Prostat İltihapları

Prostatit, Prostat İltihabı Nedir?

Prostatit terimi, genelde prostatın iltihabı anlamına gelmesine rağmen bir sendrom olarak algılanmalıdır. Ürogenital yakınmalarla (idrar yaparken yanma, batma, sık idrar çıkma, gece idrar kalkma, zorlanarak idrar yapma, bel ağrısı, apış arasında ağrı ve yorgunluk vs.) başvuran hastaların % 25 ine prostatit tanısı konmakta ve erkeklerin % 50 si yaşamlarının herhangi bir döneminde prostatit nedeniyle incelenmektedir.

Akut bakteriyel prostatit

Kronik bakteriyel prostatit

Nonbakteriyel prostatit

Enflamasyonlu Nonbakteriyel prostatit

Enflamasyonsuz Nonbakteriyel prostatit

Asemptomatik prostat enflamasyonu

Resim 1 : Prostatit de prostat şişer, büyür ve ağrıya daha duyarlı hale gelir. Yüksek basınçlı işeme idrarın prostat kanallarına girerek oradaki enflamasyon denen yangıyı artırdığı bilinmektedir.

Prostat İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Damla damla işeme, idrarda yanma, sık gitme, geceleri kalkma, tam boşalamama hissi, sonunda damlama, apış arası ve mesne üzerinde ağrı, erken boşalma olabilir. Bu hastalar genellikle mutsuz hastalardır. Doktor doktor geçerler. Ellerinde birden çok kullanılmış ilaçlara ait reçeteler vardır. Çalışırken, düşünürken, j-kahvede otururken hep hastalık ben burdayım der ve hastayı huzursuz eder. Aslında hastalığın çoğu kez ne kendine ne de eşine bir zararı yoktur. Tam tedavi edilememesi, hastayı daha da endişeye sevk eder ve daha çok araştırmaya girerler. Tedavisi tam olmayan hastalıkların internet ortamında pazarlaması da çok olur. Hastalara önerimiz otçulara şunlara bunlara para kaptırmasınlar. Güvendikleri bir hekimden detaylı bilgiler alsınlar.

Prostat İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Hiçbir neden bulunmayabilir. Partner sayısının fazla olması ve geçirilen bel soğukluğu gibi enfeksiyonların sıklığı sebep olabilir.

Prostat İltihabının Risk Faktörleri Nelerdir?

Çok eşlilik, soğukta kalma, ciddi üşütme, prostat apsesi geçirmiş olma

Prostat İltihabının Komplikasyonları Nelerdir?

Ateş, erken boşalma, abseleşme,

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Eğer söz konusu bireyde hastalığın belirtileri görülüyorsa veya hastalığın nedenlerinden bir tanesine sahipse varsa elinde yapılmış hazır tetkiklerle gelmesi. İdrarın dolu olması işlemleri hızlandırır.

Prostat İltihabının Tetkik Yöntemleri Nelerdir ?

Muayene, anamnezden sonra üroflowmetre testi, ultrasonografi, PSA analizi, içerde kalan idrar miktarı ölçümü, böbrek fonksiyon testleri yapılır. Makattan muayene tam idrar analizi, muayenede gelen sıvının mikroskobik incelemesi ve kültürü yapılır. Hastanın durumuna göre ek tetkikler istenebilir.

Resim 2 : Prostatın olmazsa olmaz muayene şekli makattan yapılan parmakla muayenedir. Prostatın büyüklüğü, şekli, tümör varlığı bu şekilde anlaşılır. Muayene sırasında penisten gelen akıntı mikroskopta incelenir ve kültür yapılır.

Prostat İltihabının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavide önleyici tedbirler önemlidir. Tek eşlilik, sıcak tutma, sıcak su oturma banyoları, acı baharatlı gıdalardan uzak olma, uygun ilaç tedavisini en az 4-6 hafta kullanma.

Prostat İltihabı İçin Yaşam Stili Önerileri

Yukarıdaki önlemlere dikkat edilmeli ve uygulanmalı. Hastalığın tedavi sonrası da nüks edebileceği bilinmeli.Bir yanıt yazın

  • Türkçe
  • English