Sperm testi

Sperm testi (Spermiogram) nedir?

Sperm testi, spermiogram ya da semen analizi adlarıyla bildiğimiz erkeğin menisinden bakılan bir testtir. Sperm testi ile erkeklerin üreme değerleri ölçülür. Yani çiftler doğal yolla çocuk sahibi olamamışsa bunda erkek bir faktör mü değil mi sperm testi ile ortaya konur. Sperm testi üroloji uzmanları tarafından istenir ve değerlendirilir.

Sperm Testi Nedir?

En az 1 yıldır normal yolla çocuk sahibi olmayı deneyip başarı olamamış çiftlerden bazı testler istenir. Erkekten istenen en önemli test ise sperm testi yani spermiogramdır. Sperm testi ile semenin volümü, mililitre başındaki spermiogram sayısı, spermin hareketliliği, şekli ve anatomik yapısı incelenir.

Sperm Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

En az 1 yıldır doğal yolla çocuk sahibi olmaya çalışıp gebelik elde edememe durumunda erkeğin sperm testi vermesi gerekir. Sperm testi tek başına önemli sonuçlar verse de kesin tanı ve tedavi için hastanın detaylı olarak değerlendirilmesi esastır. Bunun için hastanın öyküsü, fiziksel durumu, ruh sağlığı, erken boşalma ya da sertleşme gibi androlojik bir sorununun olup olmadığı incelenir. Öte yandan yetişkin olmuş her erkek bir üroloji uzmanına başvururak sperm testi yaptırabilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testinden önce cinsel perhiz (3-4 gün) yapılması gerekir. Sperm testi, erkeğin steril bir ortamda özel bir oda da bir kabın içine menisini bırakmasını kapsar. Meninin tamamı numune kabına doldurulmalıdır. Bu esnada bir jel, sabun gibi kayganlaştırıcı bir maddenin kullanılmaması gerekir. Alınan numune laboratuvarda mikroskop altında incelenir. Erkeğin sperm değeri tespit edilir. Sperm testi 1 gün içinde sonuçlanır. Gerekli durumlarda üroloji uzmanı testin 3-8 hafta sonra tekrarlanmasını isteyebilir.

Sperm Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hastalarımızın sperm testi hakkında sıkça sorduğu sorulara yanıt verdik.

Sperm Testi Nerede Yapılır?

Sperm testi, birçok hastanede, tüp bebek merkezinde ve klinikte yapılabilir. Burada önemli olan testin yapıldığı merkezden çok hastayı muayene eden hekimin androloji alanındaki bilgi ve tecrübesidir.

Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Numune verirken sabun, jel gibi kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanmayın.
 • Penis ve parmaklar ile kabın ve kapağın iç yüzeyine dokunmayın.
 • Meninin tamamını size verilen kabın içine bırakın.

Sperm Testi Kaç Günde Çıkar?

Sperm testi 1 gün içinde sonuçlanır. Testi verdiğinizin ertesi günü hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Sperm Testi Evde Verilir mi?

Sperm testinin evde verilmesi tercih edilmez. Bunun birçok nedeni var. Öncelikle testin kısa bir süre içinde laboratuvara teslim edilmesi gerekir. Bu koşul sağlansa bile hijyenik koşulların tam sağlanamaması riski ve bazı güvenlik endişeleri nedeniyle sperm testinin bir sağlık kuruluşunda verilmesi gerekir.

Spermimi Dondurabilir miyim?

Evet. Yapılan test sonucunda sonuçlarınız doğal yolla çocuk sahibi olmak için elverişliyse ve bugün için çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız sperminizi dondurabilirsiniz. Bu sperm sağlık kuruluşları tarafından özel bir ortamda muhafaza edilir.

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

Erkek spermi çeşitli nedenlerle zaman içinde kalitesini yitirebilir. Yaşlılık, geçirilen hastalıklar, stres, beslenme, obezite, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar spermin yapısını ve dölleme yeteneğini sekteye uğratabilir. Peki, sperm kalitemizi korumak için neler yapabiliriz?

 • Yüksek kolesterolden korunalım
 • Sigara ve alkolden uzak duralım.
 • Antidepresan ve antibiyotik kullanımına dikkat edelim. İlaçların yan etkilerini okuyalım.
 • Stresi yönetmeye öğrenelim.
 • Riskli bir çalışma ortamımız varsa (zirai ilaçlar, radyasyon maruziyeti, yüksek ısılı fırınlar gibi) genç yaşta sperm testi verip, değerlerimizi kontrol ettirelim.
 • Tek eşliliği benimseyelim. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar spermin hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir.


Bir cevap yazın

 • TürkçeTürkçe
 • EnglishEnglish