Yetişkinlerde İnmemiş Testis

İnmemiş Testis Nedir ?

Testisin olması gereken torbaların içi yerine daha yukarıda kalmasıdır. Her yeni doğan 100 erkek çocuktan 3’ünde görülür. Bunların % 80’i kasıktadır. Diğerleri karın içerisinde kalmış olabilir veya gelişmemiştir.

İnmemiş testislerin en sık görüldüğü yer, yukarı skrotal bölgedir. Muayene tanı için yeterlidir..

İnmemiş Testis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tek taraflı yada iki taraflı olabilir. İlgili testis torbada yoktur. Torba boş ve az gelişmiştir. Birlikte başka anormallikler olabilir.

İnmemiş Testis Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, ailesel faktörler sorumlu olabilir.

İnmemiş Testis Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Erken doğum, düşük ağırlıklı doğum , ailede genetik yatkınlık.

İnmemiş Testis Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir ?

Tedavi edilmezse kısırlık ve kanser gelişme riski vardır.

İnmemiş Testis Hastalığında Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Varsa yapılmış ultrasonografi ve diğer tetkiklerle gelinmelidir. 6 aydan itibaren cerrahi gerekebilir. Bazı eski hekimler hala 2 yaş diyebilir. 1 yaşını kesinlikle geçirmemek gerekir ameliyat için.

İnmemiş Testis Hastalığının Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Sadece muayene yeterlidir. Çoğu testis ele gelir. Ele gelmeyenlerde yapılacak operasyon şeklini belirlemek için ultrason veya MR çekilebilir. Bu olgularda da laparoskopi yapılacağından aslında hiçbir görüntüleme yöntemine ihtiyaç yoktur.

İnmemiş Testis Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnmemiş testisin tedavisi cerrahidir. Birlikte kasık fıtığı çoğu çocukta vardır. Ameliyat yarım saat sürer. Aynı gün taburcu olunur. Testisi karında ise tek veya iki seanslı yöntemler uygulanır. Bu testislerin indirilmesi deneyim gerektirir. Biz bazı olgularda tek seanslı laparoskopik destekli bazı olgularda iki seanslı yöntemleri tercih ediyoruz.

Laparoskopide karın içi testisleri genellikle iç halkanın hemen önünde görürüz. Bazı olgularda böbreğin alt kutbunda dahi görmüşüzdür. Bu durumda testisi almaktan başka çare yoktur.

İnmemiş Testis Hastalığında Kimler Tedavi Edilmez?

Eğer testis kayan tipte ise muayenede rahatlıkla torbanın tabanına geliyorsa bu çocuklarda ameliyata gerek yoktur. Yine de yakın kontrol gerekebilir. Aile ben testisi torbada göremiyorum, uykuda dahi kasığında diye ifade veriyorsa bunlara da cerrahi yapmakta yarar vardır.

İnmemiş Testis Hastalığı İçin Yaşam Stili Önerileri

Bu çocuklarda testis torbaya indirilse bile testis kanseri gelişme riski yönünden takip edilmeliler. İndirilen testiste küçülme var mı diye bir yıl içinde kontrol edilmeli.Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English