önce geçirilen ürolojik ameliyatlar ve psikolojik faktörler erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri olarak sıralanabilir. Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenlerini şu şekilde ayrıntılandırabiliriz:

 • Yaşlılık: Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) 65 yaş ve üstü kişilerde yaptığı yaşlılık ve cinsellik anketinde erkeklerin %45’i cinsel arzularının ve beklentilerinin yaşlanmayla birlikte azaldığını belirtmiştir.
 • Antidepresan kullanımı: Özellikle 6 aydan fazla kullanıldığında cinsel isteği sekteye uğratabilir.
 • Hipertansiyon ve bazı tansiyon ilaçlarının uzun süreli kullanımı hem erektil disfonksiyona hem de cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu tür hastalarda cinsel isteksizliğin nedeni genellikle erektil disfonksiyondur. Yani erkeğin sertleşme güçlüğü yaşamasıdır.
 • Varikosel: Varikosel erkek infertilitesinin en önemli nedenlerinden biridir. Varikoselin ileri aşamalarında testis küçülebilir. Testosteron seviyesi düşebilir. Bu da cinsel isteksizliğe yol açar.
 • Ameliyatlar: Kişinin daha önce geçirdiği ameliyatlar cinsel isteksizliğe yol açabilir. Özellikle prostata yapılan müdahalelerde bu durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri ameliyatının ehil ellerde yapılması gerekir.
 • Sağlıksız yaşam tarzı: Obezite, aşırı uykusuzluk, kronik yorgunluk, aşırı alkol, sigara, uyuşturucu
 • B12 vitamininin eksikliği tek başına cinsel isteksizliğe neden olmaz. Ancak tetikleyici nedenlerden biridir.
 • Aşırı stres, kaygı bozukluğu, ilişkide yaşanan duygusal sorunlar, gebelik endişesi
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkma, daha önce böyle bir deneyim yaşama
 • Cinsel birleşim için gereken zamanın ve ortamın uygun olmayışı

Tedavi

Cinsel isteksizliğin nedeni tespit edildikten sonra tedavi planlaması yapılır. Peki, erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisinde elimizde hangi seçenekler var?  Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Şahin açıkladı:

Yaşam tarzı değişiklikleri: Hem fiziki muayenede hem de kan testi sonuçlarında her şeyin yolunda olduğunu görüyorsak kişiye yaşam tarzını değiştirmesini öneririz. Kiloluysa kilo vermek, sigarayı bırakmak, alkol kullanımı varsa azaltmak hatta tamamen bırakmak ve stresten arınmak bu tür hastalarda olumlu sonuç verebilir.

Hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi rahatsızlıklar da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Yine yaşam tarzı değişiklikleriyle bu sorunları mümkün olduğunca düşürmek ve ilaca bağımlılığı azaltmak gerekir. Çünkü tansiyon için alınan ilaçların bazıları da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu durumda ilgili uzman hekimle görüşerek mümkünse ilaçların değiştirilmesi düşünülebilir.

Hormon takviyesi: Testosteron seviyesinin düşüklüğü cinsel isteği azaltır. Testosteron seviyesi kan testi ile ölçülür. Bu durumda kişiye hormon takviyesi uygularız. Hormon takviyesi tabletler, jeller, bantlar ve enjeksiyon ile yapılabilir. Böylece kişinin libido seviyesi yükselir, cinsel istek artar, sertleşmenin kalitesi ve süresi iyileşir.

Testosteron hormonu nedir? Testosteron erkeklik hormonudur. Testis içinden salgılanır. Sperm üretimini ve üretilen spermin kalitesini etkiler.

ESWT: Erkek sertleşme bozukluğu yaşadığı için cinsel isteksizlik duyabilir. Bu sık karşılaştığımız bir olgudur. Serleşme kaygısı yaşayan erkek cinsel ilişkiden kaçınır. Bu tür hastalarda ilk aşamada ESWT tedavisi değerlendirilir. Olumlu sonuçlar elde edilebilir.

Penis protezi: Bir üst maddede belirttiğimiz gibi kişide sertleşme bozukluğu varsa ve hiçbir şekilde bu sorun giderilemediyse penis protezlerine başvurulur. Penis protezleri bizim çok sık yaptığımız, üst düzey tecrübeye ve yüksek başarı oranlarına sahip olduğumuz bir tedavi türüdür.

Penis Protezleri Hakkında Tüm Detaylar!Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish