Ürolojide PRP P-Shot Tedavisi

Ürolojide PRP P-Shot Tedavisi Nedir?

Ürolojide PRP tedavisi, ameliyatsız penis gençleştirme, P-Shot tedavisi gibi isimlerle bilinen ürolojik bir uygulamadır. Vücuttan alınan ve ayrıştırılan kandaki PRP hücrelerinin penise enjekte edilmesi işlemidir. Bu uygulama ile penisin daha diri ve iri bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Bu işlemle ayrıca penisin sertleşme becerisine katkıda bulunulur. PRP (Platelet Rich Plasma) uzun yıllardır tıbbın birçok alanında (ortopedi, dermatoloji vd.) güvenle kullanılmaktadır. Penise PRP uygulamasına yönelik çalışmalar ise 2010’lu yılların başında ilk olarak gündeme getirilmiş ve bu konuda akademik yayınlar verilmiştir. 2017 yılından itibaren ise penise yönelik yapılan PRP uygulamalarının faydaları ortaya konulmuş ve kullanımı gün geçtikçe daha yaygın hale gelmiştir. PRP uygulamaları FDA tarafından onaylanmış, kabul görmüş bir tedavi şeklidir.

PRP Nedir? Ne İşe Yarar?

PRP, trombositten zengin plazma anlamına gelir. Peki, trombosit nedir? Trombosit kanda bulunan pıhtılaşma hücreleridir. Vücudumuzun herhangi bir yeri yara aldığında bu hücreler o bölgeye gider ve ilgili hasarı iyileştirmeye çalışır. Örneğin, elimiz kesildiğinde ve kanadığında trombositler buradaki kanamayı durdurmak ve iyileşmeyi sağlamak için katkıda bulunur.  Yani PRP yeni doku oluşumuna, yeni damar oluşumuna, damarların yeniden kanlanmasına, cilt yüzeyinin yenilenmesine katkı sağlar. Günümüz tıbbında bu PRP hücrelerini elde ederek vücudun istediğimiz bölgesine enjekte etme imkanına sahibiz. Penis de bu bölgelerden biridir.

Penise PRP Uygulaması

Elde edilen PRP hücrelerinin penise uygulanması ile penis içindeki damarsal yapılar yenilenir ve gençleşir. Penis içindeki kan akışı artar. Nihayetinde penise PRP uygulamasının bir dizi farklı tatmin edici sonucu ortaya çıkar. Bunlar nelerdir?

 • Penisin sertleşme becerisi iyileştirilebilir.
 • Penisin boyutu büyütülebilir, kalınlaştırılabilir.
 • Penis sinirlerinin duyu hissi yükseltilebilir, ilişkiden alınan haz artırılabilir.

Ürolojide PRP Hangi Amaçla Kullanılabilir?

 • Hafif ve orta dereceli ereksiyon güçlüğü yaşayan hastalarda ereksiyonun yeniden sağlanması (ESWT tedavisi ile kombine edilebilir)
 • Orta ve düşük dereceli Peyronie (penis eğriliği) hastalarında eğriliğin giderilmesi/artmaması
 • Penis boyutunun büyütülmesi
 • Penise daha canlı bir görünüm kazandırılması

Ürolojide PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

PRP, kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir plazmadır. İlk olarak hastanın kanı alınır. Bu kan santrifüj edilir. Yani bileşenlerine ayrılır. Kanın içerisindeki kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, ödeme sebep olan bazı maddeler ayrıştırılır. Geriye sadece büyüme faktörleri ve trombositler kalır. Bu kısım başka bir tüpe alınır ve ardından çok ince bir iğne ile penisin sertleşmesini sağlayan damarlara (corpus cavernosum) enjekte edilir. İşlem poliklinik ortamında yapılır. Hastaya anestezi verilmez. Hasta gergin ve yoğun stres altındaysa sakinleştirici ilaç verilebilir. Penise yapılan PRP uygulaması tamamen ağrısızdır ve yaklaşık 45 dakika içinde tamamlanır. İşlemden sonra hasta evine, işine geri dönebilir. Bu işlemin yaklaşık 1 yıl boyunca periyodik aralıklarla tekrarlanması gerekir. Hastaya göre değişmekle birlikte 3 aylık periyotlarla PRP uygulaması yapılabilir. PRP ile hastaya kalıcı bir iyilik hali sağlamak mümkündür. Sonuçlar genelde uygulamanın 3. ayında kendini göstermeye başlar ve 12. Ayında ise nihai sonucuna ulaşır. Bu tedaviyle hastaya fayda sağlanamadıysa penis protezi gibi farklı tedavi alternatiflerini değerlendirmek gerekebilir.

Penis PRP Tedavisi Avantajları

 • Yeniden sertleşme ve sağlıklı bir cinsel hayat mümkün olabilir.
 • Penis boyutu büyütülebilir. Cinsel ilişkiden alınan haz artırılabilir.
 • İşlemin bilinen bir yan etkisi yoktur. Vücudun kendi kan hücrelerinden yararlanılır, vücuda dışarıdan ek bir madde verilmez.
 • Ameliyat, anestezi gerektirmez.
 • Ağrısızdır.
 • Sertleşmeyi sağlamak için ömür boyu ilaç kullanmayı ortadan kaldırabilecek bilimsel temelleri olan bir tedavidir.

Ürolojide PRP Uygulaması Üzerine Yapılan Bazı Bilimsel Çalışmalar

 • Safety and feasibility of platelet rich fibrin matrix injections for treatment of common urologic conditions.Matz EL, Pearlman AM, Terlecki RP Investig Clin Urol. 2018 Jan; 59(1):61-65.
 • Recent advances in the understanding and management of erectile dysfunction Sarah C Krzastek, Justin Bopp, Ryan P Smith, Jason R Kovac Version 1. F1000Res. 2019; 8: F1000 Faculty Rev-102.
 • Platelet-Rich Plasma (PRP) Improves Erectile Function: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Clinical Trial, J Sex Med. 2021 May;18(5):926-935.


Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish