ESWT Şok Dalga Tedavisi

Erektil Disfonksiyonda ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir?

ESWT, extracorporeal shock wave therapy ya da şok dalga tedavisi. Bir sağlık teknolojisi ürünü olan ESWT üroloji ile birlikte tıbbın farklı disiplinlerinde kullanılmaktadır. Ürolojide ise erektil disfonksiyon yani sertleşme bozukluğu tedavisinde ESWT cihazından yararlanılmaktadır.

Şok Dalga Tedavisi Nasıl Çalışır?

Bu tedavide penise düşük yoğunluklu şok dalgaları gönderilir. ESWT ile peniste yeni kan damarlarının oluşması amaçlanır. Şok dalgası uygulanan penil kök hücreler harekete geçer. Penis kanlanmaya başlar. Bu sayede de penisin yeniden sertleşmesi mümkün olur.

ESWT Şok Dalga Tedavisi

ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT yapılacak hastaların hastaneye yatış yapması gerekmez. Bu sayede işlemin klinik veya muayenehane koşullarında yapılması mümkün olur. Hasta sedyeye uzanır ve penisi özel bir jel ile kaplanır. Penisin kök ve uç bölgelerinde 5 farklı nokta belirlenir. Şok dalgaları gönderilir. Hasta bu dalgaları belli belirsiz hisseder ve bir ağrı duymaz. Karıncalanma hissi oluşabilir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürer. Erektil disfonksiyonun şiddetine göre hastaya farklı günlerde 6 ila 12 kez bu işlem yapılır. Ortalama 1 ayda tedavi tamamlanır.

Prof. Dr. Coşkun Şahin ESWT tedavisini kendi kliniğinde hastalarına uygulamaktadır. Böylece hastalar daha konforlu, güvenli, ferah, nezih ve steril bir ortamda tedavilerini alabilirler. Hastalarımız 1 ay boyunca sürekli hastaneye gitme stresinden de arınmış olur.

Şok Dalga Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Girişimsel bir tedavi olmaması, işlem sonrası herhangi bir yan etki vermemesi ve yüz güldürücü sonuçlarıyla ESWT androlojide kullandığımız önemli bir yöntemdir. Şok dalga tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Hastada işlem boyunca ve işlem sonrası ağrı sızı olmaz.
  • Anestezi gerektirmez. Hastaneye yatış olmaz
  • İşlemden sonra deride oluşabilen kızarıklık ve şişlik dışında bir yan etki beklenmez.
  • Kişi günlük hayatına hemen dönebilir.
  • Penis sertleştirici ilaçların aksine kalıcı bir iyileşme sunar. Doğru hastalara uygulandığında %80 oranında yeniden sertleşme sağlanabilir.
  • Hızlı sonuç verir. Geçici de olsa ilk seans sonrası dahi bir sertleşme görülebilir. Ancak peniste sertleşme genelde tedaviye başladıktan ortalama 1 ay sonra başlar. Kalıcı iyileşme için 10-12 hafta beklemek gerekir.

Başarı Oranı Nedir?

Yapılan çalışmalar doğru hastalara uygulandığı takdirde ESWT şok dalga tedavisi başarı oranının %80 gibi yüksek bir seviyede olduğunu bildirmektedir. Öyle ki Avrupa Üroloji Birliği (EAU) de yayınladığı tedavi kılavuzunda erektil disfonksiyon tedavisinde ESWT’yi ilk seçenek olarak göstermiştir.

ESWT’nin başarısı üzerine 2017 yılında kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları The Journal of Sexual Medicine dergisinde yayınlanmıştır. Çalışmada ortalama yaşları 60 olan 602 erkeğe şok dalga tedavisi uygulanmış ve elde edilen sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Sonuçta penisine şok dalga tedavisi uygulanan erektil disfonksiyon sorunu yaşayan erkeklerin IIEF (erektil fonksiyon indeksi) skorunda 6,4 puanlık iyileşme görülmüştür. Bu rakam kontrol grubunda ise 1,6’da kalmıştır.

ESWT Şok Dalga Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

İşlemin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Seans sonrası penis üzerinde bölgesel kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu da kısa sürede kendiliğinden geçer.

Şok Dalga Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Sertleşme güçlüğü yaşayan erkeklerin büyük bir kısmına şok dalga tedavisi uygulanabilir. Ancak bazı grup hastalarda daha iyi sonuç alınır. Örneğin hasta diyabet, tansiyon veya kan yağlarının yüksekliği gibi fiziksel hastalıklar nedeniyle sertleşme güçlüğü yaşıyorsa ESWT ile yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir. Ancak erektil disfonksiyonun nedeni psikolojikse ya da hormonal bozukluklarla ilgiliyse şok dalga tedavisinin yararı sınırlı olur. ESWT özellikle hafif ve orta derecede sertleşme güçlüğü olan erkeklerde daha etkilidir.

ESWT Şok Dalga Tedavisi

Kimler ESWT İçin Uygun Aday Değildir?

Psikolojik sorunlar (stres, anksiyete), hormonal bozukluklar (folikül uyarıcı hormon, luteinleştirici hormon vd.) veya sinir dokularında oluşan bir hasar nedeniyle sertleşme sorunu yaşayan hastalarda ESWT tedavisinin etkileri sınırlıdır. Ayrıca kanser hastalarına ve kalp pili kullanan kalp hastalarına da ESWT uygulanmaz.

ESWT Tedavisinde Sık Sorulan Sorular

Erektil disfonksiyonda uyguladığımız şok dalga tedavisi hakkında hastalarımızdan sık gelen sorulara yanıt verdik.

Sertleşme probleminde ESWT ilk alternatif midir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde farklı yaklaşımlar mevcuttur. ESWT haricinde ağızdan alınan ilaçlar ve penis protezine sık başvururuz. İlaçlar anlık olarak hastaları mutlu etsede, kalıcı iyileşme sağlamamakta ve zamanla etkisini yitirebilmektedir. Penis protezi ise doğru hastalarda mükemmel sonuç verir. Ancak bu da cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle zararsız bir işlem olması nedeniyle de hastaların büyük bölümünde erektil disfonksiyon tedavisinde ESWT ilk seçenek olarak değerlendirilebilir.

ESWT’den sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Hayır. Kişi işlemden sonra günlük hayatına, işine geri dönebilir.

Kaç kez ESWT seansı yapılabilir?

ESWT 6-12 seans arası uygulanır. Erektil disfonksiyonun derecesine göre seans sayısına karar verilir.

ESWT tedavisi ne zaman sonuç verir?

İlk seanstan sonra dahi sertleşme görülebilir. Ancak bu genellikle geçici olur. Nihai sonuç için seansların ilerlemesi ve ilk uygulamanın üzerinden bir ay geçmesi beklenmelidir.

ESWT tedavisi ne kadar sürer?

Tedavi süresi hastadan hastaya değişir. Genellikle 2 ila 7 hafta içinde tüm tedavi tamamlanır. Hastalığın şiddeti ve seansın hangi aralıklarla yapılacağı tedavinin ne kadar süreceğini belirler.

ESWT acı verir mi?

Hayır. Hastalarımızın ESWT tedavisi yorumları da işlem sırasında bir acı duymadıkları yönündedir.

ESWT penise zarar verir mi?

Hayır, vermez. ESWT’de kullanılan şok dalga gücü düşük yoğunluktadır.

ESWT işlemini SGK karşılıyor mu?

Hayır, karşılamıyor. SGK, erektil disfonksiyon tedavisine yönelik yapılan ESWT uygulamasına geri ödeme yapmamaktadır. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi ESWT tıbbın farklı alanlarında kullanılmaktadır. ESWT ortopedi veya fizik tedavi ile ilgili bazı hastalıklar için uygulandığında SGK tarafından geri ödemesi yapılmaktadır. Ancak SGK ürolojik uygulamalarda şu an için şok dalga tedavisini karşılamamaktadır.

ESWT yeni bir tedavi mi?

ESWT erektil disfonksiyon tedavisinde 2010 yılında bu yana kullanılmaktadır.Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish