Sertleşme Bozukluğunda Kök Hücre Tedavisi

Sertleşme Bozukluğunda Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi günümüz tıbbında birçok farklı sağlık problemi ve hastalığın tedavisi için yeni bir umuttur. Kök hücre tedavisinin uygulandığı alanlardan biri de ürolojidir. Bugün kök hücre tedavisi ürolojide sertleşme bozukluğu ve penis büyütme amacıyla uygulanabilmektedir. Ayrıca prostatit, sistit ve aşırı aktif mesane gibi hastalıkların tedavisinde de kök hücre uygulamaları düşünülmektedir. Günümüzde özellikle sertleşme bozukluğu yaşayan hastalarda kök hücre uygulamaları ümit vadeden yeni bir tedavi alternatifi haline gelmiştir.

Kök Hücre Nedir?

Vücudumuzda doğal olarak bulunan, vücudumuzun doku ve organlarının yapısını oluşturan hücrelerdir. Kemik iliğinde ve yağ dokularında yoğun olarak vardır. Vücudumuzda hasar alan, yaralanan bölgeler bizim haberimiz olmadan vücudun kendi işleyişi içinde kök hücreler sayesinde yenilenir, iyileşir. Günümüz tıbbında bu kök hücreleri vücut dışına çıkarıp, işleyip vücudun birçok bölgesine uygulama imkanına sahibiz. Penis de kök hücrenin uygulandığı ve tatmin edici sonuçların da alındığı bölgelerden biridir.

Penise Kök Hücre Uygulaması

Penise kök hücre uygulamaları, erkeğin vücudundaki yağ dokularının enjeksiyonla vücuttan çıkarılıp santrifüj ile bileşenlerine ayrıldıktan sonra ortaya çıkan kök hücrelerin yeniden penise enjekte edilmesini içerir. Bu kök hücrelerin penis içinde yeni kan damarları oluşturması ve mevcut kan damarlarını da canlandırması amaçlanır. Ayrıca penisin içinde kas ve sinir hücrelerine de olumlu etki yapması beklenir. Hafif, orta ve ileri derecede sertleşme bozukluğu olan tüm erkeklerde uygulanabilir. Bir yan etkisi olmayan, bilimsel temellere dayanan bir tedavi biçimidir. Özellikle penis protezi ameliyatına karar vermeden önce başvurulmasında yarar vardır. Bir grup hastada protez ameliyatına gerek kalmadan penis kök hücre tedavisi ile kalıcı sertleşme yeniden elde edilebilir.

Penise Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre tedavisi kök hücreleri temin ederek başlar. Bunun için liposuction yöntemiyle erkeğin genellikle göbek çevresinden yağ dokuları alınır. İşlem esnasında hastaya lokal anestezi vermek gerekebilir. İkinci bir yöntem olarak da ince bir iğne ile kemik iliğine girilerek buradan sıvı alınabilir. Kök hücreyi yağ dokusundan elde etmek bizim daha sık tercih ettiğimiz yöntemdir. Bu haliyle uyguladığımız tedavi yağ dokusu kaynaklı yenileyici hücre tedavisi olarak da adlandırılabilir. Bu uygulamada göbek çevresinden 50-100 cc yağ toplanır. Bu yağ dokusu santrifüj cihazında bileşenlerine ayrıştırılır. Kök hücrelerinin yağdaki diğer bileşenlerden tamamıyla ayrışması sağlanır. Nihayetinde elde edilen sıvı penisin sağ ve sol tarafına enjekte edilir. Bu işlem yaklaşık 2 saat kadar süren ve özenle yapılması gereken bir prosedürdür. Tek doz uygulanır ve işlemin sonuçları 6-12 ay arasında kendini gösterir.

Penis Kök Hücre Tedavisinin Sonuçları

2016 yılında dünyanın en prestijli tıp dergilerinden biri olan The Lancet’te yayınlanan bir çalışma penise kök hücre uygulamasının faydalarını ortaya koymuştur. Çalışma prostat kanseri tedavisi sonrası ciddi sertleşme bozukluğu yaşayan hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 17 hastaya kök hücre tedavisi uygulanmış ve bu hastalardan sekizinde cinsel ilişkiye girebilecek düzeyde sertleşme elde edilmiştir. Bu haliyle penise yönelik yapılan kök hücre çalışmalarının faydalı ve umut verici olduğunu söylemek mümkündür.

Biz kliniğimizde sertleşme bozukluğu olan ve ESWT, PRP gibi uygulamalarla ereksiyon elde edemediğimiz hastalarda kök hücre tedavisine başvuruyoruz. Bu hastalarda uygulanacak son tedavi penis protezi ameliyatı oluyor. Ancak bir grup hastada bu ameliyata gerek kalmadan kök hücre tedavisi ile yeniden sertleşme mümkün olabiliyor.Bir cevap yazın

  • TürkçeTürkçe
  • EnglishEnglish