HoLEP Ameliyatı Nedir?

HoLEP Ameliyatı Nedir? Avantajları Nelerdir?

HoLEP ürolojide kullanılan gelişmiş bir sağlık tenolojisidir. Üroloji uzmanı Prof.Dr.Coşkun Şahin, “Holep prostat ameliyatı nedir?”, “Lazerle prostat ameliyatı nasıl yapılır?”, “Holep prostat ameliyatı süreci nasıldır?” ve Holep ameliyatı hakkında diğer bilmemiz gerekenleri paylaştı. Ayrıca Holep ameliyatı SGK tarafından karşılanıyor mu, Holep ameliyatı hangi hastanelerde yapılıyor sorularına da okuyucularımız için yanıt verdi.

HoLEP Nedir?

HoLEP (Holmiyum lazerle prostat enükleasyonu) ameliyatı prostat büyümesinde uyguladığımız tedavi yöntemlerinden biridir. Kapalı olarak lazer yardımıyla gerçekleştirdiğimiz cerrahi bir işlemlerdir. Prostat büyümesi tedavisinde son 20 yıldır kullanılan HoLEP, doğru hastalarda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, BHP ya da Benign Prostat Hiperplazisi olarak adlandırılan hastalıktır. Prostat büyümesi erkeklere has bir sağlık problemidir. Genellikle 50’li yaşlardan sonra görülür. Prostat bezi büyür ve mesaneden gelen idrarın üretraya devamı etmesini zorlaştırır. Kişi idrarını rahatlıkla yapamaz hale gelir. Prostat büyümesi, farklı ölçülerde bir dizi sağlık problemine yol açabilir. Hastanın tek sorunu sürekli idrara çıkmak olabileceği gibi ileriki aşamalarda böbrek yetmezliği dahi gündeme gelebilir. Prostat büyümesi toplumda prostat hastalığı olarak adlandırılır. Prostat büyümesi, prostat kanserinden tamamen farklı bir olgudur. Ülkemizde her 5 erkekten birinde prostat büyümesi olduğu öngörülmektedir.

Prostat Büyümesi Tedavisinde Uygulanan Diğer Yöntemler

 • HoLEP Lazer
 • Klasik TUR
 • Plazmakinetik TUR
 • Greenlight Lazer
 • Açık Prostatektomi
 • ThuLEP Lazer

Prostat Büyümesi Tedavisinde HoLEP

Prostat büyümesi tedavisinde lazer kullanımı zaman içinde popülerleşmiş, farkı lazer tipleri geliştirilmiştir. Temelde HoLEP tedavisinde iki tip lazer mevcuttur: doku kesici lazerler ve doku buharlaştırıcı lazerler. HoLEP prostat dokusunu keserek tedavi ettiğimiz lazer türüdür. Cerrah Holmium lazeri kullanarak prostat dokusunu tamamen keser ve küçük parçalar halinde idrar kanalından çıkarır. Bu çıkarma işlemi esnasında da Morsellatör adı verilen bir alet kullanır.

HoLEP Yönteminin Avantajları

Günümüzde prostat büyümesini başarıyla tedavi edebiliyoruz. Gerek açık cerrahi gerekse TUR dediğimiz kapalı cerrahi ile hastalarımızı tedavi edebiliyoruz. HoLEP yöntemi doğru hastalarda kullanıldığında bazı avantajları da beraberinde getirmektedir:

 • Vücutta bir kesi yeri açılmadığı için işlem sırasında ve sonrasında daha az komplikasyon riski vardır.
 • 100 ml üzeri olan büyük hacimli prostatlara uygulanabilir.
 • Hastanın kan sulandırıcı ilacını bırakması gerekmez.
 • Sonda çıktıktan sonra idrar yaparken yanma beklenmez.
 • Prostat dokusu buharlaştırılmadan kesilerek çıkarıldığından gerekli hallerde patoloji bu dokuyu inceleyebilir. Kanser riski var mı yok mu araştırabilir.

HoLEP Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Her prostat büyümesi tanısı konulan hasta ameliyat edilmez. Ameliyat edilecek her hastaya da HoLEP uygulanmaz. Peki, hangi hasta grubunda HoLEP yöntemini tercih ediyoruz:

 • Ameliyat olmasına rağmen prostatı tekrar büyümüş hastalar
 • İlaç tedavisinden fayda görmeyenler
 • İdrar yapmada sorun yaşayanlar ve böbreklerde şişme meydana gelenler
 • İdrar yolu enfeksiyonu oluşan
 • Genel sağlık durumu açık cerrahiye uygun olmayanlar

Prostat hacminin büyüklüğü hastayı hangi yöntemle tedavi edeceğimizin ana belirleyicilerinden biridir:

 • Prostat hacmi 80 ml’den küçükse TUR ve Greenlight lazer
 • Prostat hacmi 100 ml’den büyükse açık prostatektomi ve HoLEP değerlendirilebilir.

HoLEP Ameliyatı Yapan Hastaneler

Prostat büyümesinin tedavisinde uygulanan tüm yöntemler Prof. Dr. Coşkun Şahin tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede tedavi yöntemi her hastanın kendi özel durumuna göre belirlenir. Doğru hastaya doğru tedavi yöntemi uygulanır. Bu sayede yüzde 100’e yakın bir iyileşme oranı mümkün olur.

HoLEP prostat ameliyatı nasıl yapılır?

Operasyon ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Çok ince bir telle idrar yolundan girdikten sonra büyümüş prostat dokusunu kapsülünden ayırırız. Ardından özel bir aletle büyümüş prostat dokusunu ufak parçalar haline getiririz. Bu parçaları idrar yolundan dışarı çıkarırız.

HoLEP ameliyatından sonra ilk kontrol ne zaman?

Ameliyat bitiminde hastaya taktığımız sondayı, ameliyatın ertesi günü çıkarırız. 2 günlük bir takibin ardından da kendisini taburcu ederiz. Hastamızın idrar yapmayla ilgili bir şikayeti yoksa ve genel sağlık durumu da iyiyse kendisini 3 hafta sonra ilk kontrole çağırırız. Bu süre içinde idrar yapmada sorun yaşayan (idrar tutamama, idrar yapamama gibi) ya da iyileşme süreciyle ilgili soruları olan hastaların mutlaka hekimleriyle iletişimde olmaları gerekir.  Bu kontrol muayenesinde her şey yolunda görünüyorsa ameliyattan 3, 6 ve 12 ay sonra hastalarımızı tekrar kontrole davet ederiz.  Süreç rutinde yaptığımız yıllık üroloji kontrolleriyle devam eder.

Ameliyattan sonra hastalar neye dikkat etmeli?

Biz hastalarımızı ortalama 2 gün hastanede izledikten sonra taburcu ediyoruz. Hastalarımızın 1 hafta kadar da evde istirahat etmelerini öneriyoruz. Sonrasında iş hayatlarına sosyal yaşamlarına rahatlıkla geri dönebilirler. Ancak yine de ağır spor egzersizlerinden, yük taşımaktan, uzun seyahatlere çıkmaktan bir süre daha kaçınmalarını iletiyoruz.

Holep Sonrası İdrar Kaçırma Olur Mu?

HoLEP ameliyatından sonra idrar kaçırma görülür mü? Hastalarımızın aklında yer eden en önemli iki sorudan biridir. Holep sonrası biz böyle bir komplikasyon beklemeyiz. Prostat, idrar tutmayı sağlayan kaslarla komşudur. Bu da prostata yapılan müdahalelerde bu soruyu akla getirir. Literatürde prostat büyümesi ameliyatı sonrası idrar kaçırma komplikasyonu %2 olarak belirtilmektedir. Biz prostat büyümesi tedavisini yaptığımız hiçbir hastada böyle bir komplikasyon yaşamadık.

Not: Kimi hastalarda cerrahiden hemen sonra idrar damlaması olabilir. Ancak bu da birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur.

HoLEP cinsel fonksiyonlara zarar verir mi?

HoLEP cinsel fonksiyonlara zarar verir mi? Hastalarımızın aklında yer eden en önemli iki sorudan bir diğeridir. Çünkü prostat sertleşmeyi sağlayan kaslarla da komşu durumdadır. Bu da prostata yapılan müdahalelerde erektil disfonksiyonu olası bir komplikasyon haline getirir.  HoLEP yönteminde kullanılan holmiyum lazerin dokuya etkisi sadece 0.4 mm’dir. Bu da hassas dokulara daha az zarar verme riski anlamına gelir.

Literatürde prostat büyümesi tedavisi sonrası erektil disfonksiyon görülme oranı %6.5’dir. Biz, prostat büyümesi tedavisinde hastanın durumuna bağlı olarak tüm seçenekleri aktif olarak kullanıyoruz. Ameliyat sonrası erektil disfonksiyon görülme durumu genel literatürün oldukça altındadır.

Prostat büyümesinde HoLEP dışında kullanılan lazerler nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi iki tip lazer teknolojisi vardır: prostat dokusunu kesen ve buharlaştıran.

 • Prostat dokusunu kesen lazer uygulamaları HoLEP ve BipoLEP’dir.
 • Prostat dokusunu buharlaştıran lazer uygulaması ise Greenlight lazerdir.

HoLEP ameliyatı sonrası sonda takılır mı?

Evet. Prostata yapılan tüm müdahalelerden sonra kısa süreli de olsa hastalara sonda takılması gerekir.

Büyük prostatlarda HoLEP kullanılabilir mi?

HoLEP uygulamasının en büyük avantajı yüksek hacimli prostat dokularına dahi uygulanabilmesidir. Bu haliyle HoLEP’i açık cerrahinin endoskopik versiyonu olarak da değerlendirebiliriz.

HoLEP ameliyatı SGK karşılıyor mu?

Evet. SGK anlaşmalı özel hastanelerde yapılan HoLEP ameliyatlarında maliyetin bir bölümünü SGK karşılamaktadır.

HoLEP ameliyatının yapıldığı hastaneler hangileridir?

Ülkemizde sınırlı da olsa bazı üniversite hastanelerinde, kamu hastanelerinde ve özel sağlık kuruluşlarında HoLEP cihazı bulunmaktadır.

HoLEP prostat ameliyatı ücreti nedir?

Sağlık kuruluşlarının web sitelerinden HoLEP ameliyatı fiyatlarını belirtmeleri Sağlık Bakanlığı genelgesiyle yasaklamıştır. Ayrıca üroloji uzmanlarının, prostat büyümesi ameliyatı ücreti hakkında daha doğru bilgi verebilmesi için öncelikle hastayı görmesi ve muayene etmesi gerekmektedir.Bir yanıt yazın

 • Türkçe
 • English